DANE TELEADRESOWE
Biblioteka przy ul. M. Konopnickiej tel. 24 721-03-57 e-mali: biblioteka@bibliotekaleczyca.pl

Filia nr 4 przy ul. Ozorkowskie Przedmieście tel. 24 721-20-57.

email: filianr4@bibliotekaleczyca.pl

AKTUALNOŚCI
KATALOGI ONLINE
OGŁOSZENIA
DO POBRANIA
WIADOMOŚCI
FORUM
GALERIA

Oddział dla dzieci przy ul. Zachodniej 19 tel.

24 388-11-88 email: bibliotekadzieci@bibliotekaleczyca.pl

Zalukaj Na Facebook
 • Nowości
 • Pogoda
Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
19 stycznia 2020
Źródło: MeteoGroup
Warto zobaczyć

UM Łęczyca

 

 

 

 

Artykuły
Ferie zimowe w bibliotece dla dzieci – relacja z pierwszego tygodnia zajęć
Ferie zimowe w bibliotece dla dzieci – relacja z pierwszego tygodnia zajęć(17-01-2020)

Jak co roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował ferie zimowe dla chętnych dzieci. Podczas pierwszego tygodnia spotkań zaproponowaliśmy dzieciom: gry przygodowe x-box Kinect 360, rywalizację w turnieju gier x-box „Popłyń z nurtem”, „Skaczący potok” a także konkursy zręcznościowe m.in.: „Podrzuć świnkę”, „Pakowanie walizki”, „Celuj w zwierzaczki – wieszaczki”.


Mikołajki w Bibliotece(10-01-2020)

06 grudnia 2019 r. Filię Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odwiedzili uczniowie klas II ze świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z nauczycielem Panią Elżbietą Zwierzyńską, dla których zorganizowano Spotkanie przy choince. Dzieci wykonały piękne ozdoby i ubrały choinkę. Na zakończenie spotkania wspólnie zaśpiewały piosenkę „Zimowa poleczka”. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze. Popołudnie minęło w bardzo miłej i wesołej atmosferze.


"W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia" - warsztaty dla przedszkolaków(20-12-2019)

W grudniu w Bibliotece dla Dzieci MiPBP w Łęczycy odbyły się świąteczne warsztaty dla dzieci 5-6-letnich z łęczyckich przedszkoli. 


SPA w Bibliotece- mydło naturalne(06-12-2019)

 

5 i 12 grudnia 2019r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
odbyły się kolejne warsztaty artystyczne. Uczestnikami spotkania była młodzież z  Zespołu  Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łęczycy i dorośli.


Mikołajki 2019 w Bibliotece dla Dzieci(11-12-2019)

Mikołajki to czas wyczekiwany przez najmłodszych przez cały rok. To okazja do sprawiania niespodzianek i obdarowywania bliskich drobnymi prezentami. Z tej okazji 6 grudnia 2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizowano imprezę Mikołajkową, w której uczestniczyły dzieci w wieku 5-8 lat. 


Kodowanie w Bibliotece(11-12-2019)

W dniu 10 grudnia 2019 r., Filia nr 4  Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Łęczycy gościła u siebie uczniów z I klasy Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy. 


Kurs komputerowy w bibliotece(11-12-2019)

3 grudnia 2019 roku zakończyła się w Bibliotece IX edycja kursu komputerowego dla dorosłych.


Spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymczakiem „Po obu stronach Gór Skalistych. USA i Kanada.”(05-12-2019)

4 grudnia 2019 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymczakiem „Po obu stronach Gór Skalistych. USA i Kanada.”


Spotkania autorskie z pisarzem i podróżnikiem panem Marcinem Koziołem. (05-12-2019)

21 listopada 2019 roku Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała spotkania autorskie z pisarzem i podróżnikiem panem Marcinem Koziołem.

Autor swoją pierwszą książkę opublikował w wieku 15 lat. Jako 16-latek i pierwszy Polak został stypendystą szkockiej uczelni Gordonstoun.


Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój przyjaciel zwierzak”(05-12-2019)

14 listopada 2019 r. odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój przyjaciel zwierzak” , którego organizatorem była Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy. Konkurs skierowany był do uczniów  klas I-III ze wszystkich szkół podstawowych powiatu łęczyckiego.


Wieczór wróżb i zabaw w Bibliotece dla Dzieci(02-12-2019)

Wigilia św. Andrzeja to magiczny czas, kiedy próbujemy odczytać przyszłość. Z tej okazji 29 listopada b.r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie andrzejkowe dla chętnych dzieci od 8 do 12 roku życia. 


Warsztaty(02-12-2019)

Zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze"Domowe SPA- mydło naturalne"


Powiatowy Konkurs Fotograficzny 2019 r. „Moja Mała Ojczyzna – Pocztówka z Powiatu Łęczyckiego”(28-11-2019)

W dniu 28 listopada 2019 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się  rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Moja Mała Ojczyzna – Pocztówka z powiatu łęczyckiego”. Konkurs ogłoszony był w ramach projektu „Podróże po literaturze”.  Projekt ten jest realizowany w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


"Pirografia- wypalanie w drewnie"(22-11-2019)

21 listopada 2019r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
odbyły się  warsztaty artystyczne pt. „Pirografia-wypalanie w drewnie”.


Sposób na jesienną nudę – propozycje dobrej lektury(22-11-2019)

W drugiej  połowie listopada 2019 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościł uczniów klas drugich i trzecich ze Szkół Podstawowych Nr 1 i Nr 3 z Łęczycy oraz z Wilczkowic na lekcji „Sposób na jesienną nudę – propozycje dobrej lektury”.


Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój przyjaciel zwierzak”(21-11-2019)

Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój przyjaciel zwierzak”

 

14 listopada 2019 r. odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój przyjaciel zwierzak”, którego organizatorem była Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy. Konkurs skierowany był do uczniów  klas I-III ze wszystkich szkół podstawowych powiatu łęczyckiego.

Komisja   powołana   przez   organizatora:   Filię Nr 4 Miejskiej   i   Powiatowej   Biblioteki  Publicznej w Łęczycy
w składzie:


Spotkanie z Podróżnikiem Piotrem Trybalskim (18-11-2019)

14 listopada 2019r w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z Podróżnikiem Piotrem Trybalskim zatytułowane „Bye Bye, Havana!”

  

Opowiedział on o dwóch obliczach Kuby. Pierwsze to ukryte jest za murami wydzielonych stref dla turystów – lśniąca turkusem basenów, luksusem hoteli, gorącem plaż, brzmiąca idealną muzyką słuchaną w cieniu parasoli
z drinkiem w ręku. Spędzając tam czas nie poznamy jednak prawdziwego oblicza wyspy.


Spotkanie z kapłanem Mateuszem Szymkiewiczem(14-11-2019)

7 listopada w Łęczyckiej Bibliotece odbyło się spotkanie z  kapłanem Mateuszem Szymkiewiczem z parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce, pt.„Historia Mariawityzmu w Nowej Sobótce i Kadzidłowej”.


„PorozmawiajMy proszę” - warsztaty na temat Hejtu(12-11-2019)

W dniach 23.10-12.11.19  MiPBP w Łęczycy zaprosiła uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w warsztatach pt. „Hejt – krótkie słowo, działa jak trucizna” realizowanych w ramach akcji „PorozmawiajMy proszę” zainicjonowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Czytanie w łęczyckich przedszkolach(30-10-2019)

We wrześniu i październiku 2019 r. bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odwiedziła dzieci 3 i 4-letnie w łęczyckich przedszkolach w stroju pszczółki. Celem wizyty było przeczytanie dzieciom  wybranych książek a także zachęcenie ich do odwiedzenia biblioteki. 3-latki wysłuchały opowiadania o uroczym króliku Bingu i jego przyjaciołach, natomiast 4-latki opowiadania o sympatycznym Misiu Pocztusiu. 


„Między kamieniem a strzechą … czyli papuaska historia ocalenia”-spotkanie z podróżnikiem Stefanem Czernieckim(28-10-2019)

24 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy na dwóch spotkaniach pt. „Między kamieniem a strzechą … czyli papuaska historia ocalenia” gościliśmy podróżnika Stefana Czernieckiego. Papua Nowa Gwinea, jak zauważył nie jest typowym kierunkiem turystycznym, gdyż trudno jest tam podróżować, trzeba przygotować się na niewygody. Brak jest infrastruktury turystycznej – jest mało dróg, nie ma hoteli, restauracji, taksówek, komunikacji publicznej.  Trzeba się również liczyć z dużym ryzykiem - Papua Nowa Gwinea jest uważana za kraj niebezpieczny.


Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim – autorem książek dla dzieci(24-10-2019)

24 października 2019 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z Panem Łukaszem Wierzbickim –, podróżnikiem, redaktorem  i biografistą  a przede wszystkim autorem książek dla dzieci m.in. tj.  „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek, „Ocean to pikuś”.


Katalogi online w bibliotece(21-10-2019)

Pod koniec września i w październiku 2019 r. w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyły się lekcje biblioteczne „Katalogi biblioteczne informacją o zbiorach biblioteki” dla klas VIII ze SP Nr 4. Lekcja biblioteczna składała się z bloku teoretycznego i praktycznego.  Na początku uczniowie zapoznali się z zadaniami biblioteki, dowiedzieli się co to jest katalog i jak z niego korzystać  oraz poznali sposób ustawienia książek na półkach. Następnie rozpoczęły się zajęcia praktyczne polegające na nauce korzystania z katalogu on-line. Uczniowie szukali książek w katalogu, a następnie odnajdywali je na półkach,  byli bardzo aktywni podczas lekcji.


Jesienne spotkanie w bibliotece(21-10-2019)

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na początku października 2019 r. zorganizowano dla dzieci z klas II i III warsztaty ,,Jesienne spotkanie w bibliotece". Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Następnie zorganizowano jesienną zgaduj-zgadulę, uczniowie odpowiadali na zagadki oraz rozwiązywali krzyżówkę. Wykonali też prace plastyczne „Jesienna dziewczynka”. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali słodki poczęstunek.

 

Dofinansowano ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łęczycy


Warsztaty podróżnicze w Bibliotece dla Dzieci(04-10-2019)

3 października 2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się trzy warsztaty podróżnicze dla dzieci z przedszkoli.  


Warsztaty SPA w Bibliotece(04-10-2019)

   3 października 2019r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
odbyły się  warsztaty artystyczne pt. „Domowe Spa-krem rumiankowy”.


Kurs komputerowy w bibliotece(04-10-2019)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zaprasza na kurs komputerowy:
podstawy obsługi komputera i Internetu.

Zajęcia odbywać się będą we wtorki w Czytelni od 15.10.2019r. w godz. 9.30-11.30.
Zapraszamy!!!


Spotkanie z podróżnikiem Arturem Zygmuntowiczem(27-09-2019)

Łęczycka Biblioteka już po raz drugi gościła podróżnika Artura Zygmuntowicza. .


Powiatowy Konkurs Krasomówczy ”Pięknie Opowiedzieć Ojczyznę”(27-09-2019)

26 września 2019 roku w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbył się Powiatowy Konkurs Krasomówczy ”Pięknie Opowiedzieć Ojczyznę”,  którego głównym organizatorem od wielu lat jest Oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej”. 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – wrzesień 2019(27-09-2019)

W związku ze zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września w całej Polsce, do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy wraz z wychowawczyniami. Wysłuchali oni opowiadania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.”Jeleń”


Roboty w bibliotece - Filia nr 4(20-09-2019)

W dniu 19.09.2019 r., w Fili nr 4 MiPBP w  Łęczycy odbyły się zajęcia z programowania interaktywnego robota edukacyjnego Photon


Gra miejska (17-09-2019)

12 września 2019 roku czwartek młodzież szkolna z Łęczycy wzięła udział w grze miejskiej „Śladami Bitwy nad Bzurą”.


Wakacje 2019 w „Kąciku Malucha”(05-09-2019)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przy ul. M.Konopnickiej11
a oraz Filia Nr 4 przy ul, Ozorkowskie Przedmieście 6c w okresie letnim zorganizowały dla dzieci w swoich placówkach ciekawe zajęcia literackie, plastyczne i ruchowe. Nie zabrakło również gier planszowych, komputerowych, zagadek, krzyżówek, kalamburów oraz zabaw
w „Kąciku Malucha”. Dużym powodzeniem cieszyła się konsola do gier wideo Xbox, dzięki której młodzież mogła również wykazać się aktywnością fizyczną. W wakacyjnych zajęciach uczestniczyło ponad 150 dzieci.

 

Dziękujemy za mile spędzony czas i życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym.

 

Dofinansowano ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łęczycy


Wakacje 2019 w bibliotece dobiegły końca(22-08-2019)

20 i 22 sierpnia 2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się dwa ostatnie już wakacyjne warsztaty dla chętnych dzieci od 6 do 13 r.ż. Tym razem były to warsztaty pt.: „Poszukiwacz skarbów” i „Sprzątanie planety”. 


„Mydlarnia” i „Ekolodzy” – wakacyjnych zajęć ciąg dalszy (01-08-2019)

01.08.2019 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy odbyły się kolejne dwa wakacyjne warsztaty związane z eksperymentami. Podczas warsztatów    pt.: „Mydlarnia” uczestnicy dowiedzieli się czym jest mydło oraz poznali legendy związane z jego wynalezieniem. Następnie wykorzystując odpowiednie składniki każde dziecko wykonało własne musujące mydełka o różnych kolorach i zapachach.


„Pojedynek wojowników” – wakacyjne zajęcia w bibliotece (25-07-2019)

25.07.2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się kolejne wakacyjne warsztaty dla chętnych dzieci od 6 do 13 r.ż. Tym razem były to warsztaty z robotyki pt.: „Pojedynek wojowników” podczas których uczestnicy pracowali w grupach. 


„Długopis 3D” – ciąg dalszy wakacyjnych warsztatów dla dzieci w bibliotece (18-07-2019)

Barwne motyle, rowery, gwiazdki i wiele innych cudowności wyrysowali długopisami z filamentem uczestnicy zajęć z rysunku 3D, które odbyły się  18.07.2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy.


„W krainie lodu” i „W świecie owadów” – kolejne wakacyjne zajęcia w bibliotece(17-07-2019)

W dniu 16.07.2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się dwa wakacyjne zajęcia warsztatowe skierowane do dzieci od 6 do 13 r.ż. Tym razem były to warsztaty oparte na eksperymentach i doświadczeniach. 


Wakacje 2019 w bibliotece rozpoczęte(11-07-2019)

11.07.2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy dla chętnych dzieci w wieku od 6 do 13 r.ż. rozpoczęły się wakacyjne zajęcia warsztatowe. Tematyka tegorocznych wakacyjnych zajęć to robotyka i eksperymenty. 


Warsztaty tildowy Kotek(14-06-2019)

13 czerwca 2019 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty artystyczne pt.: „Kot- zabawka z materiału”


Warsztaty komputerowe w Bibliotece(13-06-2019)

W maju 2019 r. w czytelni odbyły się warsztaty komputerowe dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy. 


Odjazdowy Bibliotekarz na Łowickim Weselu(12-06-2019)

9 czerwca 2019 r. Odjazdowy bibliotekarz zawitał do Skansenu Łęczycka Zagroda Chłopska. 


Bibliotekarze dzieciom - akcja "Cała Polska czyta Dzieciom"(10-06-2019)

W dniach od 1 do 9 czerwca 2019 r. trwał  XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta Dzieciom”.  


Warsztaty pirografii(07-06-2019)

6 czerwca 2019 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
odbyły się warsztaty pirografii czyli wypalania w drewnie. Udział w nich wzięła młodzież z  Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie oraz z Zespołu Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Łęczycy. 


Warsztaty dla dzieci "Pacynki - bajkowe postacie"(06-06-2019)

6.06.2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się warsztaty rękodzielnicze pt.: ”Pacynki – bajkowe postacie”. 


„Drzewko szczęścia”- warsztaty dla dzieci(06-06-2019)

6 czerwca 2019 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty rękodzielnicze „Drzewko szczęścia”. 


Wystawa „Pasje naszych czytelników"(04-06-2019)

Z okazji Tygodnia Bibliotek od 8-15 maja 2019 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowała wystawę pt. „Pasje naszych czytelników".


Dzień Dziecka 2019 z biblioteką(03-06-2019)

1 czerwca 2019 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży przyłączył się do obchodów Dnia Dziecka. W tym szczególnym dniu pracownice biblioteki przygotowały dla dzieci szereg różnych zabaw : zabawy plastyczne (kolorowanki), literackie (zagadki) i ruchowe (Ladder Golfi  Podrzuć świnkę). W nagrodę za poprawnie wykonane zadania dzieci otrzymały upominki.


Warsztaty z robotem Photonem w bibliotece dla dzieci (31-05-2019)

W maju 2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty edukacyjne, wprowadzające dzieci w świat nowych technologii.


Majówka Zdrowia(30-05-2019)

W sobotę 25 maja 2019 r., Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy wzięła udział w Majówce  Zdrowia, zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Łęczycy. Odwiedzające dzieci miały okazję sterować robotem Photon. Hitem były balonowe kwiaty, zwierzęta, miecze itp. oraz malowane tatuaże. Były też kolorowanki oraz rebusy.


Dni Otwartych Koszari i Międzynarodowy Dzień Dziecka w Leźnicy Wielkiej(27-05-2019)

W piątek, 24 maja 2019r., MiPBP wzięła udział w Dniu Otwartych Koszar i w Międzynarodowym Dniu Dziecka, zorganizowanych w jednostce wojskowej w Leźnicy Wielkiej. Wśród wielu atrakcji przygotowanych dla odwiedzających biblioteka oferowała balony , malowanie twarzy oraz kolorowanki i rebusy.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Radosna kraina Juliana Tuwima” (24-05-2019)

W dniu 21.05.2019 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Radosna kraina Juliana Tuwima” realizowanego w ramach projektu„ Podróże po literaturze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Konkurs ten został ogłoszony przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy i skierowany był do dzieci z grup „O” z łęczyckich przedszkoli i szkół podstawowych. Celem konkursu było: popularyzacja twórczości Juliana Tuwima, rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych oraz rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.


Szkolenie - Bibliografia regionalna w systemie SOWA(15-05-2019)

13 maja 2019 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się szkolenie „Bibliografia regionalna
w systemie SOWA”.  


Z „Książką na walizkach”(09-05-2019)

Dnia 9 maja 2019 r., w ramach akcji czytelniczej „Z książką na walizkach”, w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – autorką książek dla dzieci.


"W świecie książek" - warsztaty dla przedszkolaków(30-04-2019)

Każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to  uchwalone zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) z myślą o promowaniu literatury dziecięcej i wzbudzeniu w dzieciach już od ich najmłodszych lat miłości do słowa pisanego. 


Wielkanocne Kurczaczki i Zajączki(17-04-2019)

W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi, 12 kwietnia Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała dla najmłodszych czytelników spędzających czas w bibliotece warsztaty artystyczne. Podczas warsztatów dzieci wykonały wielkanocne ozdoby z rolek po papierze toaletowym. Dzieci odpowiadały również na zagadki wiosenno-świąteczne i wysłuchały bajek o „Wielkanocnym Baranku” i „Wielkanocnych pisankach”.

 


Warsztaty artystyczne pt. „Wielkanocne jajka”.(17-04-2019)

11 kwietnia  2019 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty artystyczne pt. „Wielkanocne jajka”.

Tym razem organizatorki warsztatów  pokazały uczestnikom jak można wykonać metodą decoupage wielkanocne jajko. Powstały niezwykłe, własnoręcznie wykonane ozdoby. Mogą one stanowić ciekawy i oryginalny element dekoracyjny wielkanocnego stołu.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach i  zapraszamy na kolejne.


Graliśmy w bibliotece(12-04-2019)

12.04.2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się kolejne popołudniowe zajęcia z x-boxem dla chętnych dzieci podczas których uczestnicy mieli możliwość wykazać się swoimi umiejętnościami zręcznościowymi. Tym razem grając w grę wyścigową Kinect Joy Ride toczyli zmagania o miano najszybszego kierowcy na trasach usianych przeszkodami i skoczniami.


Wyniki Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem”(04-04-2019)

Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem”

Dnia 04 kwietnia 2019 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przeprowadziła eliminacje rejonowe XLI Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicę Płocką.

Jury w składzie:

 1. Halina Andrzejczak – Biblioteka Szkolna ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
 2. Agnieszka Badziak – Biblioteka Szkolna ZSP Nr1 w Łęczycy
 3. Wanda Czekalska - Gminna Biblioteka Publiczna w Górze św. Małgorzaty,
 4. Ewa Dąbrowska – Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku,
 5. Elżbieta Jankowska – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi Filia
  w Łęczycy,
 6. Angelika Mrozińska – Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy

Spotkanie z Agnieszką Frączek - autorką książek dla dzieci (04-04-2019)

3 kwietnia 2019 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Frączek - doktorem językoznawstwa, germanistką i leksykografem, polską poetką, która swoją popularność zawdzięcza wierszom dla dzieci.


Tydzień z Internetem w Bibliotece(29-03-2019)

W dniach 26.03 – 28.03.2019 w Miejskiej  i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się  warsztaty pt: „Prawda czy fałsz. Co się kryje w informacji”. Spotkania odbywały  się w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”


KODOWANIE W BIBLIOTECE(27-03-2019)

W dniu 25 marca 2019 r., MiPBP w Łęczycy gościła u siebie uczniów ze Szkoły Podstawowej z Witoni. Uczestnicy zajmowali się kodowaniem interaktywnego robota Photona oraz za pomocą tabletów
i tekturowych klocków sterowali głównym bohaterem kosmitą Scottiem.


Spotkanie z podróżnikiem Kubą Kucharskim(22-03-2019)

W pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019 roku Łęczycka Biblioteka  gościła dziennikarza, podróżnika Kubę Kucharskiego, który wraz z grupą studentów w 2005 roku doświadczył przejścia nad Nowym Orleanem jednego z największych huraganów w historii Stanów Zjednoczonych – „Katriny”. 


„Książeczki z biblioteczki – zapoznanie z biblioteką publiczną i jej księgozbiorem”(18-03-2019)

W pierwszej połowie marca 2019 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy przeprowadzono zajęcia pt.: „Książeczki z biblioteczki – zapoznanie z biblioteką publiczną i jej księgozbiorem”.


Warsztaty artystyczne "Gipsowe dekoracje"(08-03-2019)

7 marca  2018r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się kolejne warsztaty artystyczne pt. „Gipsowe dekoracje”.


Spotkanie z podróżnikami Darią i Wojciechem Kostykami.(22-02-2019)

21 lutego 2019 r. do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikami Darią i Wojciechem Kostykami, pt. "PIECHOTĄ NA BLISKI WSCHÓD”.


Działo się...Relacja z drugiego tygodnia ferii zimowych w bibliotece dla dzieci(22-02-2019)

Ferie zimowe 2019 w Bibliotece dla Dzieci dobiegły końca. Podczas drugiego tygodnia spotkań  zaproponowaliśmy dzieciom udział w mini-grach sportowych x-box Kinect 360: „piłka nożna”, „kręgle”, „rzutki”, „boks”; w konkursach zręcznościowych: „podrzuć świnkę”, „lustro”, „pająk gubinoga”, „ladder golf”, „molkky” a także w grach i zabawach tanecznych i umysłowych „różnice w obrazkach”, „zgadnij co to?”, „kółko i krzyżyk”, „memory”, „magiczny kot”.

 

Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach.


Ferie w bibliotece.(21-02-2019)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowała dla chętnych dzieci gry i zabawy urozmaicające czas ferii zimowych, takie jak:

ScottieGo!  Grę uczącą logicznego myślenia i pracy zespołowej. Polega ona na sterowaniu głównym bohaterem Scottiem za pomocą kartonowych klocków do programowania oraz tabletu

Zabawy z Photonem - interaktywnym robotem edukacyjnym, który razem z dziećmi uczy się poruszania w określonych kierunkach, omijania przeszkód, reagowania na dotyk i dźwięk.

Gry X- Box  zapewnił uczestnikom dużą dawkę aktywności i dobrą zabawę.

Turniej gier planszowych to świetna zabawa, rywalizacja, emocje, przyjemność. Każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Graliśmy w: Dobble, Pentago Duszki, Robale, Skull, Carcassonne i inne,


Działo się... Relacja z pierwszego tygodnia ferii zimowych w bibliotece dla dzieci(15-02-2019)

Jak co roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował ferie zimowe dla chętnych dzieci. Podczas pierwszego tygodnia spotkań zaproponowaliśmy dzieciom: gry zręcznościowe x-box Kinect 360, rywalizację w turnieju gier „Carnival Games in Action” oraz “Joy Ride” a także różnego rodzaju gry stolikowe oraz zabawy muzyczno-ruchowe.

 


"Randka z książką" w MiPBP w Łęczycy(05-02-2019)

Z okazji nadchodzących Walentynek Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zaprasza na wyjątkową atrakcję, mającą na celu promocję czytelnictwa i literatury. Czytelników czeka prawdziwa randka w ciemno z książką!

Zapraszamy do Biblioteki 13.02.2019r. (środa)


Głośne czytanie w przedszkolach(04-02-2019)

Pod koniec stycznia i na początku lutego bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPB w Łęczycy ponownie odwiedziła najmłodsze dzieci w łęczyckich przedszkolach. Tym razem przedszkolaki wysłuchały książki pt.:"Dzień dobry, Tupciu". 


Spędź ferie z biblioteką - program zajęć(25-01-2019)

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zaprasza chętne dzieci od 6 roku życia na zajęcia organizowane podczas ferii zimowych 2019. Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10.00 – 12.00

 

 

 

        

        


Książka w prezencie dla każdego 3-latka(25-01-2019)

Miło nam poinformować, że Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy kontynuuje projekt Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowany do trzylatków i ich rodziców. Tym razem udział w nim mogą wziąć wszystkie dzieci urodzone w 2016 roku, zarówno te już zapisane do biblioteki, jak i zupełnie nowi czytelnicy.


Ferie w MiPBP w Łęczycy(23-01-2019)

Serdecznie zapraszamy na dobrą zabawę  w czasie ferii zimowych do czytelni  MiPBP w Łęczycy.


Kurs komputerowy w MiPBP w Łęczycy(23-01-2019)

Od 5 marca 2019 roku kolejna edycja kursu komputerowego dla początkujących.


Spotkanie "Może (Morze) wróci" z podróżnikiem Bartkiem Sabelą. (23-01-2019)

17 stycznia 2019 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie "Może (Morze) wróci" z podróżnikiem Bartkiem Sabelą. Tematem był  Uzbekistan i znajdujące się w jego granicach Jezioro Aralskie zwane przez miejscowych Morzem.  Od wielu lat na skutek nieodpowiedzialnych działań władz rozpoczętych jeszcze w czasach Związku Radzieckiego większa część tego Morza wyschła. Nasz gość opowiedział jaki wpływ miała ta katastrofa ekologiczna na przyrodę i gospodarkę Uzbekistanu a przede wszystkim na codzienne życie jego mieszkańców. Opowieści towarzyszyła prezentacja zdjęć z podróży.

Temat mocno zaciekawił i poruszył zebranych, którzy zasypali gościa pytaniami o ten daleki i egzotyczny kraj.

Po prelekcji można było nabyć książki podróżnicze autorstwa Bartka Sabeli i otrzymać pamiątkowy autograf.


Zajęcia plastyczne „Wesoły bałwanek” (14-01-2019)

W dniach 07-09 stycznia 2019 roku w Filii Nr 4 odbyły się zajęcia plastyczne „Wesoły bałwanek”dla dzieci ze świetlicy SP Nr4. Na wstępie spotkania dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach zimy, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz dlaczego lubią tę porę roku. Następnie wykonały prace plastyczne: „Wesoły bałwanek”. Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek dla dzieci o tematyce zimowej.


Rostrzygnięcie konkursu plastycznego pt.:"Świąteczna bombka"(21-12-2018)

W drugiej połowie grudnia w łęczyckich przedszkolach został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: „Świąteczna bombka”. Konkurs ten został ogłoszony przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy i skierowany był do dzieci 6-letnich. Celem konkursu było kultywowanie wśród dzieci tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i kreatywności dzieci poprzez prace plastyczne oraz promowanie aktywności twórczej dzieci.


Spotkanie przy choince w Filii Nr 4(14-01-2019)

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia 13 i 14 grudnia Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała dla uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 spotkania przy choince. W piękny i niepowtarzalny nastrój bożonarodzeniowy wprowadziła najmłodszych czytelników pani bibliotekarka czytając  „Legendę o Świętym Mikołaju”. Następnie dzieci odpowiadały na zimowo-świąteczne zagadki. Ostatnią częścią spotkania były zajęcia plastyczne. Uczniowie wykonali kartki świąteczne - Mikołaje.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

 

Dofinansowano ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łęczycy


"W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia" - lekcje w Bibliotece dla dzieci(18-12-2018)

12,13 i 17 grudnia 2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się lekcje  pt.: „W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia”, w których uczestniczyły dzieci z grup „O” łęczyckich przedszkoli. Na początku lekcji rozmawiano z dziećmi o wigilijnych zwyczajach oraz potrawach, które powinny znaleźć się na wigilijnym stole. Przedszkolaki odgadywały również świąteczne zagadki oraz wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju z Miry. Podczas ostatniej części spotkania otrzymały słodki poczęstunek oraz obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt.: „Choinka”.

 

 Dofinansowano ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łęczycy.

 


Spotkanie z podróżnikiem Arturem Zygmuntowiczem, poświęcone jego podróżom na Białoruś jak i książce „Białoruś- imperium kontras(17-12-2018)

13 grudnia 2018 r. w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikiem Arturem Zygmuntowiczem, poświęcone jego podróżom na Białoruś jak i książce  „Białoruś- imperium kontrastów”, która dzięki tym podróżom powstała.  Jest to książka podróżnicza, ale też zbiór anegdot, obserwacji oraz przemyślenia dotyczących mieszkańców i życia codziennego w tym bliskim nam nie tylko terytorialnie, a w sumie mało znanym kraju. Podczas spotkania zebrani mieli okazję obejrzeć slajdy i filmiki z podróży oraz na żywo posłuchać zajmujących opowieści autora.

Na koniec Pan Artur odpowiadał na pytania publiczności oraz rozdawał autografy.


Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Moja Mała Ojczyzna – Miejsca pamięci i walk o niepodległość”.(17-12-2018)

Dnia   13  grudnia   2018   roku   w  Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego   Konkursu Fotograficznego „Moja Mała Ojczyzna – Miejsca pamięci i walk o niepodległość”.

Konkurs   był   realizowany   w   projekcie   „Śladami   naszej   historii”   w   ramach   konkursu

grantowego   „Na   100   Niepodległa”   organizowanego   przez   Fundację   BGK   im.   J.   K.

Steczkowskiego.


Finał konkursu plastycznego „Jaki znak Twój? Orzeł Biały”(14-12-2018)

13 grudnia 2018 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jaki znak Twój? Orzeł Biały” ogłoszonego przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy w ramach projektu „Śladami naszej historii” z programu Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego w konkursie grantowym  „Na 100 Niepodległa”.


Warsztaty artystyczne pt.: "Szyszkowa choinka"(07-12-2018)

06 grudnia 2018r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty artystyczne pt. „Szyszkowa choinka”.


Mikołajki 2018 w bibliotece(07-12-2018)

6 grudnia 2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się mikołajkowe spotkanie w którym uczestniczyły chętne dzieci od 8 roku życia. Rozpoczęto je od zapoznania sympatycznych uczestników z legendą o Świętym Mikołaju.  Następnie dzieci wzięły udział w licznych konkursach grupowych i indywidualnych w których rywalizowały między sobą o nagrody. Podczas popołudniowego spotkania nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, mikołajkowych upominków i śpiewania kolęd.


Finał konkursów plastyczno-graficznych w bibliotece.(30-11-2018)

W czwartek 29 listopada 2018 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursów plastyczno-graficznych „Demotywator literacki” oraz „Jak wyobrażam sobie bohatera mojej ulubionej książki”. 

Konkursy były ostatnim elementem projektu „Magiczne Podróże po Regałach” realizowanego od maja do listopada przez Łęczycką Bibliotekę. W konkursach plastycznych udział wzięło 216 dzieci z 12 szkół podstawowych miasta Łęczycy i powiatu łęczyckiego. Wybrano i nagrodzono 68 najlepszych prac. Wystawę młodych artystów można oglądać w siedzibie Biblioteki przy ul. M. Konopnickiej 11 a do końca grudnia br.

Projekt „Magiczne Podróże po Regałach” został zrealizowany i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Działania skierowane były do dzieci, młodzieży oraz seniorów z całego powiatu łęczyckiego przy wsparciu merytorycznym i organizacyjnym Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej”. W całym projekcie udział wzięło 1096 osób. 


Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece(27-11-2018)

22 listopada 2018 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy po raz kolejny obchodziliśmy święto misia. Tego dnia dzieci przyszły do biblioteki w towarzystwie swoich pluszowych ulubieńców.


Spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem (19-11-2018)

14 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym oraz autorem książek „Między wariatami: opowieści terenowo - przygodowe”, oraz „Sprzedawca arbuzów", a także współautorem „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, którą napisał wraz ze swoją żoną Anną Dziewit-Meller.


Warsztaty artystyczne (15-11-2018)

W dniu 9.11.2018r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Łęczycy odbyły się warsztaty artystyczne dla łęczyckiej młodzieży ze Stowarzyszenia  Edukacyjno-Kulturalnego „Impet”. 


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja ulubiona postać z bajki”(14-11-2018)

W dniach 06 - 08 listopada 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Moja ulubiona postać z bajki” zorganizowanego przez Filię Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypada 5 listopada.
  Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci, prezentacja i popularyzacja twórczości plastycznej oraz propagowanie czytelnictwa. 


Prelekcja, wystawa i warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Śladami naszej historii(10-11-2018)

W dniu 8 listopada 2018r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się prelekcja dla młodzieży o pierwszym pokoleniu niepodległościowym – „Pierwsi Niepodlegli”. Prelegentem był Pan Piotr Wdowiak, były konsul oraz I Sekretarz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie. 


Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Jarosławem Górskim w łęczyckiej bibliotece(08-11-2018)

8 listopada br. odbyły się kolejne spotkania w ramach realizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęczycy projektu pt. „Śladami naszej historii”, nawiązujące do 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 


Zajęcia edukacyjne dla dzieci z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w łęczyckich bibliotekach (29-10-2018)

Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, pracownicy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy przygotowali specjalną ofertę zajęć edukacyjnych o Polsce dla szkół, w których uczniowie wraz z nauczycielami mogli uczestniczyć w październiku 2018 r. Zajęcia te skierowane były do uczniów z klas I-III szkół podstawowych. 


Warsztaty artystyczne "Prasowanie świec" w Łęczyckiej Bibliotece(19-10-2018)

18 października  2018r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
odbyły się kolejne warsztaty artystyczne pt. „Prasowanie świec”.


Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem(18-10-2018)

18.10.2018 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z Panem Pawłem Beręsewiczem – autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, laureatem wielu nagród literackich. Na początku spotkania autor opowiedział uczestnikom o przebiegu swojej kariery zawodowej po czym  skierował uwagę słuchaczy w stronę czytelnictwa. W sposób barwny i żywy opowiedział o bohaterach swoich utworów, nie zdradzając jednak zakończenia przygód. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli również w przygotowanych przez autora rozmowach o książkach przy „kawie i herbacie”.                                                                                    


Wystawa: „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”.(17-10-2018)

W 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zaprasza na wystawę  „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość” poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz innym polskim działaczom niepodległościowym, a także rodom, które zapisały się w historii jako niepodległościowe. Wystawa jest autorstwa Pana Piotra Wdowiaka - znawcy tematyki wschodnioeuropejskiej, byłego konsula i I sekretarza Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, rusycysty, dziennikarza i pisarza.

Ekspozycja patronat Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


„Mała Książka – Wielki Człowiek” – trwa akcja w łęczyckiej bibliotece(16-10-2018)

W Oddziale dla Dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy trwa akcja społeczna pt.”Mała Książka – Wielki Człowiek”. Miło nam poinformować, że są już pierwsi mali czytelnicy zapisani do biblioteki przez swoich rodziców. Przypominamy, że akcja skierowana jest do dzieci urodzonych w 2015 roku. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…”  i Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.                                                                                                                   


Spotkanie autorskie z Anną Brzezińską(16-10-2018)

W dniu 15 października 2018 r. w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyła się niezwykła lekcja historii czyli spotkanie autorskie z Anną Brzezińską – autorką fantazy, mediewistką i wydawczynią. 


Królewna z wizytą w łęczyckich przedszkolach(15-10-2018)

W październiku bibliotekarka z Oddziału  dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy udała się z wizytą do łęczyckich przedszkoli w celu przeczytania książki najmłodszym dzieciom. Przedszkolakom bardzo podobała się zabawna opowieść o Misiu Tulisiu i innych zwierzątkach, które po raz pierwszy udają się do przedszkola. 


Pierwszaki w Krainie Książkolandii (08-10-2018)

Pierwsza wizyta w bibliotece jest niezwykłym przeżyciem dla każdego dziecka. Taką niesamowitą przygodę mogły przeżyć ostatnio uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy, kiedy to 2 i 3 października 2018 roku odwiedzili Filię Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek, dowiedziały się również jakie są różnice między księgarnią a biblioteką oraz obejrzały wystawę pt."Kubuś Puchatek". Z zaciekawieniem oglądały książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej.  Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece,  za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek oraz słodki poczęstunek. Obiecali, że będą często odwiedzać bibliotekę.

 


„Katalogi biblioteczne informacją o zbiorach biblioteki”(08-10-2018)

Korzystania z katalogu on-line uczyły się klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 4 w  Łęczycy, które w dniach 26-28 września 2018 r.  przybyły na lekcję biblioteczną do Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Lekcja biblioteczna składała się z bloku teoretycznego i praktycznego.  Na początku uczniowie zapoznali się z zadaniami biblioteki, dowiedzieli się co to jest katalog i jak z niego korzystać oraz poznali sposób ustawienia książek na półkach. Następnie rozpoczęły się zajęcia praktyczne polegające na nauce korzystania z katalogu on-line. Uczniowie szukali książek w katalogu, a następnie odnajdywali je na półkach, byli bardzo aktywni podczas lekcji. Na zakończenie spotkania otrzymali zakładki do książek.


Październik i Listopad w MiPBP w Łęczycy to miesiące poświęcone literaturze reportażowej i podróżniczej.(05-10-2018)

W ramach projektu „Magiczne podróże po regałach” Biblioteka w Łęczycy w dniu 4 października 2018 roku zorganizowała warsztaty dziennikarskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską, pisarką, dziennikarką prasową i telewizyjną oraz blogerką  dla uczniów klas VII i VIII Szkół Podstawowych.


VII edycja kursu komputerowego dla dorosłych.(02-10-2018)

2 października  2018 roku, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy, ruszyła VII edycja kursu komputerowego dla dorosłych.

Program kursu na poziomie podstawowym obsługi komputera, podstawy pracy w systemie Windows, obsługę edytora tekstu, korzystania z Internetu oraz poczty elektronicznej.


Spotkanie z podróżnikiem Robertem „Robb” Maciągiem, pt. "PAKISTAN ZINDABAD! czyli NIECH ŻYJE PAKISTAN”.(01-10-2018)

27 września 2018 r. do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikiem Robertem „Robb” Maciągiem, pt. "PAKISTAN ZINDABAD! czyli NIECH ŻYJE PAKISTAN”.


Czytajmy naszym dzieciom(28-09-2018)

Z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września – Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zaprosił grupy dzieci 5 i 6-letnich z Przedszkola Nr 4 z Łęczycy na głośne czytanie. Fragmenty książek „Lusia gdzie jesteś? i „Groszek mały cudotwórca” Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk przedszkolakom przeczytały Panie: Ilona Kwiatkowska i Angelika Mrozińska – bibliotekarki z biblioteki dla dzieci.


Spotkanie patriotyczne z Zofią Stanecką (27-09-2018)

26.09.2018 r. z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie o charakterze patriotycznym z Panią Zofią Stanecką – autorką książek dla dzieci. 


„Początki niepodległości w Łęczycy” (19-09-2018)

W sobotę 15 września 2018 r. na terenie Łęczycy odbyła się gra miejska pt.”Początki niepodległości w Łęczycy”. Głównym celem gry było zapoznanie dzieci i młodzież z wydarzeniami 1918 r. Uczestnicy gry wcielili się w mieszkańców Łęczycy sprzed 100 lat. W grze brało udział 5 drużyn ze szkół podstawowych i średnich z Łęczycy wraz z opiekunami -Szkoły Podstawowej Nr3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1, Zespołu Szkół im Jadwigi Grodzkiej i Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych.


Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.(17-09-2018)

W dniu 10 września 2018 r. o godz. 11.00 w auli Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Łęczycy odbyło się  Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Organizatorami spotkania była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy przy współpracy z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych  w Łęczycy. W akcji czytania  udział wzięli przedstawiciele łęczyckiego samorządu miejskiego i powiatowego , duchowieństwo oraz dzieci i młodzież szkół naszego powiatu. Akcja Narodowego Czytania organizowana została przez łęczyckie biblioteki po raz czwarty.

 


WAKACJE w Bibliotece(03-09-2018)

Wakacje to wymarzony czas odpoczynku i zabawy. Dla dzieci, które spędziły ten czas w mieście nie był to czas stracony. Dzieci bardzo chętnie odwiedzały nasze placówki i uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych jakie odbywały się w łęczyckich bibliotekach.


Warsztaty z robotyki - zakończenie wakacji w bibliotece(23-08-2018)

W dniach 21 i 23 sierpnia 2018r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się ostatnie dwa wakacyjne warsztaty dla dzieci. Tym razem były to zajęcia z robotyki. 


„Świat dźwięku” i „Wulkany”- kolejne wakacyjne zajęcia w bibliotece(03-08-2018)

02.08.2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy dla chętnych dzieci w wieku od 6 do 13 r.ż. odbyły się kolejne dwa zajęcia warsztatowe oparte na różnego rodzaju eksperymentach i doświadczeniach.  Tym razem dzieci uczestniczyły w warsztatach „Świat dźwięku” i „Wulkany”. 


Ciąg dalszy wakacyjnych zajęć w łęczyckiej bibliotece(20-07-2018)

19.07.2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy dla chętnych dzieci w wieku od 6 do 13 r.ż. odbyły się kolejne dwa zajęcia warsztatowe oparte na różnego rodzaju eksperymentach i doświadczeniach.  


Wakacyjne zajęcia w łęczyckiej bibliotece(12-07-2018)

12.07.2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy dla chętnych dzieci w wieku od 6 do 13 r.ż. rozpoczęły się wakacyjne zajęcia warsztatowe oparte na różnego rodzaju eksperymentach i doświadczeniach.   


VI edycja kursu komputerowego dla dorosłych (25-06-2018)
W czerwcu zakończyła się VI edycja kursu komputerowego dla dorosłych prowadzonych w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
Kurs obejmował 4 dwugodzinne zajęcia, w ramach których uczestnicy opanowali podstawy obsługi komputera i korzystania z Internetu.
Kolejna edycja kursu przewidziana jest na jesieni.
Zajęcia prowadzili: K. Adamiec, M. Kamiński

Finał konkursu na „Najaktywniejszego czytelnika biblioteki dziecięcej roku szkolnego 2017/2018”(19-06-2018)

W czerwcu w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Najaktywniejszego czytelnika biblioteki dziecięcej roku szkolnego 2017/2018”. Konkurs ten trwał od 02.10.2017 r. do 30.05.2018 r. Jego celem było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u dzieci, kształtowanie nawyku systematycznego czytania, popularyzowanie zbiorów bibliotecznych w środowisku dzieci oraz propagowanie wśród dzieci czytelnictwa jako wartościowego sposobu spędzania czasu wolnego i cennego źródła zdobywania wiedzy.


Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem(15-06-2018)

14 czerwca 2018 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem. autorem wielu książek dla dzieci m.in.: „Wielkie marzenia”, Anastazy”, „Mrówka wychodzi za mąż”, „Emma chce grać jazz!”; „W pogoni za życiem”, „Proszę mnie przytulić”, „Uśmiech dla Żabki”, „Być jak tygrys”; Jako czy kura?”; Czy ktoś widział zajączka?, „Gwiazdka z nieba”. O popularności jego książek świadczą liczne tłumaczenia, a także wyróżnienia w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i nominacje do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. 


Tydzień Głośnego Czytania w bibliotece dla dzieci(11-06-2018)

W dniach 2-10 czerwca 2018r. w całej Polsce obchodzony był XVII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy”. 


Warsztaty „Czerpanie papieru” i „Książka artystyczna” w łęczyckiej bibliotece (11-06-2018)

07.06.2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się dwa kolejne warsztaty związane z książką. Pierwsze z nich to „Czerpanie papieru” w których wzięła udział klasa III d ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy wraz z wychowawczynią. 


Warsztaty „Miś Uszatek na księżycu” i „Grafika artystyczna” w łęczyckiej bibliotece (11-06-2018)

06.06.2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty literacko-platyczne pt.: „Miś Uszatek na księżycu. Książeczka z ilustracjami”. W warsztatach uczestniczyła grupa 5-latków z Przedszkola Nr 4 z Łęczycy wraz z nauczycielką. 


"Dzień Dziecka"(04-06-2018)

2 czerwca 2018 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy wzięła udział w obchodach Dnia Dziecka.

 

W tym dniu bibliotekarze przygotowali dla dzieci :

- gry i zabawy (slalom z książką, ringo, gra w klasy, kolorowanki, łamigłówki, rebusy)

- malowanie twarzy

Dodatkową atrakcją było robienie balonowych zwierzątek i kwiatów. 

 

Dziękujemy za wspólną zabawę!!!


"Odjazdowy Bibliotekarz"(04-06-2018)

W tym roku 25 maja wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną w Łęczycy zorganizowaliśmy rajd rowerowy do Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej, w której odbywał się Dzień Otwartych Koszar. Na całej trasie towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Na miejscu otrzymaliśmy  jako przewodników –  dwóch żołnierzy, którzy oprowadzali nas po terenie jednostki. W Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej i 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej. obejrzeliśmy ćwiczenia „na sucho” spadochroniarzy w tunelu aerodynamicznym. Na płycie lotniska mogliśmy obejrzeć ćwiczenia na ściance wspinaczkowej, pokazy spadochronowe a chętni mogli  przymierzyć wyposażenie, zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy oraz zasiąść w kabinie śmigłowców. Była też oczywiście tradycyjna żołnierska grochówka. Na koniec obejrzeliśmy także pokazy desantu ze śmigłowców, pozorowanej walki całych pododdziałów oraz akcji gaśniczej.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku.


Wystawa „Pasje naszych czytelników(30-05-2018)

Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach od 8-15 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowała wystawę pt. „Pasje naszych czytelników". 


Spotkanie autorskie z Panem Romkiem Pawlakiem(24-05-2018)

24 maja 2018r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z Panem Romkiem Pawlakiem autorem książek dla dzieci i młodzieży m.in.: „Dziewczyna z lustra”, „Czapka Holmesa”, „Miłek z Czarnego Lasu”, „Przeskoczyć przez ogień” , „Piotrek Ulpik i tajemnica komputera”, „Klątwa Ezechiela”.


Noc z książką w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy(21-05-2018)

Z 18/19 maja 2018 r. po raz kolejny Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy  zorganizował dla chętnych dzieci w wieku 10-15 lat noc w bibliotece. Tym razem przebiegała ona pod hasłem „Zarwij noc z książką”. Spotkanie jak co roku poprowadził Dariusz Rekosz – autor książek przygodowo-detektywistycznych, animator kultury. 


Spotkanie autorskie dla dzieci z Panią Kaliną Jerzykowską(21-05-2018)

17 maja 2018r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z Panią Kaliną Jerzykowską: autorką tekstów wielu piosenek, musicali i przedstawień teatralnych dla dzieci. Kalina Jerzykowska jest również autorką książek dla dzieci t.j.: „Widma z ulicy Wydmowej.”, „Buba córka Belzebuba”, „Ciocia Rose i złote żołędzie”, „Pasażer nie z tej ziemi”, „Kantor wymiany liter: opowiastki ortograficzne”.


Piknik z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich(14-05-2018)

12 maja 2018 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy wzięła udział w Pikniku z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, który odbył się na dziedzińcu łęczyckiego zamku. Pracownicy biblioteki przygotowali dla najmłodszych uczestników wiele atrakcji: balony, kolorowanki, łamigłówki, monidła do robienia zdjęć oraz malowanie buzi.


Spotkanie autorskie z Zuzanną Orlińską(11-05-2018)

W ramach akcji promującej czytelnictwo „Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH” 10 maja 2018 roku Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała spotkanie autorskie z Panią Zuzanną Orlińską. Uczestniczyli w nim uczniowie klas III z łęczyckich szkół podstawowych wraz z  nauczycielami.


Lekcja tematyczna dla przedszkolaków w Bibliotece dla dzieci(10-05-2018)

Na przełomie  kwietnia i maja dzieci z grup „O” łęczyckich przedszkoli  uczestniczyły w lekcji tematycznej pt.: „Co by było gdyby… - o twórczości Przemysława Wechterowicza”. Podczas lekcji przybliżono dzieciom tematykę książek autora po czym uczestnicy rozwiązywali szereg różnych zadań i ćwiczeń na podstawie wybranych książek.

 

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Biblioteka przestrzenią do działania”.


Wiosenne spotkanie w bibliotece(30-04-2018)

W dniach 16-19 kwietnia 2018 roku w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty Wiosenne spotkanie w bibliotecedladzieciześwietlicySPNr4. Na wstępie spotkania dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach wiosny, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin, dlaczego lubią tę porę roku.


XL Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży „Pięknie być człowiekiem” im. Janusza Korczaka. (23-04-2018)

Pragniemy poinformować, iż 19 kwietnia 2018 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy przy ul. M. Konopnickiej 11 a, odbył się XL Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży „Pięknie być człowiekiem” im. Janusza Korczaka.
Do konkursu przystąpiło 34  młodych recytatorów ze szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych Powiatu Łęczyckiego.
6 najlepszych recytatorów zakwalifikowało się na XL finał konkursu do Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego w Płocku, który odbędzie się 26 maja 2018 roku.


Warsztaty różnotematyczne w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży(06-04-2018)

W marcu i kwietniu dla dzieci 5-letnich z łęczyckich przedszkoli odbyły się warsztaty różnotematyczne pt.: „Poznajemy wiersze Juliana Tuwima”.  Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą autora, wysłuchały jego wierszy m.in.  „Dżoncio”, „Lokomotywa”, „Okulary”, „Dwa Michały”. Urozmaiceniem warsztatów były zabawy związane z wierszami poety. 


„Tydzień z Internetem”(04-04-2018)

W dniach 19.03 – 28.03.2018 w Miejskiej  i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się  warsztaty pt: „Wiadomości ze świata”. Spotkania odbywały  się w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”


Pisanki Wielkanocne metodą Decoupage(26-03-2018)

W Dniu 22.03.2018 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się kolejne warsztaty artystyczne pt.: „Pisanki Wielkanocne metodą Decoupage”.


Pierwszy raz w Bibliotece.(26-03-2018)

22 marca 2018 roku, odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach, aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej, w czasie której dowiedziały się jak korzystać z naszej biblioteki i jakie zbiory można w niej wypożyczać. Zapoznały się również z katalogiem internetowym biblioteki dostępnym on-line i nauczyły się w jaki sposób z niego korzystać.


„Wielkanocne spotkanie w bibliotece”(26-03-2018)

W dniu 19 marca 2018 roku Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła uczniów klas I
i II ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Na zajęciach dzieci wspólnie rozwiązywały wielkanocną krzyżówkę a następnie wykonywały ozdoby świąteczne: wielkanocne koszyczki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości. Miła i serdeczna atmosfera panująca podczas zajęć wprowadziła wszystkich w przedświąteczny nastrój.


„Warsztaty zdobienia jajek wielkanocnych” w bibliotece dla dzieci(23-03-2018)

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował  22 marca 2018r. dla chętnych dzieci w wieku 7-13 lat warsztaty zdobienia jajek.


Pierwszaki odwiedziły bibliotekę(23-03-2018)

W drugiej połowie marca 2018r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy gościł uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr1 i Nr 3 z Łęczycy.


"INDIE CZYLI ŚWIAT"- spotkanie z podróżnikiem Markiem Pindralem(19-03-2018)

15 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie pt. „Indie czyli świat”.  Po raz kolejny gościem naszych spotkań, był podróżnik Marek Pindral. Zabrał nas w podróż przez Indie do miejsc i ludzi, których  sam poznał. Barwny język, jakim przekazywał swoją opowieść, sprawił, że w wyobraźnia przeniosła do opisywanego przez niego kraju. Na spotkaniu opowiedział min. o wizycie w Bibliotece Liści Palmowych, gdzie spisane są losy ludzkości, przeszłe ale i przyszłe, o prywatnej audiencji , na której przyjął go  Sai Baba wcielenie bóstwa, o świątyni,  gdzie kamienne posągi splecione są w erotycznym uniesieniu oraz o takiej w której czci się i karmi mieszkające w niej szczury.


Dzień Kobiet w Bibliotece(12-03-2018)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, 8 marca, w Miejskiej I Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty artystyczne  robienia „Soli do kąpieli” oraz spotkania z brafitterką i konsultantkami firmy Oriflame.


Kurs Komputerowy V edycja.(02-03-2018)
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy w dniu 20 lutego  2018 rozpoczęła się V edycja kursu komputerowego dla dorosłych.
Kurs obejmuje 4 dwugodzinne zajęcia, w ramach których uczestnicy uczą się  podstawowej obsługi komputera
i korzystania z Internetu. W spotkaniach bierze  udział 12 uczestników.
Kolejna edycja kursu przewidziana jest w maju tego roku.
Zajęcia prowadzą: K. Adamiec, M. Kamiński

Spotkanie z podróżnikami Renatą Koper i Bartkiem Sabelą(26-02-2018)

22 lutego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikami  Renatą Koper i Bartkiem Sabelą.


„Razem tworzymy bezpieczny internet”(22-02-2018)

W dniach 20-22 luty 2018r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży dla klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy została przeprowadzona lekcja pt.”Razem tworzymy bezpieczny Internet”. 


Walentynki 2018 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy.(15-02-2018)

Już po raz drugi z okazji Walentynek, Biblioteka zorganizowała akcję
czytelniczą pod tytułem „Randka w ciemno z książką”. 

Zabawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem czytelników,

którzy w „ciemno” wypożyczali „książki-niespodzianki”, by umilić sobie wieczór walentynkowy lekturą.

Mamy nadzieję, że czytelnicy byli zadowoleni ze swoich wyborów,
później podzielą się z nami swoimi wrażeniami czy randka była udana.
DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI!!!


Ferie z grami planszowymi i X-box(12-02-2018)

W ferie dzieci i młodzież w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy miały okazję zagrać w gry planszowe i gry na X-BOX-ie. Największym wzięciem cieszyły się gry planszowe: Bitwa Morska oraz Duszki a na X-BOX-ie: gry sportowe, przygodowe oraz tańce. Dopełnieniem dobrej zabawy był słodki poczęstunek.


Ferie w Filii Nr 4 (12-02-2018)

Jak co roku Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała ferie dla wszystkich chętnych dzieci w wieku od 5 do11 lat.Wszyscy, którzy spędzali tutaj czas wolny nie nudzili się. Dzieci przez całe ferie korzystały z gier komputerowych, planszowych, układały puzzle, bawiły się zabawkami w „Kąciku zabaw”.  Odbywały się też zajęcia plastyczne oraz konkursy z nagrodami.  Na ostatnim spotkaniu uczestnicy otrzymali nagrody oraz słodki poczęstunek. Prace dzieci wykonane podczas spotkań zdobią wnętrze biblioteki.


Ferie zimowe w bibliotece dobiegły końca(08-02-2018)

W czasie dwóch tygodni ferii dzieci, które chciały twórczo i aktywnie spędzić czas miały możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy. 


„Namibia, Botswana - góry, przyroda, przestrzeń”. (29-01-2018)

25 stycznia 2018 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy spotkaliśmy się z podróżnikiem ROBERTEM GONDKIEM, na spotkaniu zatytułowanym  „Namibia, Botswana - góry, przyroda, przestrzeń”. To już drugie spotkanie z Panem Robertem w naszej bibliotece. Poprzednio opowiadał o Gabonie i Wyspie św. Tomasza w Afryce Równikowej.


Biblioteka podczas Święta Trzech Króli(08-01-2018)

6 stycznia 2018r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy przyłączył się do obchodów Święta Trzech Króli organizując zabawy ruchowe dla dzieci.


Głośne czytanie w przedszkolach(20-12-2017)

Podczas grudniowej wizyty w łęczyckich przedszkolach bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przeczytała najmłodszym dzieciom świąteczną bajkę pt.: "Świnka Peppa: wizyta Mikołaja". 


Wystawa książek z „Literackiej paczki” oraz poświęcone im spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (18-12-2017)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy wzięła udział w akcji „Paczka Literacka”. Akcję zorganizowały Wydawnictwo Agora i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Otrzymaliśmy „Paczkę” zawierającą 21 książek i 2 audiobooki. Aby zachęcić czytelników do sięgnięcia po nie zostały one wystawione w szklanych gablotach. Wkrótce po kilku książkach pozostały puste miejsca, co było wyraźną oznaką zainteresowania czytelników.


"Osikowe Ozdoby" w bibliotece(15-12-2017)

14 grudnia 2017r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się kolejne warsztaty artystyczne – pt. „Osikowe ozdoby”


Świątecznie w bibliotece(14-12-2017)

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - najbardziej uroczyste i rodzinne święta, w czasie których szczególną rolę odgrywają tradycje.To właśnie one nadają im jeszcze bardziej uroczystego i wyjątkowego znaczenia.


Spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem(11-12-2017)

7 grudnia 2017 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy spotkaliśmy się z podróżnikiem ROBERTEM GONDKIEM, na spotkaniu zatytułowanym  „Gabon, Sao Tome - góry, goryle, szympansy, mandryle”. 


Mikołajki w Bibliotece(11-12-2017)

 

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 4  w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowano dla dzieci ze świetlicy szkolnej spotkanie mikołajkowe.


Głośne czytanie w łęczyckim przedszkolu(11-12-2017)

06 grudnia 2017 roku Pani bibliotekarka z Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odwiedziła dzieci 6-letnie w Przedszkolu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. Celem odwiedzin było głośne czytanie „Legendy o św. Mikołaju” oraz opowiadania „Boże Narodzenie”.


Świąteczne warsztaty zdobienia bombek w bibliotece dla dzieci(08-12-2017)

Wielkimi krokami nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Czas zacząć przygotowania! W związku z tym 7 grudnia 2017r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy dla chętnych dzieci odbyły się warsztaty zdobienia bombek. 


Uroczyste podsumowanie projektu podróżniczo-literackiego „Podróże po Regałach”(04-12-2017)

30 listopada 2017 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu podróżniczo-literackiego „Podróże po Regałach”, który Biblioteka realizowała w partnerstwie z PTTK „Ziemia Łęczycka”. 


Andrzejki w bibliotece już za nami(30-11-2017)

29 listopada b.r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy w godzinach popołudniowych dla dzieci w wieku 8- 12 lat odbył się wieczór wróżb andrzejkowych. 


Kurs komputerowy(29-11-2017)

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zakończyła się IV edycja kursu komputerowego dla dorosłych.

Kurs obejmował 4 dwugodzinne zajęcia, w ramach których uczestnicy opanowali podstawy obsługi komputera i korzystania z Internetu. W spotkaniach wzięło udział 10 uczestników.

 

Kolejna edycja kursu przewidziana jest na wiosnę przyszłego roku.

Zajęcia prowadzili: K. Adamiec, M. Kamiński


Literacki rajd po Krainie Misiów(29-11-2017)

W Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada. W dniach 22-24 listopada 2017 r. dla uczniów klas I-III ze SP Nr 4 zorganizowano cykl spotkań pn. „Literacki rajd po Krainie Misiów”.


Głośne czytanie w łęczyckich przedszkolach(28-11-2017)

W listopadzie bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy gościła w łęczyckich przedszkolach. Celem wizyty było przeczytanie książek najmłodszym dzieciom. Dzieci 4-letnie wysłuchały bajkę pt.: "Miś" autorstwa Wioletty Piaseckiej, natomiast 3-latki "1,2,3...Na wsi" i "Dzikie zwierzęta". 


Warsztaty artystyczne "Osikowe ozdoby" w Łęczyckiej Bibliotece(24-11-2017)

23 listopada 2017r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się kolejne warsztaty artystyczne – pt. „Osikowe ozdoby”


Spotkanie autorskie z podróżnikiem MARKIEM PINDRALEM, autorem książki „Chiny od góry do dołu”(21-11-2017)

16 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie autorskie z podróżnikiem MARKIEM PINDRALEM, autorem książki „Chiny od góry do dołu”. Marek Pindral pojechał tam, by uczyć języka angielskiego na uniwersytecie w Chengdu. 


Warsztaty „Co ze mnie wyrośnie?” (13-11-2017)

W dniach 08-09 listopada 2017 r. w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty „Co ze mnie wyrośnie?” dla uczniów klas III ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy.


Warsztaty z okazji Święta Niepodległości w Filii Nr 4(13-11-2017)

Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zaborów. Z okazji tego święta Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej gościła uczniów ze świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 4 na warsztatach „11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Bibliotece”. Dzieci na zajęciach wykonały kotyliony narodowe, rozwiązywały krzyżówkę patriotyczną oraz kolorowały polskie symbole narodowe.


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Bibliotece dla Dzieci (07-11-2017)

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To święto bajkowych postaci, które towarzyszą każdemu od najmłodszych lat. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży obchody odbyły się 3 listopada. 


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Zakładka do książki”(31-10-2017)

31 października 2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Zakładka do książki”, którego organizatorem był Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy. Konkurs ten skierowany był do dzieci 6-letnich z łęczyckich przedszkoli a jego celem było: promowanie idei czytelnictwa i instytucji bibliotek wśród dzieci; rozbudzenie świadomości poszanowania książek oraz rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i kreatywności dzieci poprzez prace plastyczne.


Lekcja tematyczna „Co jesień w worku niesie” w bibliotece dla dzieci(31-10-2017)

W październiku w bibliotece odbyła się lekcja tematyczna dla 7 grup dzieci 5-letnich z łęczyckich przedszkoli. Na wstępie dzieci wymieniały pierwsze oznaki jesieni. Następnie obejrzały pokaz slajdów multimedialnych przedstawiających dary jesieni z pól, sadów, lasów i parków. Dowiedziały się również jakie przetwory można wykonać z jesiennych darów jakimi są owoce i warzywa oraz  jakie ptaki odlatują od nas do ciepłych krajów. W drugiej części zajęć obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Leśne rachuneczki”. 


IV edycja kursu komputerowego dla dorosłych.(31-10-2017)

Od 3 października 2017 roku ruszyła IV edycja kursu komputerowego dla dorosłych.
Program kursu na poziomie podstawowym obsługi komputera, podstawy pracy w systemie Windows, obsługę edytora tekstu, korzystania z Internetu oraz poczty elektronicznej. 


„Wszyscy jesteśmy Programistami” w Filli nr 4(31-10-2017)

Dnia 20 października 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klasy II ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na warsztatach „Wszyscy jesteśmy Programistami” zorganizowanych w ramach akcji „Europejski Tydzień Kodowania”.  


„Paczka literacka” (26-10-2017)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy, przystąpiła do akcji
„Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo AGORA i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


"Papierowa wiklina w Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy"(25-10-2017)

18 października 2017r. Agnieszka Kowalska i Malwina Andrzejczak z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy, poprowadziły warsztaty artystyczne w Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy.


„Wszyscy jesteśmy programistami!” – warsztaty w bibliotece(23-10-2017)

Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy przyłączył się do akcji „Europejski Tydzień Kodowania!". Tegoroczna edycja trwała od 7 do 22 październikai odbywała się pod hasłem „Wpadnij i zachwyć się programowaniem!”. W związku z tym w dniach 17-20 października 2017r. do biblioteki zaproszono uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy na zajęcia pt. „Wszyscy jesteśmy programistami”.


Pierwszaki z Wilczkowic odwiedziły bibliotekę(17-10-2017)

16.10.2017r. Oddział dla Dzieci MiPBP w Łęczycy gościł uczniów klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej z Wilczkowic. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z biblioteką a także zachęcenie do wypożyczania i czytania książek.


Głośne czytanie w łęczyckim przedszkolu(16-10-2017)

04 października 2017 roku Pani bibliotekarka z Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odwiedziła dzieci 6-letnie w Przedszkolu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK.


SPOTKANIE PODRÓŻNICZE – „NA JEDWABNYM SZLAKU”(16-10-2017)

12 października 2017 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publiczne  w Łęczycy zorganizowała dla swoich czytelników i przyjaciół biblioteki spotkanie podróżnicze „Na Jedwabnym Szlaku”. Tematem przewodnim była herbata i książka „Tysiąc szklanek herbaty” Roberta „Robb” Maciąga – podróżnika, pedagoga, autora książek podróżniczych.


WARSZTATY GEOGRAFICZNE „WIELCY ODKRYWCY” W BIBLIOTECE(16-10-2017)

12 października 2017 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej  w Łęczycy odbyła niezwykła lekcja geografii inna niż wszystkie. 


WARSZTATY CHIŃSKIE W BIBLIOTECE(16-10-2017)

W bardzo dalekim wschodzie leży kraj, który od Polski różni się niemal wszystkim.
Naturą, smakami i oczywiście ludźmi. Ich językiem, wierzeniami i kulturą.


"Jesienne lampiony"(16-10-2017)

5 października 2017r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty artystyczne –  pt. „Jesienne lampiony”. W warsztatach wzięło udział 11 osób. 


"Mandale jak kwiaty- kwiaty jak mandale"(13-10-2017)

W październiku 2017 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zorganizowano wystawę pt. ”Mandale jak kwiaty- kwiaty jak mandale”. Autorka wystawy – Anna Kwiatkowska rysuje i maluje od zawsze… 


Gry x-box w bibliotece dla dzieci(13-10-2017)

Od września chętne dzieci korzystają z jesiennej propozycji popołudniowych zajęć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy – uczestniczą w różnych grach i zabawach z X-boxem. 


Turniej dla dzieci z TPD(13-10-2017)

W dniu 12.10.2017r. w godzinach popołudniowych w bibliotece dla dzieci odbył się Turniej Gier X-box. W turnieju wzięły udział dzieci z łęczyckiego TPD. Emocje były ogromne. Uczestnicy rywalizowali ze sobą grając w grę „Odbijana piłka”.W wyniku rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody rzeczowe.

 

„Dofinasowano ze środków Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łęczycy.”


Wixáritari - spotkanie z podróżniczką Renatą Koper(02-10-2017)

Renata Koper

Podróżniczka, fotografka, zwolenniczka odpowiedzialnego podróżowania, właścicielka Soul Travel

 

Wixáritari

Są jedną z najlepiej zachowanych kultur rdzennych na świecie. Indianie Wixáritari (czyt. Wiszaritari) z centralnego Meksyku od tysięcy lat żyją w na Sierra Madre Occidental , terenach niedostępnych i surowych, pozostając kulturą w dużej mierze niezależną od wpływów zewnętrznych. To przyczyniło się do zachowania tradycji i wierzeń przodków.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w bibliotece dla dzieci(29-09-2017)

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który  obchodzony jest 29 września –  Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zaprosił uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 3 z Łęczycy wraz z nauczycielkami na głośne czytanie.             


Konkurs krasomówczy (21-09-2017)

Konkurs Krasomówczy

 

W dniu 21 września 2017 r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Jury w składzie:

 1. Aneta Pucek – dyrektor MPBP w Łęczycy – przewodnicząca
 2. Bogusława Jankowska – kierownik Filii PBW w Łęczycy
 3. Olga Kurowska – dyrektor Domu Kultury w Łęczycy
 4. Janusz Urbański – członek Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy

Narodowe Czytanie na Zamku Królewskim w Łęczycy (11-09-2017)

W dniu 11 września 2017 r. na Zamku Królewskim w Łęczycy, w przepięknej wiejskiej scenerii, z udziałem władz samorządowych, duchowieństwa oraz placówek kulturalnych i oświatowych, odbyło się narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Organizatorami spotkania były Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy oraz Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy przy współpracy z Muzeum w Łęczycy oraz młodzieżą łęczyckich szkół średnich. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez łęczyckie biblioteki po raz trzeci. W poprzednich latach czytano „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza


Wystawa "Młodzi twórcy"(11-09-2017)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowała wystawę w ramach cyklu „Młodzi twórcy naszego regionu”. Na wystawę prace swoje udostępniła Pani Izabela Stańczyk

Izabela Stańczykjest Łęczycanką. Obecnie studiuje na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie na wydziale Grafiki Komputerowej.

Wystawa będzie trwała do końca września.

Zapraszamy do jej obejrzenia. 


Wakacyjne warsztaty fotograficzne w Bibliotece dla Dzieci w Łęczycy(23-08-2017)

W dniach 8,10, 17 i 22 sierpnia 2017 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się warsztaty fotograficzne, w których uczestniczyły dzieci i młodzież od 9 do 18 r.ż. Warsztaty te poprowadził Pan Przemysław Marynowski – łęczycki artysta fotograf, autor wielu zdjęć zamieszczanych w wydawnictwach regionalnych


Wakacyjne warsztaty grafiki komputerowej (20-07-2017)

W dniach 18 i 20 lipca 2017 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się warsztaty grafiki komputerowej których celem było stworzenie plakatu graficznego promującego czytanie książek.


Wakacyjne warsztaty plastyczne „Bajkowe monidła” (13-07-2017)

11 i 13 lipca 2017r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się warsztaty plastyczne pt.: „Bajkowe monidła”. Uczestniczyły w nich dzieci w wieku od 6 do 9 roku życia. Celem warsztatów było stworzenie przez dzieci dwóch stojaków z otworami na głowy przedstawiających baśniowe/literackie postacie, męską i żeńską. 


Rajd Rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”.(26-06-2017)

24 czerwca 2017 r. MiPBP w Łęczycy wspólnie z  Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi, Filia w Łęczycy zorganizowały V Rajd Rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”.


Turniej Gier Planszowych(26-06-2017)

Turniej Gier Planszowych zorganizowany w dniu 23.06.2017 roku Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zgromadził entuzjastów gier, którzy chętnie uczestniczą w rozgrywkach organizowanych w Czytelni w MiPBP. 


Finał konkursu na „Najaktywniejszego czytelnika biblioteki dziecięcej roku szkolnego 2016/2017”(26-06-2017)

W czerwcu w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Najaktywniejszego czytelnika biblioteki dziecięcej roku szkolnego 2016/2017”. 


Wycieczka do Muzeum Animacji Se-Ma-For w Łodzi(16-06-2017)

W piątek 16 czerwca 2017 roku uczestnicy warsztatów animacji poklatkowej odwiedziły Muzeum Animacji Se-Ma-For w Łodzi. 


Warsztaty animacji poklatkowej - relacja oraz film(12-06-2017)

Na trzy dni 8,9 i 10 czerwca 2017 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zamieniła się w studio filmów animowanych. Dzieci pod kierunkiem animatorki Magdaleny Bryll i dźwiękowca Damiana Czajki przeszły przyspieszony kurs tworzenia filmu animowanego.  


Festyn w Przedszkolu Nr 1 w Łęczycy(09-06-2017)

8 czerwca 2017 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przyłączyła się do obchodów IV Festynu Rodzinnego w Przedszkolu Nr 1 w Łęczycy


Dzień Dziecka 2017(05-06-2017)

1 czerwca 2017 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przyłączyła się do obchodów Dnia Dziecka.


Pasje naszych czytelników 2017(05-06-2017)

Z okazji Tygodnia Bibliotek Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowała wystawę pt. „Pasje naszych czytelników". 


XXIV Majówka Zdrowia(22-05-2017)

20 maja 2017 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy przyłączył się do XXIV Majówki Zdrowia. Z tej okazji pracownice biblioteki przygotowały dla dzieci rozrywki umysłowe: quizy, krzyżówki i kolorowanki dotyczące tematyki ziół i przypraw. W nagrodę za poprawne wykonanie zadania każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. 

 

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim(18-05-2017)

18 maja 2017 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim – autorem powieści detektywistycznych i sensacyjnych, satyrykiem i dziennikarzem. Kontynuatorem powieści z serii przygód Pana Samochodzika.


Spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską(17-05-2017)

W ramach akcji promującej czytelnictwo „Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH - V Łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami” Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała spotkanie autorskie z Panią Kaliną Jerzykowską. Uczestniczyli w nim uczniowie klas V z łęczyckich szkół podstawowych wraz z  nauczycielami.


Warsztaty różnotematyczne pt.: „Bajki, bajeczki…”(16-05-2017)

Na przełomie kwietnia i maja w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty różnotematyczne dla dzieci od 4 do 6 roku życia, których tematem były bajki. Podczas warsztatów dzieci odgadywały tytuły różnych bajek znanych im z książek i telewizji, uczestniczyły w zabawach ruchowych, oglądały książki. Poznały również przygodę skarpetki ósmej z książki pt.:„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek: czterech prawych i sześciu lewych” autorstwa Justyny Bednarek.                                                                                                      


Noc Detektywów w bibliotece(08-05-2017)

W nocy z 5-tego na 6-tego maja 2017 r. ponad dwudziestoosobowa grupa dzieci w wieku 10-14 lat miała okazję przeżyć niezapomniane chwile podczas „Nocy detektywów”, którą zorganizował Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy. Spotkanie to poprowadził Pan Dariusz Rekosz – autor książek przygodowo-detektywistycznych, animator kultury. 


Spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem(08-05-2017)

5 maja 2017 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie z Panem Dariuszem Rekoszem - autorem prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych; animatorem kultury, twórcą scenariuszy i słuchowisk radiowych. 


Piknik Rodzinny z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej(05-05-2017)

02 maja 2017 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy wzięła udział w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pracownicy biblioteki przygotowali dla uczestników kilka atrakcji: kolorowanki, krzyżówki oraz robienie kotylionów i wiatraczków w barwach narodowych.


Konkurs Recytatorski „Pięknie być człowiekiem”(04-05-2017)

Dnia 27 kwietnia 2017 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przeprowadziła eliminacje rejonowe XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicę Płocką.


Zajęcia z X-BOX w Bibliotece(26-04-2017)

W dniu 21 kwietnia 2017 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w czytelni odbyły się zajęcia, podczas których dzieci i młodzież grała w gry na X-Box. Początkujący, jak i doświadczeni gracze mogą grać i świetnie się bawić. Ta doskonała rozrywka, rozruszała i rozbawiła wszystkich uczestników. Tym razem największą popularnością cieszyły się gry taneczne.

 

Organizatorzy: K.Adamiec i M.Kamiński


Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą(21-04-2017)

20 kwietnia 2017r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie z Panią Małgorzatą Strękowską – Zarembą autorką ponad 40 książek dla dzieci, między innymi: „Leniwe literki”, „Bery gangster i góra kłopotów”, „Złodzieje snów”, „Abecelki i tajemnica Bursztynowego Domu”, „Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą”, „Willa trzech łotrów” „Dom nie z tej ziemi” oraz serii o Detektywie Kefirku czy Filipku. 


III edycja kursu komputerowego dla dorosłych(20-04-2017)

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zakończyła się III edycja kursu komputerowego dla dorosłych.

Program kursu na poziomie podstawowym obsługi komputera obejmował podstawy pracy w systemie Windows, obsługę edytora tekstu, korzystania z Internetu oraz poczty elektronicznej. W spotkaniach wzięło udział 12 osób podzielonych na dwie grupy.


Warsztaty artystyczne pt. „Drzewko wielkanocne”.(10-04-2017)

6 kwietnia 2017roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
odbyły się warsztaty artystyczne pt. „Drzewko wielkanocne”.
Udział w warsztatach wzięły 23 panie. Organizatorki spotkania: Malwina Andrzejczak i Agnieszka Kowalska  pokazały Paniom jak wykonać świąteczne drzewka za pomocą styropianowej kuli umocowanej w doniczce.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „W baśniowym świecie Andersena(10-04-2017)

W dniach 06-07 kwietnia 2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„W baśniowym świecie Andersena", którego organizatorem była Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy.


„Przyszła wiosna radosna” – zajęcia dla dzieci w Filii Nr 4 Biblioteki(10-04-2017)

Pierwszego dnia wiosny Filię Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odwiedziły dzieci ze świetlicy przy Szkole Podstawowej Nr 4. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach „Przyszła wiosna radosna”. Dzieci opowiadały o zmianach zachodzących wiosną w przyrodzie, odpowiadały na pytania z guizu „Co wiem o wiośnie”.  Na zakończenie wykonały prace plastyczne „Kwiaty w doniczkach”, które zdobią bibliotekę.


Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką(05-04-2017)

03.04.2017 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie dla dzieci 5-6-letnich z łęczyckich przedszkoli z Panią Zofią Stanecką – autorką opowiadań, powieści i baśni dla dzieci. Autorka bestsellerowej serii o przygodach „Basi” spotkanie rozpoczęła od przybliżenia swojej twórczości, opowiedziała również w jaki sposób powstają książki, skąd czerpie pomysły na ich pisanie i jak wygląda jej codzienna praca. Swoją opowieść ilustrowała dowcipnymi rysunkami, co bardzo podobało się przedszkolakom. Autorka przeczytała także fragmenty swoich książek i przeprowadziła kilka ćwiczeń pobudzających wyobraźnię. Okazało się, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Na koniec zaspokoiła ciekawość dzieci i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie zadawane pytania. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie rozdaniem autografów i dedykacji do zakupionych książek.


Emocje, świetna zabawa, rywalizacja, przyjemność... - Gry planszowe(05-04-2017)

Emocje, świetna zabawa, rywalizacja, przyjemność... wszystko to odnaleźć można było podczas kolejnej edycji „Gramy w Piątek”. Turniej Gier Planszowych zorganizowany w dniu 31.03.2017 roku Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zgromadził entuzjastów gier, którzy chętnie i często uczestniczą w rozgrywkach organizowanych w Czytelni w MiPBP. Jak poprzednio, i tym razem nie zabrakło wielu emocji i wrażeń. ˘ Wszyscy uczestnicy mogli znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Tym razem największym wzięciem cieszyły się gry: Carcassonne, Chińczyk i Bierki.


„Wielkanocne spotkanie w bibliotece”(03-04-2017)

W dniach 29-30 marca 2017 r. Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła uczniów klas II ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Na zajęciach dzieci wspólnie rozwiązywały wielkanocną krzyżówkę, a następnie wykonywały ozdoby wielkanocne: stojaki na pisanki: kurczaczki i zajączki oraz wielkanocne koszyczki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości: czekoladowe jajka. Spotkanie przebiegło w wesołej i sympatycznej atmosferze.

 


Spotkanie „Magia Fin del Mundo”(03-04-2017)

W czwartek 30 marca 2017 roku o godz. 17.00 w sali Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie „Magia Fin del Mundo”. Było to spotkanie z Panem Janem Szewczykiem, który przybliżył nam przebieg wyprawy do Ziemi Ognistej i Patagonii.


Tydzień z Internetem - „Bezpieczny e-konsument”.(03-04-2017)

28 marca 2017 roku o godz. 10.00 w MiPBP w Łęczycy odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Tydzień z Internetem, pt. „Bezpieczny
e-konsument”.

Gość spotkania pani Ewa Wielec - Powiatowy Rzecznik Konsumenta omówiła zagadnienia związane z prawami i obowiązkami konsumentów, szczególnie praw przysługującym osobom robiącym zakupy przez Internet. Podczas spotkania Pani Rzecznik opowiedziała również o swojej pracy oraz rozdała uczestnikom materiały dotyczące zadań Powiatowego Rzecznika Konsumenta.


Wyniki Turnieju Gier X-box Kinect 360. Adventures!(31-03-2017)

30 marca 2017 r. w godzinach popołudniowych w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy został rozegrany Turniej Gier X-box Kinect 360. Uczestniczyły w nim chętne dzieci z klas I, II i III.


Warsztaty decoupage(20-03-2017)

W  Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty decoupage. Jest to technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło) wzoru wyciętego z papieru ryżowego lub serwetki papierowej i polakierowaniu całego przedmiotu. 


Warsztaty dla uczniów klas II i III w Bibliotece dla Dzieci(15-03-2017)

W pierwszej połowie marca 2017r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Zachodniej 19 dla uczniów klas II i III ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy przeprowadzono warsztaty pt.: „A może będzie właśnie tak – czyli kim będę gdy dorosnę?”. 


„Co ze mnie wyrośnie?” - warsztaty w Filii Nr 4 MiPBP(15-03-2017)

W dniach 07-08.03.2017 r. w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej
w Łęczycy odbyły się warsztaty „Co ze mnie wyrośnie?” dla klas III ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy.


Zajęcia przygotowujące do Turnieju Gier X-Box Kinect 360 Adventures!(10-03-2017)

06.03.2017 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy przy ul. Zachodniej 19 rozpoczęły się popołudniowe zajęcia przygotowujące do Turnieju Gier X-Box Kinect 360 Adventures, który odbędzie się 30.03.2017 r. Pierwszy tydzień poświęcony był doskonaleniu umiejętności dzieci w grze "Odbijana piłka". Przed nami jeszcze kolejne dwa tygodnie przygotowań - od 13 do 17 marca gra "Kosmiczne bańki" i od 20 do 24 marca gra "20 000 przecieków". 


Na bezdrożach Kaukazu - Armenia i Gruzja(02-03-2017)

1 marca wyruszyliśmy z Marcinem Szymczakiem na krańce kulturowej Europy do kolebki chrześcijaństwa - Gruzji i Armenii. Anna i Marcin Szymczakowie dotarli tam z pięcioletnią Igą pokonując samochodem cztery tysiące kilometrów przez Bałkany i Turcję.


III edycja kursu komputerowego dla dorosłych.(02-03-2017)

Od 21 lutego 2016 roku ruszyła III edycja kursu komputerowego dla dorosłych.

Program kursu na poziomie podstawowym obsługi komputera, podstawy pracy w systemie Windows, obsługę edytora tekstu, korzystania z Internetu oraz poczty elektronicznej. W pierwszych spotkaniach wzięło udział 12 osób.


Gramy w X-BOX w Bibliotece(02-03-2017)

W dniu 24 lutego  2017 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej  w czytelni odbyły się zajęcia , podczas których dzieci i młodzież grała w gry na X-Box. Prosta w obsłudze technologia Kinect gwarantowała  doskonałą rozrywkę, postawi na nogi i rozbawi każdego. Początkujący, jak i doświadczeni gracze mogą grać i świetnie się bawić.

Zajęcia organizujemy w każdy ostatni piątek miesiąca dla dzieci i młodzieży. Będzie można pograć w gry planszowe oraz na X-Boxie.

Zapraszamy wszystkich chętnych.

Organizatorzy: K.Adamiec i M.Kamiński


Dzieci słuchają czytanych książek o "Skwarku" i "Wesołym Ryjku"(01-03-2017)

Walentynki w Bibliotece.(02-03-2017)

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Łęczycy 13 lutego 2017 roku w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowano dla dzieci ze świetlicy szkolnej spotkanie „Walentynki w bibliotece”.


Uczniowie z klasy I z wizytą w Bibliotece dla Dzieci (16-02-2017)

16.02.2017r. Oddział dla Dzieci MiPBP w Łęczycy gościł uczniów klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej Nr 3 wraz z wychowawczynią na lekcji bibliotecznej.


Wizyta Pierwszaków w Bibliotece(13-02-2017)

9 lutego 2017 roku Filię Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odwiedzili uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Podczas lekcji bibliotecznej dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Dowiedziały się także, że do tej biblioteki mogą zapisać się wszyscy mieszkańcy Łęczycy i powiatu łęczyckiego, obecnie najmłodszy czytelnik biblioteki ma 4 lata, a najstarszy 94. Z zaciekawieniem oglądały książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej.  Pierwszaki dowiedziały się, że w bibliotece,  za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek i naklejki. Dzieci obiecały często odwiedzać bibliotekę i czytać książki.


"Oman - w cieniu minaretów" - spotkanie.(30-01-2017)

Marek Pindral -Podróżnik, fotograf, tłumacz, dziennikarz, nauczyciel akademicki - autor pokazów multimedialnych, wystaw fotograficznych. Odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując napotykaną po drodze rzeczywistość. Poza Polską mieszkał w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie.


Ferie w Bibliotece X-box i gry planszowe.(30-01-2017)

W czasie ferii w naszej bibliotece chętni bawili się z X-boxem oraz grali w gry planszowe.


Głośne czytanie w łęczyckich przedszkolach (23-12-2016)

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ja w mojej ulubionej bajce”(23-12-2016)

W grudniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Ja w mojej ulubionej bajce”. Konkurs ten skierowany był do dzieci 6-letnich z łęczyckich przedszkoli i szkół podstawowych. Spośród 29 prac, które wpłynęły na konkurs nagrodzono 15.  Zwycięzcy otrzymali książki a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. 


Tydzień gier planszowych w Filli nr 4(21-12-2016)

W dniach od 12 do 16 grudnia 2016 r. w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbył się Tydzień Gier Planszowych. W zajęciach wzięły udział dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Była świetna zabawa, rywalizacja, emocje. Uczestnicy grali w „Grzybobranie w zaczarowanym lesie”, „Kalambury”,  „Akwarium: gdzie jest Nemo?” „Biznes w polskich miastach”, „25 gier: gry dla całej rodziny” , mieli także do dyspozycji 10 zestawów puzzli o różnym stopniu trudności.  


Warsztaty prac ręczych-"BAŁWANKI" (19-12-2016)

W dniu 14 grudnia 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece
w Łęczycy odbyły warsztaty prac ręcznych. Dzieci wykonały sympatycznego bałwanka z bawełnianej skarpetki, kawałka nici, ryżu oraz kolorowych guzików.


Warsztaty artystyczne "Papierowa Wiklina"(19-12-2016)

8 i 15 grudnia  2016r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
odbyły się dwa warsztaty artystyczne pt. „Papierowa wiklina”.
Celem spotkania było zapoznanie się z techniką  tworzenia  choinek z papierowej wikliny.
Udział w warsztatach wzięło 20 pań.


Warsztaty różnotematyczne w Bibliotece dla Dzieci (16-12-2016)

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Zachodniej 19 odbyły się warsztaty różnotematyczne pt.:”W świecie zabawek”. Uczestnikami warsztatów były dzieci 5-letnie z łęczyckich przedszkoli. Na zajęciach przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych zabawkach, wysłuchały fragmentu książki Iwony Czarkowskiej „Biuro zagubionych zabawek”. Z zainteresowaniem oglądały również wybrane książki dla dzieci znajdujące się w bibliotece. 


Spotkanie z Kamilą Kilar "Kamczatka- najdalszy zachód najdalszy wschód"(12-12-2016)

8 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżniczką Panią  Kamilą Kielar, która przejechała rowerem Kamczatkę w czasie całomiesięcznej wyprawy. Podzieliła się z nami wrażeniami z miesiąca wśród tamtejszej twardej przyrody, która sprawia że ludzie też są tam twardzi ale też bezpośredni i pomocni. Trudności jakie musiała tam przezwyciężyć byłyby niemal nie do pokonania gdyby nie pomoc mieszkających tam ludzi.


Zakończenie kursu komputeroweg dla dorosłych(12-12-2016)

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zakończyła się II edycja kursu komputerowego dla dorosłych.


Program kursu na poziomie podstawowym obsługi komputera obejmował podstawy pracy w systemie Windows, obsługę edytora tekstu, korzystania z Internetu oraz poczty elektronicznej. W spotkaniach wzięło udział 18 osób podzielonych na trzy grupy.


Mikołajki w Bibliotece dla Dzieci(08-12-2016)

We wtorek 6 grudnia w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Zachodniej 19 odbyły się „Mikołajki”, w których wzięły udział dzieci w wieku od 5 do 8 roku życia. 


Projekt Narodowego Banku Polskiego Akademia „Dostępne Finanse”(01-12-2016)

W dniu 29.11.2016r po raz drugi odbyło się spotkanie Akademia „Dostępne Finanse”  dla seniorów w MiPBP w Łęczycy. Celem projektu jest zwiększenie świadomości wśród Polaków na temat korzyści i możliwości płynących z posiadania rachunku bankowego oraz aktywnego korzystania z nowoczesnych instrumentów płatniczych, takich jak karty płatnicze i bankowość elektroniczna.


Podsumowanie projektu podróżniczo-literackiego „Podróże po literaturze” i jubileusz 70-lecia Bibioteki(28-11-2016)

24 listopada 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu podróżniczo-literackiego „Podróże po literaturze”, który Biblioteka realizowała w partnerstwie z PTTK „Ziemia Łęczycka”. podsumowanie połączone zostało  ze „Świętem Biblioteki” – obchodami jubileuszu 70-lecia Biblioteki.


Spotkanie ze Sławomirem Koprem(01-12-2016)

W czwartek 17 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie ze znanym pisarzem Sławomirem Koprem, historykiem, felietonistą, autorem serii książek o obyczajach elit II Rzeczpospolitej i PRL-u oraz niekonwencjonalnych przewodników.


Warsztaty rękodzielnicze "Szydełkowanie"(21-11-2016)

10 listopada 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się kolejne warsztaty rękodzielnicze pt. „Szydełkowanie". Tego dnia 10 pań stworzyło wyjątkowe szydełkowe sopelki.


Spotkanie autorskie dla dzieci z Marcinem Pałaszem (17-11-2016)

17.11.2016r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował spotkanie z Panem Marcinem Pałaszem, znanym i lubianym autorem książek oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży. 


"Gdy pada deszcz"(15-11-2016)

W pierwszej połowie listopada 2016 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościł klasy II ze Szkoły Podstawowej Nr 3 na lekcji „Gdy pada deszcz".


Halloween w bibliotece(01-11-2016)

W poniedziałek 31.10.2016r. w godzinach popołudniowych Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował dla dzieci w wieku 8-12 lat Halloween. 


Zabawy z X-boxem w bibliotece(28-10-2016)

Od września w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy przy ul. Zachodniej 19 w wybrane piątki   w godzinach popołudniowych odbywają się zabawy z X-boxem. Uczestniczą w nich chętne dzieci do 15 roku życia.


Warsztaty "Jesienne Bukiety"(24-10-2016)

20 października 2016r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty artystyczne –  pt. „Jesienne bukiety”, nawiązujące do pory roku .


Alfabet Madagaskaru(24-10-2016)

20 października 2016r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie poświęcone egzotycznej wyspie Madagaskar. Pan Michał Szulim zabrał nas na czwartą co do wielkości wyspę świata, którą przebył w trakcie jednej niemal trzytygodniowej wyprawy.


Warsztaty „savoir-vivre” w bibliotece dla dzieci(18-10-2016)

W pierwszej połowie października 2016 r. dla uczniów z klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych z Łęczycy zostały przeprowadzone warsztaty z savoir-vivre. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z wybranymi zasadami kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego a zarazem zainteresowanie literaturą popularno-naukową o tej tematyce.


Głośne czytanie najmłodszym w łęczyckich przedszkolach(14-10-2016)

Po wakacyjnej przerwie w październiku bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy w przebraniu Królewny odwiedziła dzieci 3 i 4-letnie w łęczyckich przedszkolach. Podczas spotkania dzieciom 3-letnim przeczytała książeczkę pt.: "Biedronka Dorotka", natomiast 4-latkom "Żaba Ferdynand". Celem głośnego czytania było rozbudzenie zainteresowania książką. 


Technika tworzenia mydła naturalnego-warsztaty(10-10-2016)

6 października  2016r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
odbyły się kolejne warsztaty artystyczne. Tematem spotkania było zapoznanie się z techniką  tworzenia  mydła naturalnego. Udział w warsztatach wzięło 17 pań. To już kolejne nasze spotkanie, które cieszy się dużym  zainteresowaniem.


Spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymczakiem "Wyspy Japońskie - od tropików Okinawy po Fuji".(06-10-2016)

5 października o godzinie 17.00 w Bibliotece przy ul. M. Konopnickiej 11a. odbyło się spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymczakiem zatytułowane "Wyspy Japońskie - od tropików Okinawy po Fuji".


Wyniki konkursu krasomówczego (03-10-2016)

W dniu 29 września 2016 r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej organizowanego przez PTTK Odział "Ziemi Łęczyckiej" oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęczycy

Jury w składzie:

 1. Aneta Pucek – dyrektor MPBP w Łęczycy
 2. Janusz Urbański – wiceprezes Zarządu PTTK w Łęczycy
 3. Henryk Stokwiszewski – polonista
 4. Grażyna Olczak – instruktor MiPBP w Łęczycy

Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece dla Dzieci(29-09-2016)

29 września 2016 r. obchodzony jest XVI Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.W związku z tym dla uczczenia tego dnia po raz kolejny w Bibliotece dla Dzieci MiPBP w Łęczycy odbyło się głośne czytanie dzieciom.


X-box w bibliotece(13-09-2016)

                                        Nudzisz się? 

                     Nie wiesz co zrobić z wolnym czasem? 

               Pływaj, skacz, tańcz i baw się w bibliotece!!!


Wakacje w Filii nr 4(19-09-2016)

W Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zakończyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci. W zajęciach brały udział wszystkie chętne dzieci w wieku od 5 do11 lat.Wszyscy, którzy spędzali tutaj czas wolny nie nudzili się. Dzieci przez całe wakacje korzystały z gier komputerowych, planszowych, układały puzzle, bawiły się zabawkami w „Kąciku zabaw”.  Odbywały się też zajęcia plastyczne oraz konkursy z nagrodami.  Aby obejrzeć co działo się podczas zajęć zapraszamy do galerii zdjęć.


Narodowe Czytanie w Łęczycy(12-09-2016)

Biblioteka Pedagogiczna w Łęczycy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowały w dniu 5 września 2016 r. Narodowe czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza na terenie Łęczycy.


Zakończenie wakacji 2016 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży(26-08-2016)

Sierpień w bibliotece również obfitował w rozmaite zajęcia dotyczące nauki a także rozrywki. Dzieci uczestniczyły w zabawach grupowych oraz grały w gry stolikowe. Uczestniczyły także w rozmaitych konkurencjach zręcznościowych oraz turnieju podczas którego wykazywały się wiedzą dotyczącą m.in. świata zwierząt oraz baśni, bajek i legend. 


Udział biblioteki w grze miejskiej (01-08-2016)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zaangażowała się w grę miejska "Dawne gry i zabawy", która odbyła w Łęczycy 29 lipca. Dzieciaki i młodzież poznawały zabawy oraz gry, w które grano kilkadziesiąt lat temu, a także jedną grę średniowieczną. Naszym zadaniem było pokazanie zasad gry w cymbergaja. Prócz tego były min. gry w klasy i w kapsle. W grę zaangażowali się seniorzy min z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oddział w Łęczycy oraz grupa Leśny Witeź. W fotorelacji zdjęcia również z innych miejsc prezentowania gier i zabaw. 


Wakacje z biblioteką(29-07-2016)

Za nami miesiąc wakacyjnych zajęć w Oddziale  dla Dzieci i Młodzieży  MiPBP w Łęczycy,m w których uczestniczą chętne dzieci w wieku od 6 roku życia.  


Biblioteka na otwarciu nowego placu zabaw przy ul. Dworcowej(30-06-2016)

24 czerwca 2016 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy wzięła udział                      w otwarciu nowego placu zabaw przy ulicy Dworcowej, ufundowanego przez firmę De Heus. Pracownicy naszej Biblioteki przygotowały dla dzieci gry i zabawy. Każde dziecko otrzymało balon w kształcie kota, psa, kwiatka, krokodyla lub miecza. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.


Głośne czytanie w łęczyckich przedszkolach(29-06-2016)

W czerwcu po raz ostatni przed wakacjami bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odwiedziła najmłodszych w łęczyckich przedszkolach. Podczas spotkania Królewna przeczytała przedszkolakom popularną i bardzo lubianą przez nich opowieść o „Maszy i niedźwiedziu”. 


Zakończenie I edycji kursu komputerowego dla dorosłych(20-06-2016)

W tym tygodniu zakończyliśmy rozpoczętą 12 kwietnia 2016 roku I edycję kursu komputerowego dla dorosłych.
Program kursu na poziomie podstawowym obsługi komputera, podstawy pracy w systemie Windows, obsługę edytora tekstu, korzystania z Internetu oraz poczty elektronicznej.


Najlepsi czytelnicy Filii Nr 4 nagrodzeni(20-06-2016)

Najlepszymi czytelnikami Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej

w Łęczycy w roku szkolnym 2015/2016 zostali:

 

PaulinaTomczakuczennica klasy III c Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (144 przeczytane książki)

JuliaŚwiatłowskauczennica klasy III c Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (112 przeczytanych książek)

KarolinaKoperkiewiczuczennica klasy III c Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (100 przeczytanych książek)

MagdalenaBanasiak uczennica klasy III c Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (83 przeczytane książki)

MajaWawrzyniak uczennica klasy III c Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (55 przeczytanych książek)

AnnaRybarczyk uczennica klasy I a Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (48 przeczytanych książek)

HannaNawrocka uczennica klasy I a Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (45 przeczytanych książek)

 

O wyłonieniu zwycięzców zadecydowała ilość przeczytanych książek w okresie

od 1 września 2015 r. do 31 maja 2016 r. Wręczenie nagród odbyło się 17 czerwca.

Zwyciężczyniom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!


Finał projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej” w Łęczyckiej Bibliotece(16-06-2016)

 

 Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Na dobry początek!"

 

14 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbył się uroczysty finał projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej” na który biblioteka pozyskała dotację z Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego w ramach VIII edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!”. Projekt ten realizowany był od 04.01.2016 r. i uczestniczyła w nim 25 osobowa grupa dzieci 5-letnich z Przedszkola Nr 1 w Łęczycy wraz z wychowawczynią Panią Ewą Wójcik.W wybrane działania projektowe włączeni zostali również rodzice dzieci.                                                        

W czasie trwania projektu dzieci wzięły udział w 6 warsztatach edukacyjnych z udziałem psa prowadzonych przez dogoterapeutę, przewodnika psa pracującego oraz w 2 wycieczkach: do Gabinetu Weterynaryjnego przy ul. Kaliskiej i do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Łęczycy. Podczas warsztatów dzieci uczyły się: bezpiecznego kontaktu z psem, poznały psie potrzeby i obowiązki opiekuna, wybrane rasy psów,  dowiedziały się jaką rolę w społeczeństwie odgrywa pies . Podczas wycieczek zobaczyły jak wygląda  i funkcjonuje gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza, uzyskały szereg cennych wiadomości dotyczących zdrowia psa. Zobaczyły również  jak funkcjonuje schronisko, w jakich warunkach przebywają w nim zwierzęta, dowiedziały się też w jaki sposób trafiają tam psy i o możliwości adopcji. 


Finał konkursu „Najlepszy czytelnik biblioteki dziecięcej roku szkolnego 2015/2016”(13-06-2016)

10.06.2016 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Najlepszego czytelnika biblioteki dziecięcej roku szkolnego 2015/2016”. Konkurs ten trwał od 02.10.2015 r. do 31.05.2016 r. Jego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do korzystania z zasobów biblioteki, promocja czytelnictwa oraz utrwalenie nawyku obcowania z książką. Konkurs rozstrzygnięto na podstawie aktywności czytelniczej uczestników w 4 grupach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe (dzieci 6-9 lat), szkoły podstawowe (dzieci 10-12 lat) i gimnazja.


"Odjazdowy Bibliotekarz." (13-06-2016)

Organizatorami tegorocznego Odjazdowego Bibliotekarza w Łęczycy były: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy. W tym roku w rajdzie uczestniczyło 66 osób. Ruszyliœmy z parkingu przed Biedronkš na ul. Belwederskiej , następnie drogš przez Skromnicę i Tkaczew dojechaliœmy do Solcy Małej, gdzie znajduje się Wioska Indiańska Tatanka. W wiosce zobaczyliœmy indiańską ziemiankę oraz indiańskie namioty – tipi. Obejrzeliśœmy również jedną z największych kolekcji indiańskiego rękodzieła. Dzięki pięknym opowieśœciom przewodników mieliśœmy możliwośœć podróży w czasie i przeniesienia się w wyobraŸźni do tajemniczego i kolorowego śœwiata Indian Ameryki Północnej, a także sprawdzić się w różnych indiańskich konkurencjach - strzelaniu z łuku,strzelaniu z dmuchawki, rzucaniu włócznią, rzutkami, pokonywaniu toru przeszkód. Uczestnicy uczyli się również indiańskiej pieśœni i tańca. Na koniec upieczona nad ogniskiem kiełbaska była najlepszym podsumowaniem spędzonego tam czasu. Rajd Odjazdowy Bibliotekarz dofinansowany był ze śœrodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „ "Podróże po literaturze”." Dziękujemy wszystkim uczestnikom w rajdu ! Zapraszamy w przyszłym roku!


”Pasje naszych czytelników” - podsumowanie(08-06-2016)

Z okazji Tygodnia Bibliotek (08-15.05.2016r.) Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
w Łęczycy zorganizowała wystawę pt.”Pasje naszych czytelników”. Swoje rękodzieła
w bibliotece zaprezentowały: Halina Michalewicz, Helena Bilska, Anna Kowalska,
Joanna Jankowska, Jadwiga Wodzyńska, Janina Przybylska,Anna Przybylska i Radosława Zazoniuk. Podczas tej niezwykłej wystawy można było podziwiać: haftowane serwety , bombki i jajka metodą karczochową, prace szydełkowe, haftowane karty okolicznościowe, biżuterię, fotografie oraz wiele innych prac. Wystawa miała swoją czwartą edycję,założeniem jej było przedstawienie zainteresowań  i  pasji  osób korzystających  z Biblioteki.


Biblioteka na Festynie Rodzinnym w Przedszkolu Nr 1 w Łęczycy(06-06-2016)

Dzień Dziecka 2016 z Biblioteką dla Dzieci w Łęczycy(01-06-2016)

1 czerwca 2016 r. Biblioteka przyłączyła się do obchodów Dnia Dziecka. Dla dzieci przygotowano zabawy ruchowe i umysłowe z upominkami.


XXIII Powiatowa Majówka Zdrowia i Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych(23-05-2016)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna  w Łęczycy wzięła udział w XXIII Powiatowej Majówce Zdrowia i Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się 21 maja 2016r. 


Spotkanie z doradcą kosmetycznym.(23-05-2016)

19 maja 2016r. w godzinach popołudniowych odbyło się w Bibliotece również spotkanie                    z doradcą kosmetycznym- Panią Magdaleną Dymarczyk, na którym chętne Panie skorzystały z bezpłatnych porad kosmetycznych dotyczących twarzy.


Warsztaty artystyczne pt. „Filcowe broszki". (23-05-2016)

19 maja 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się kolejne warsztaty artystyczne pt. „Filcowe broszki". Tego dnia 13 pań stworzyło wyjątkowe broszki     z filcu. Przewodnikiem po temacie była Pani Izabela Borejko, która pokazała naszym uczestniczkom jak wyczarować piękną i prostą broszkę za pomocą filcu, igły, kolorowych nici i koralików. 


Warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków z udziałem psa dobiegły końca(19-05-2016)

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!

 

17.05.2016 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się szóste a zarazem ostatnie z cyklu warsztaty dla grupy 5-latków z Przedszkola Nr 1 prowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Psi świat - wiem o nim więcej”. Celem zajęć było powtórzenie i utrwalenie najważniejszych wiadomości zdobytych podczas wszystkich warsztatów. W związku z tym prowadząca p. Małgorzata Krzemińska rozpoczęła spotkanie od przeprowadzenia quizu w którym pytania dotyczyły bezpiecznego kontaktu z psem, odpowiedzialności za zwierzę oraz komunikacji z nim. Następnie dzieci w grupach odgrywały scenki z udziałem psa np. miały za zadanie w sposób prawidłowy podejść do niego, wskazać obszary na jego ciele , które można dotykać, zapytać właściciela o zgodę na pogłaskanie psa i pokazać prawidłową reakcję na wypadek spotkania z agresywnym czworonogiem. Urozmaiceniem warsztatów były gry edukacyjne „Lotto”, „Jaki to zwierzak?”„Czego brakuje”, „Zwierzęta- memory”, „Aport”,  „Jaki zniknął zwierz?” poprzez które przedszkolaki ćwiczyły swoją spostrzegawczość, pamięć i koncentrację, poszerzały swoje wiadomości o zwierzętach  a zarazem świetnie się bawiły. Na zakończenie spotkania  5-latki  ze smutkiem pożegnały się z zaprzyjaźnioną p. Małgorzatą Krzemińską – dogoterapeutą, przewodnikiem psa pracującego oraz  „przybiły piątkę” z Kluską. 


„Bibliotekarz na chodzie”(16-05-2016)

W dniu 12 maja b.r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zorganizowały akcję „Bibliotekarz na chodzie”. 


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój dom, moja rodzina”(16-05-2016)

11 maja 2016 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój dom, moja rodzina”, którego organizatorem była Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy. Konkurs został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, przypadający na dzień 15 maja i skierowany był do dzieci  klas I-III z łęczyckich szkół podstawowych. Celem konkursu było uświadomienie znaczenia rodziny w życiu człowieka, prezentacja twórczości plastycznej dzieci oraz propagowanie czytelnictwa.


„Pies w służbie człowieka” – ciąg dalszy warsztatów dla dzieci w łęczyckiej bibliotece(12-05-2016)

         

                                                                                                                                                     

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”

 

10.05.2016 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się piąte z cyklu warsztaty dla grupy 5-latków z Przedszkola Nr 1 prowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej”. Na wstępie zajęć dzieci tradycyjnie przywitały się z psem. Następnie p. Małgorzata Krzemińska zapytała się dzieci czy ich zdaniem psy pełnią jakieś zadania w społeczeństwie a one chętnie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Prowadząca warsztaty przypomniała przedszkolakom, że psy mają o wiele lepiej rozwinięty niż ludzie węch i słuch dlatego ludzie wykorzystują te psie zmysły w szkoleniu psów do specjalnych zadań jak np. tropienie, poszukiwanie ludzi, wykrywanie materiałów wybuchowych itp. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się jakie zadania stawiane są psom przez ludzi m.in. w policji, w wojsku, w służbie celnej, straży pożarnej, Górskim oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Poznały także jak ważna jest rola psa-asystującego osobie niepełnosprawnej oraz psa – przewodnika osoby niewidomej. 5-latki obejrzały też zdjęcia z warsztatów dogoterapii, w których uczestniczyły znane im już Husky - Szaman i Kluska oraz dowiedziały się, że psy mogą wspomagać również dzieci w nauce w przedszkolu. W dalszej części warsztatów w celu utrwalenia zdobytej wiedzy zostało przeprowadzone ćwiczenie, które polegało na wyszukaniu przez dzieci w materiałach prasowych zdjęć przedstawiających psie profesje. Przedszkolaki po kolei opowiadały pozostałym uczestnikom jakie psy udało im się znaleźć oraz w jaki sposób służą one człowiekowi. Wysłuchały także wiersza Marka Ryszarda Grońskiego pt.: „Bardzo zajęte psy” i wskazywały zawody jakie wykonywały wymienione w wierszu czworonogi. W końcowej części zajęć odbyła się pogadanka, mająca na celu uświadomienie przedszkolakom , że pies oprócz ważnej roli jaką pełni w służbie człowieka może być również jego przyjacielem, z którym można miło i aktywnie spędzić czas. Prowadząca warsztaty zachęciła dzieci, by poprzez różne sporty i zabawy z psem (frisbee, bieganie/wyścigi, aportowanie itp.) pogłębiali więź ze swoimi domowymi pupilami.

 

Szóste a zarazem ostatnie warsztaty dla przedszkolaków odbędą się w przyszłym tygodniu .


Wystawa ”Pasje naszych czytelników”(09-05-2016)

Z okazji Tygodnia Bibliotek (08-15.05.2016r.) Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na  wystawę pt.”Pasje naszych czytelników”. Swoje rękodzieła prezentuje                        8 czytelniczek. Podczas wystawy można podziwiać: fotografie, przedmioty wykonane metodą karczocha, haftowane serwety i bieżniki, prace szydełkowe, karty okolicznościowe, biżuterię oraz wiele innych prac godnych podziwiania.


„Noc z mitologią grecką” – już za nami.(09-05-2016)

W nocy z 6 na 7 maja 2016 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy już po raz trzeci zorganizował dla dzieci w wieku 10-15 lat nocną imprezę - tym razem z mitologią grecką. Spotkanie jak co roku poprowadził Dariusz Rekosz - pisarz i animator kultury, który przygotował  na tę okoliczność 11 ciekawych zadań związanych z tematem.


Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą(09-05-2016)

05 maja 2016 r.  r.wramachakcjipromującejczytelnictwo „Zksiążkąnawalizkach” FiliaNr4MiejskiejiPowiatowejBibliotekiPublicznejwŁęczycyzorganizowałaspotkanieautorskiez Małgorzatą Strękowską-Zarembą. Uczestniczyliwnimuczniowieklas III z łęczyckich szkół podstawowych.

            Małgorzata Strękowska-Zaremba - pisarka, dziennikarka, recenzentka, współautorka podręczników. Laureatka licznych nagród, wyróżnień i nominacji. Pisanie dla dzieci rozpoczęła wiele lat temu od publikacji w piśmie dla najmłodszych – „Misiu”.  Od tego czasu napisała wiele książek dla dzieci. Między innymi cykle o Okropnym Maciusiu, Filipku, detektywie Kefirku.

            Tematem spotkania były odkrycia. Autorka czytała fragmenty książki o Filipku. Uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem i zadawali wiele pytań. Po spotkaniu uczestnicy mogli zakupić książki autorki i otrzymać autograf.


XXXVIII Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży „Pięknie być człowiekiem” im. Janusza Korczaka. (04-05-2016)

Pragniemy poinformować, iż 28 kwietnia 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy przy ul. M. Konopnickiej 11 a, odbył się XXXVIII Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży „Pięknie być człowiekiem” im. Janusza Korczaka. Do konkursu przystąpiło 43 młodych recytatorów ze szkół podstawowych i gimnazjów Powiatu Łęczyckiego.

6 najlepszych recytatorów, którzy zajęli I i II miejsca zakwalifikowało się na XXXVIII finał konkursu do Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego w Płocku,

który odbędzie się 21 maja 2016 roku.


„Książka to godny szacunku przyjaciel” (28-04-2016)

25 i 26 kwietnia 2016r. w Bibliotece dla Dzieci odbyły się lekcje dla uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy. Celem głównym zajęć było kształtowanie szacunku do książki, zachęcenie do dbania o jej wygląd oraz zapoznanie z etapami powstawania książki. 


Warsztaty komputerowe.(25-04-2016)

W dniach 12 i 19 kwietnia 2016 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się pierwsze spotkania warsztatów – Podstawy obsługi komputera. Cykl warsztatów skierowany jest do osób, które dotąd nie miały doświadczenia w pracy z komputerem


„Z książką za pan brat”.(21-04-2016)

W dniach 06, 08 i 19 kwietnia 2016 r. Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na zajęciach literacko-plastycznych „Z książką za pan brat”. Celem spotkania było zachęcenie pierwszoklasistów do czytania książek, korzystania ze zbiorów biblioteki oraz dostarczenie dzieciom dobrej zabawy. Dla uczniów przygotowano zagadki dotyczące książek i bohaterów bajek oraz kolorowanki „Bajkowe postacie”. Piękne i kolorowe prace zdobią naszą bibliotekę. Na zakończenie dzieci oglądały pięknie wydane książeczki dla najmłodszych. 


Rasy psów – warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków w bibliotece(21-04-2016)

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”

19.04.2016 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się czwarte już z cyklu warsztaty dla grupy 5-latków z Przedszkola Nr 1 prowadzone w ramach projektu edukacyjnego: „Psi świat -wiem o nim więcej”. Na początku zajęć dzieci przywitały się z psem rasy husky – Kluską, która przyjechała w zastępstwie za Szamana. Następnie w grupach wspólnie układały puzzle przedstawiające różne rasy psów.


„Za zielonymi drzwiami. Wiersze i wspomnienia księdza Jana Twardowskiego” (18-04-2016)


W czwartek 14 kwietnia 2016 roku gościliśmy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publiczne w Łęczycy Teresę Lipowską – aktorkę teatralną, filmową, telewizyjną, kabaretową oraz Grzegorza Gieraka – aktora teatralnego i filmowego, autora scenariuszy teatralnych. Przedstawili Oni spektakl poetycki inspirowany poezją ks. Jana Twardowskiego „Za zielonymi drzwiami”. Wiersze księdza Twardowskiego były pełne obrazów lat młodzieńczych, domu rodzinnego, miłości do matki. Wspominał w nich także okres Powstania Warszawskiego, w którym był ranny i stracił wielu najbliższych przyjaciół.


Pierwszaki w bibliotece(15-04-2016)

13,14 i 15 kwietnia 2016 r. uczniowie z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedzili Bibliotekę dla Dzieci. Tematem zajęć byla: "Biblioteka, jej zbiory i zasady korzystania".


„Droga książki od autora do czytelnika”.(11-04-2016)

Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła uczniów klas III ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Droga książki od autora do czytelnika”.
Celem lekcji było uświadomienie dzieciom jak długą drogę musi przejść książka zanim możemy ją przeczytać. Uczniowie poznali takie pojęcia jak: autor, rękopis, wydawnictwo, ilustrator, drukarnia. Dla uczestników spotkania przygotowano także kalambury „Jaka to bajka?”, przy których było mnóstwo śmiechu i zabawy. Lekcji towarzyszyła wystawka książek dla dzieci.


Przedszkolaki odwiedziły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Łęczycy(06-04-2016)

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!

 

W ramach projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej” 05.04.2016 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował dla grupy 5-latków z Przedszkola Nr 1 wycieczkę do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Celem wycieczki było uwrażliwienie dzieci na los zwierząt niechcianych. Podczas odwiedzin przedszkolaki zobaczyły jak funkcjonuje schronisko i w jakich warunkach przebywają w nim zwierzęta. Od pracownika schroniska dowiedziały się w jaki sposób trafiają tam psy,ile ich obecnie przebywa i o możliwości adopcji.Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie psiaki ale największą sympatią obdarzyły najmniejszych a zarazem najmłodszych pensjonariuszy.Na zakończenie pobytu przedszkolaki podarowały dla mieszkańców schroniska zakupioną wcześniej przez  rodziców karmę.Wyjazd dostarczył dzieciom szczególnych wrażeń - zapewniły,że niebawem ponownie odwiedzą swoich ulubieńców.                                                      

 

Organizator wycieczki serdecznie dziękuje dzieciom i ich rodzicom za wrażliwość i okazane serce a pracownikom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Łęczycy za miłe przyjęcie.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (06-04-2016)

Dzień Książki Dla Dzieci to święto obchodzone w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
 Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Filia Nr 4 Miejskiej i  Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy również postanowiła włączyć się do obchodów tego święta i zorganizowała zajęcia dla uczniów klas II ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Na początku spotkania wyjaśniono dzieciom pochodzenie święta. Następnie uczestnicy brali udział w zabawach  związanych z tematem zajęć m.in.: układanka: „droga książki od autora do czytelnika”, zagadki,  puzzle. Spotkanie przebiegło w wesołej i sympatycznej atmosferze.


„Ruszamy na Kaszuby!” – spotkanie Klubu Polskiego Podróżnika(31-03-2016)

„Ruszamy na Kaszuby!” – spotkanie Klubu Polskiego Podróżnika

W środę 30 marca Kasia i Maciej Marczewscy w Bibliotece w Łęczycy na spotkaniu Klubu Polskiego Podróżnika zabrali nas na Kaszuby. Kasia i Maciej udowodnili, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby przeżyć świetną przygodę. Pokazali 10 pomysłów na 1-dniowe tematyczne wycieczki. Dodatkowo, na spotkaniu będą rozdawać darmowe mapy, książki i przewodniki od organizacji turystycznych z całej Polski.


Przedszkolaki z wizytą u weterynarza(23-03-2016)

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK   w programie „Na dobry początek!

 

22 marca 2016 r. w ramach projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej” grupa 5- latków z Przedszkola Nr 1 odwiedziła Gabinet Weterynaryjny przy ul. Kaliskiej w Łęczycy. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom , że psy czy inne zwierzęta, tak jak ludzie, są żywymi istotami, które też chorują, wymagają uwagi, opieki i leczenia.


Wiosenne czytanie w łęczyckich przedszkolach(23-03-2016)

„Bezpieczny E- Konsument” w Tygodniu z Internetem 2016(21-03-2016)

17 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie „Bezpieczny E- Konsument” zrealizowane w ramach ogólnopolskie kampanii Tydzień z Internetem 2016


Spotkania kończące projekt pt. „O finansach w bibliotece”(21-03-2016)

W tym tygodniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się spotkania kończące projekt pt. „O finansach w bibliotece” realizowany z Narodowym Bankiem Polskim, skierowany do osób 50+.


Ponowne spotkanie przedszkolaków z psem Szamanem (18-03-2016)

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK   w programie „Na dobry początek!

 

15 marca 2016r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się trzecie z cyklu warsztaty dla grupy dzieci 5-letnich z Przedszkola Nr 1 realizowane w ramach projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej”.


„Warsztaty zdobienia pisanek” w Bibliotece dla Dzieci(14-03-2016)

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował  11 marca br. dla chętnych dzieci w wieku 7-13 lat warsztaty zdobienia pisanek. 


Spotkanie z Plastusiem(14-03-2016)

W pierwszej połowie marca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się warsztaty różnotematyczne pt.: „Z Plastusiem przez świat”. Wzięło w nich udział 10 grup dzieci 5,6-letnich z łęczyckich przedszkoli.


Islandia - czasem zielona wyspa(14-03-2016)

10 marca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Podróże Ciekawych Świata". Tym razem Pan  Wojciech Zimnicki zabrał nas do Islandii, którą przejechał wokół rowerem w trakcie jednej niemal dwutygodniowej wyprawy.


Dzień Kobiet w Bibliotece 2016r. pt. ”Zdrowy styl życia- recepta na młodość i piękno”(07-03-2016)

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej zorganizowano  spotkania dla Pań:

03.03.2016r. odbyły się kolejne warsztaty artystyczne –  pt. „Wielkanoc”. Tego dnia  12 pań  stworzyło wyjątkowe stroiki świąteczne. Tworzenie dekoracji zaczęto od namoczenia kordonka w krochmalu                      a następnie nawinięciu go na balon. Po wysuszeniu  powstały kordonkowe formy, gotowe do przyozdobienia. Uczestniczki warsztatów umieściły w stroikach: kurczaczki świąteczne, jajeczka, palemki           i wiele elementów dekoracyjnych, tworząc tym samym niepowtarzalne ozdoby. Organizatorki warsztatów: Agnieszka Kowalska i Malwina Andrzejczak były miło zaskoczone pracowitością                    i zaangażowaniem uczestniczek. Po zakończonych zajęciach uczestniczki wyszły z gotowymi dekoracjami, które ozdobią stoły wielkanocne.


Ferie w bibliotece dobiegły końca(29-02-2016)

Okres zimowego wypoczynku już za nami. Tegoroczne ferie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbywały się w poniedziałki, wtorki i piątki od 9.30 do 11.00 i mogły w nich uczestniczyć wszystkie, chętne dzieci.


"Przewrotność losu" - spotkanie z Krzysztofem Miklasem(22-02-2016)

18 lutego, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy gościliśmy znanego komentatora Krzysztofa Miklasa. 


Tydzień ferii z biblioteką już za nami(19-02-2016)

Jak co roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował ferie zimowe dla chętnych dzieci, tym razem pod hasłem „Poranki z Neciem.pl”.


„O finansach w bibliotece”(17-02-2016)

W dniach 04.02.2016 oraz 09.02.2016 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się spotkania rozpoczynające projekt pt. „O finansach w bibliotece” realizowany z Narodowym Bankiem Polskim, skierowany do osób 50+.
Warsztaty prowadzą Kamila Adamiec oraz Marek Kamiński.


Kolejne spotkanie z psem Husky w bibliotece(11-02-2016)

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

 w programie „Na dobry początek!

 

9 lutego br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się drugie z cyklu warsztaty dla grupy dzieci 5-letnich z Przedszkola Nr 1 prowadzone  w ramach projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej”.        


„Bezpieczny kontakt z psem”- pierwsze warsztaty dla przedszkolaków już za nami(08-02-2016)

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

 w programie „Na dobry początek!

 

W styczniu informowaliśmy Państwa o przyznanej dotacji  dla MiPBP w Łęczycy przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w Warszawie. Otrzymaliśmy ją w ramach VIII edycji konkursu grantowego „ Na dobry początek” na realizację projektu edukacyjnego „Psi świat – wiem o nim więcej” skierowanego do 5-latków z łęczyckich przedszkoli. Do udziału w cyklu zajęć zgłosiła się chętna grupa dzieci z Przedszkola Nr 1.


Warsztaty "Filc, filcowe, filcowanie"(01-02-2016)

28 stycznia 2016 r. w Wypożyczalni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej
w Łęczycy odbyły się kolejne warsztaty artystyczne pt.:"Filc, filcowe, filcowanie”.
W tym dniu 12 uczestniczek zapoznało się z techniką filcowania na sucho.


Warsztaty - "Surfuję bezpiecznie"(29-01-2016)

27 i 29 stycznia 2016 r. w Bibliotece dla Dzieci odbyły się warsztaty dla uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 "Surfuję bezpiecznie". Zapraszamy do galerii zdjęć.


Głośne czytanie w przedszkolach(18-01-2016)

Wraz z początkiem Nowego Roku w łęczyckich przedszkolach po raz kolejny odbyło się głośne czytanie. Tym razem Pani z Biblioteki dla Dzieci przeczytała najmłodszym przedszkolakom książeczki o tematyce zimowej. 3-latki poznały losy zaczarowanej choinki i małego pingwinka, natomiast  4-latki wysłuchały opowiadania o misiowej rodzince. 


Spotkanie "Iran: w poszukiwaniu skarbów orientu"(18-01-2016)

W czwartek 14 stycznia 2016 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy ramach cyklu „Podróże Ciekawych Świata” odbyło się spotkanie z podróżnikiem Marcinem Szymczakami zatytułowane "Iran: w poszukiwaniu skarbów orientu".

 Anna i Marcin Szymczakowie do Iranu pojechali z dwójką swych dzieci siedmioletnią Igą i półtorarocznym Jasiem. To była już ich druga wizyta w tym kraju. Pierwszą odbyli jeszcze w czasach studenckich.


„WENEZUELA O SMAKU MANGO”(14-12-2015)

10 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami, pod tytułem: „WENEZUELA O SMAKU MANGO”. 


Mikołajki w Bibliotece dla Dzieci(07-12-2015)

W piątek 4 grudnia w godzinach popołudniowych Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował dla chętnych dzieci „Mikołajki”. Podczas spotkania uczestnicy w wieku 9-12 lat próbowali swoich sił w świątecznych konkursach: wyścig Mikołajów,  przenoszenie prezentów, pisanie mikołajkowego hasła itp.. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.


Ubieranie choinki w Filii Nr 4(07-12-2015)

Ubieranie choinki to chyba jeden z najpiękniejszych zwyczajów świątecznych, który dzieciom dostarcza wiele radości i dobrej zabawy. I tak było w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. W piękny i niepowtarzalny nastrój bożonarodzeniowy wprowadziła najmłodszych czytelników bibliotekarka czytając opowiadanie pt. "Marysia i Boże Narodzenie". Następnie przy dźwiękach kolęd uczestnicy przystąpili do ubierania choinki oraz dekorowania biblioteki. Mikołaj nie zapomniał o grzecznych dzieciach i pozostawił dla nich słodkości, którymi zostały obdarowane.


Warsztaty Decoupage(30-11-2015)

26 listopada 2015r. w Wypożyczalni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty decoupage. Jest to technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło) wzoru wyciętego z papieru ryżowego lub serwetki papierowej i polakierowaniu całego przedmiotu. 


Akademia "DOSTĘPNE FINANSE"(30-11-2015)

25 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie Akademia "DOSTĘPNE FINANSE". Na spotkaniu funkcjonariusz policji państwowej mówił między innymi o: bezpiecznym korzystaniu z bankomatów, o wyłudzaniu pieniędzy na tzw „wnuczka”. 


Spotkanie autorskie z Idą Pierelotkin(27-11-2015)

26 listopada br. Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z panią Idą Pierelotkin – młodą autorką, piszącą powieści dla dzieci i młodzieży.


Warsztaty "Gdy Pada Deszcz"...(23-11-2015)

W Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyły się warsztaty „Gdy pada deszcz”, w których uczestniczyli uczniowie klas III ze SP Nr 4. Było twórczo i ciekawie. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania uczniów z treścią opowieści  „Walizka Pana Hanumana” mówiącej o Darii, która trochę się nudzi, ponieważ pada deszcz. Dzieci zafascynowane opowieścią dzielnie pracowały: tworzyły deszczowe historyjki, rozwiązywały jesienną krzyżówkę, kolorowały dziewczynkę z parasolem, opowiadały także co można robić gdy jest brzydka pogoda.
Na zakończenie warsztatów wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek, naklejki oraz zawieszki. To było inspirujące spotkanie. Zapraszamy dzieci do wypożyczania książek z serii „Czytam sobie”, które wspierają naukę samodzielnego czytania.
 
Ewa Jachimowicz


Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem – Laponia – ostatnia dzicz współczesnej Europy(23-11-2015)

19 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem, pod tytułem  „Laponia – ostatnia dzicz współczesnej Europy”. 


Wyniki konkursów „Fantastyczna Przygoda” i „Moja Mała Ojczyzna –Przygoda z fotografią”(23-11-2015)

W dniu 19 listopada 2015 r. w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbył się finał jesiennych konkursów dla dzieci i młodzieży z wszystkich szkół Łęczycy i powiatu łęczyckiego.

 

 


Lekcje biblioteczne w Filii nr 4(23-11-2015)

Filię Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odwiedzili uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Podczas lekcji bibliotecznej dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Dowiedziały się w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, aby korzystać z jej zbiorów. Obejrzały wystawę pt. "Zbiory biblioteki". Z zaciekawieniem oglądały książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy dbać o książki, żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.
Ewa Jachimowicz


Głośne czytanie w łęczyckich przedszkolach(18-11-2015)

W listopadzie, Pani z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odwiedziła w stroju królewny najmłodsze dzieci w przedszkolach.


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w łęczyckiej bibliotece(09-11-2015)

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa.


Finał konkursu plastycznego „Kolorowa jesień”(06-11-2015)

6 listopada 2015 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Kolorowa jesień”. Jego organizatorem był Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy. Konkurs skierowany był do dzieci 5-6-letnich z łęczyckich przedszkoli i polegał na wykonaniu pracy plastycznej nawiązującej do aktualnej pory roku.


„Szarka i wilki, czyli czytam sobie w bibliotece”(04-11-2015)

Uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej nr 4 odwiedzili Filię Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, aby wziąć udział w warsztatach „Szarka i wilki". Warsztaty dla dzieci zostały zrealizowane na podstawie książki Ewy Nowak „Szarka". Podczas spotkania dzieci poznały tropy zwierząt, rozmawiały o życiu i zwyczajach wilków oraz wysłuchały przygód Szarki, o których opowiedziała im bibliotekarka. Następnie kolorowały ilustracje bohaterów omawianej książki. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały dyplomy „Czytam sobie w bibliotece" oraz naklejki.
Zachęcamy dzieci i rodziców do wypożyczania książek z serii "Czytam Sobie", w skład której wchodzą książki wspierające naukę samodzielnego czytania.

 

Ewa Jachimowicz
 


Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę – spotkanie z Pawłem Lutym.(04-11-2015)

26 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Łęczycy odbyło się spotkanie z cyklu Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę – spotkanie z Pawłem Lutym.  

Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy. Pan Paweł namawiał do zdobywania umiejętności potrzebnych do swobodnego posługiwania się nowymi technologiami, gdyż odgrywają one ważną rolę, mogą w przyszłości pomóc w zdobyciu dobrej pracy. W czasie warsztatów uczniowie uczyli się programowania w programie Scratch oraz sterowali własnoręcznie zaprogramowanymi w tym programie robotami Finch Rozegrali też przy ich pomocy wyścigi w labiryncie. Dla zwycięzców były oczywiście drobne upominki. Na koniec każdy mógł na karteczkach post-it wyrazić  opinię, co najbardziej mu się podobało na tym spotkaniu.


Spotkanie szkoleniowe dla bibliotekarzy(28-10-2015)

27 października 2015 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie szkoleniowe dla bibliotekarzy Gminnych Bibliotek Publicznych z powiatu łęczyckiego. 


„Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” (22-10-2015)

Co studiować? Gdzie szukać pracy? Które zawody są przyszłościowe? Na te, a także wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w Bibliotece w Łęczycy. 26 października 2015 roku biblioteka zaprasza na spotkanie z Pawłem Lutym - młodym profesjonalistą, który opowie o swojej pracy i drodze do sukcesu.

Spotkanie jest przeznaczone dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - a więc tych, którzy wkrótce będą decydować o swojej dalszej edukacji lub przyszłości zawodowej.


Jesienne bukiety w Bibliotece(22-10-2015)

22 października 2015r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty artystyczne –  pt. „Jesienne bukiety”, nawiązujące do pory roku .


Światowy Dzień Zwierząt w Filii nr 4(19-10-2015)

5 października 2015 r. w Filii Biblioteki odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Wzięły w nim udział dzieci od 5 do 13 lat. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na ochronę zwierząt. Spotkaniu towarzyszyła wystawa bajeczek, opowiadań i książek popularno-naukowych związanych z tą tematyką. Dzieci opowiadały o swoich czworonożnych pupilach i opiece nad nimi. Następnie wysłuchały  fragmentów opowiadania „O jeżu, który znalazł przyjaciela”Uwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych „jeże” oraz kolorowanek „wiewiórki”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.


Ogólnopolski Dzień Czytania(19-10-2015)

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 4 Filia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zaprosiła dzieci ze świetlicy szkolnej na spotkanie w ramach akcji „Ogólnopolskiego Dnia Czytania”. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowiadania „Agatka na tropach jesieni”.Następnie zorganizowano jesienną zgaduj-zgadulę. Podczas pobytu dzieci otrzymały naklejki i zakładki do książek oraz zostały obdarowane słodyczami, które osłodziły wspólne spotkanie i pozostawiły miłe wspomnienia z biblioteki.

Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Głośne czytanie zalecane jest od najmłodszych lat. Czas spędzony w ten sposób jest bezcenny.


„Czytam sobie w bibliotece” – zajęcia twórcze dla dzieci(16-10-2015)

W połowie października w łęczyckich bibliotekach miały miejsce warsztaty „Czytam sobie w bibliotece” w ramach akcji realizowanej przez Fundację Centrum EdukacjiObywatelskiej. Ich głównym celem była promocja czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników.


Pocztówki z Australii - spotkanie(15-10-2015)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy  14 października 2015 r. odbyła wraz z czytelnikami kolejną podróż z cyklu „Podróże Ciekawych Świata”. W podróż po Australii zabrał nas podróżnik Andrzej Budnik, który wraz z Alicją Rapsiewicz prowadzi blog LosWiaheros.pl (Panią Alicję i Pana Andrzeja  gościliśmy w marcu br. „Chiny (nie)codzienne”).


„Na wiejskim podwórku” - warsztaty dla przedszkolaków (12-10-2015)

W pierwszej połowie października br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy przy ulicy Zachodniej odbywały się warsztaty różnotematyczne „Na wiejskim podwórku”. Uczestniczyły w nich dzieci 4- i 5-letnie z łęczyckich przedszkoli. 


Jesienne spotkanie z Wydawnictwem Akapit Press(08-10-2015)

8.10.2015r. po raz kolejny odbyło się spotkanie z przedstawicielką Wydawnictwa Akapit Press – Panią Joanną Lewandowską. Tym razem uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych łęczyckich szkół podstawowych.


Afrykańska odyseja - osobową Toyotą przez piaski Sahary(28-09-2015)

W czwartek 24 września 2015 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy ramach cyklu „Podróże Ciekawych Świata” odbyło się spotkanie z podróżniczką Małgorzatą Preuss-Złomską pt. „Afrykańska odyseja – osobową Toyotą przez Saharę”. 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece dla Dzieci(29-09-2015)

Obchodzony 29 września Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do Biblioteki Publicznej w Łęczycy. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 3, którzy przyszli wraz ze swoimi nauczycielami aby posłuchać głośnego czytania.


"Tydzień Zakazanych Książek" 21-30 września 2015r.(23-09-2015)

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy już po raz  5 obchodzony jest „Tydzień Zakazanych Książek”. Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i  jest ściśle związane z  pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.  Akcji towarzyszy wystawa książek, które znalazły się na liście książek niedozwolonych z informacjami o ich zakazie. Zabronione niegdyś książki zostały umieszczone za symbolicznymi kratami a prawa do ich dostępu broni „milicjant”. Dodatkowo przygotowano okazjonalny plakat i  taśmy                   z napisem „CENZURA”. Wystawę można oglądać w Wypożyczalni MiPBP w Łęczycy  w dniach 21-30 września 2015r.


Warsztaty tworzenia biżuterii metodą sutaszu(21-09-2015)

17 września 2015r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się kolejne warsztaty artystyczne . Tego dnia 15 pań, które wzięło udział w spotkaniu mogło dowiedzieć się jak wykonać biżuterię metodą sutaszu. Przewodnikiem po krainie biżuterii była p. dr Agata Stasiak, która oprócz pracy zawodowej w wolnej chwili oddaje się swojej pasji, którą od dłuższego czasu jest ozdabianie biżuterii techniką sutaszu.
Wszystkie panie z ciekawością słuchały i dużym zaangażowaniem uczyły się krok po kroku, jak łączyć cieniutką, przeźroczystą żyłką, sznurek z koralikami i kamieniem. Po zakończonych zajęciach panie wyszły z gotową ozdobą. Efekty pracy były oryginalne i niepowtarzalne. Technika ta daje ogromne możliwości pod względem formy i koloru, wystarczy odrobina cierpliwości i fantazji.


Wakacje w Filii Nr 4(21-09-2015)

W Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zakończyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci, które rozpoczęły się 30 czerwca. W zajęciach brały udział wszystkie chętne dzieci w wieku od 5 do13 lat.Wszyscy, którzy spędzali tutaj czas wolny nie nudzili się. Dzieci przez całe wakacje korzystały z gier komputerowych, planszowych, układały puzzle, bawiły się zabawkami w „Kąciku zabaw”. Uczestniczyły w konkursach z nagrodami: „Zgaduj-zgadula”, zręcznościowym „Złap piłkę”, plastycznym „Zabytki Łęczycy” oraz „Mam talent, czyli śpiewamy, tańczymy, recytujemy”. Odbywały się też zajęcia plastyczne, nie zabrakło gier i zabaw w bibliotece oraz na boisku sportowym. Aby obejrzeć co działo się podczas zajęć zapraszamy do galerii zdjęć.

Ewa Jachimowicz


Narodowe czytanie w Bibliotece(14-09-2015)

7 września o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się Narodowe Czytanie. Jest  to ogólnokrajowa akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej, która ma na celu popularyzację czytelnictwa . Podczas tegorocznej edycji czytana była „Lalka” Bolesława Prusa.  MiPBP po raz pierwszy włączyła się w Narodowe Czytanie. 


Wakacje 2015 w bibliotece dobiegły końca(25-08-2015)

Zajęcia organizowane podczas wakacji przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy dobiegły końca. Chętne dzieci w wieku 6-13 lat uczestniczyły w nich w każdy wtorek i piątek w godzinach 9.30-11.00. 


Wakacje w bibliotece dla dzieci(28-07-2015)

Wakacyjne zajęcia organizowane przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy są już na półmetku. W każdy wtorek i piątek w godzinach 9.30-11.00 biorą w nich udział chętne dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia. 


Wakacje w Filii Nr 4(27-07-2015)

Wakacje w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy prawie na półmetku. Zajęcia organizowane przez bibliotekę odbywają się we wtorki i piątki od godziny 13.30 i uczestniczą w nich wszystkie chętne dzieci w wieku od 5 do13 lat.


Tanya Valko- spotkanie(18-06-2015)

17 czerwca 2015 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy gościła niezwykłą pisarkę Tanyję Valko. Autorkę książek o tematyce orientalnej (saga arabska, saga azjatycka) oraz pozycji poświeconych zdrowemu stylowi życia. Autorka z wielką pasją opowiadała o swoim życiu w Libii i Arabii Saudyjskiej, w których spędziła prawie 20 lat, oraz o Indonezji gdzie obecnie mieszka.


Sprawozdanie z „Odjazdowego Bibliotekarza” z Łęczycy(15-06-2015)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną zorganizowały po raz trzeci rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to akcja ogólnopolska, w której bibliotekarze, czytelnicy
i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, przyjemnie i aktywnie spędzają wiosenny dzień w gronie osób o podobnych pasjach.


Pasje naszych czytelników(11-06-2015)

Z okazji Tygodnia Bibliotek (08-15.05.2015r.) Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna 
w Łęczycy zorganizowała wystawę pt.”Pasje naszych czytelników”. Swoje rękodzieła 
w bibliotece zaprezentowały: Halina Michalewicz, Helena Bilska, Anna Kowalska,
Elżbieta Jankowska, Irena Radziszewska, Jadwiga Wodzyńska, Janina Przybylska, Aleksandra Kamińska i Barbara Garus. 


Konkurs „Najlepszy czytelnik Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy w roku szkolnym 2014/2015” rozstrzygnięty(11-06-2015)

Najlepszym czytelnikiem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy w roku szkolnym 2014/2015 okazała się Natalia Kapica – uczennica klasy VI ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (94 przeczytane książki). 


„Cała Polska czyta w bibliotekach”(11-06-2015)

 

W dniach 30 maja – 06 czerwca 2015 roku obchodzony jest w całym kraju XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom,w tym roku pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”. Filia Nr 4  Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy także włączyła się do akcji promującej czytelnictwo i książkę wśród dzieci. Bibliotekę odwiedziły klasy I ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Na początku przeczytano  dzieciom bajkę, a później odbyły się zajęcia z literatury w formie zabaw i zagadek. Była krzyżówka, zagadki oraz puzzle. Dzieci z dużym zaangażowaniem i radością podchodziły do wykonywanych zadań. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek dla dzieci.

 

Ewa Jachimowicz


Najlepsi czytelnicy w Filii nr 4(11-06-2015)

Najlepszymi czytelniczkami Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej

w Łęczycy w roku szkolnym 2014/2015 okazały się:

 

            Karina Niwińska uczennica klasy II a Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (33 przeczytane książki)

            Dominika Chmielewska  uczennica klasy III c Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (31przeczytanych książek)

            Julia Chwiałkowska uczennica klasy III a Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy           (21 przeczytane książki)


XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (30 maja – 6 czerwca 2015r.)(05-06-2015)

Z okazji XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach” – Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy zaprosił do biblioteki najmłodszych przedszkolaków na głośne czytanie. Maluchy wysłuchały opowiadań  pt.: „Jamnik” i „Urodzinowa niespodzianka misia”.      


Biblioteka na Festynie Rodzinnym(02-06-2015)

29 maja br. Biblioteka dla Dzieci uczestniczyła w Festynie Rodzinnym w Przedszkolu Nr 1 w Łęczycy. Na bibliotecznym stoisku na uczestników imprezy czekała  „Mini czytelnia”, w której można było pooglądać, poczytać, a nawet wypożyczyć książki. Najmłodsi mieli również możliwość wziąć udział w zabawach z chustą animacyjną.

Stoisko Biblioteki cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców.


XXII Powiatowa Majówka Zdrowia(27-05-2015)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna  w Łęczycy wzięła udział w XXII Powiatowej Majówce Zdrowia, która odbyła się 23 maja 2015r. Dzieci uczestniczyły w przygotowanych  grach i zabawach: skaczące małpki, zgadnij jaka to bajka…, układanie puzzli oraz kolorowanie wybranego rysunku. Dla każdego uczestnika zabaw były nagrody: słodycze, balonowe figury oraz zestawy kolorowanek. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno młodszych jak i starszych dzieci.


GRY ULICZNE ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II i ŚW. FAUSTYNĄ(27-05-2015)

W dniach 12 – 13 maja 2015r. odbyła się kolejna – III edycja zabawy edukacyjnej -Gier ulicznych ze św. Janem Pawłem II i św. Faustyną, którą Gminna Biblioteka Publiczna w Świnicach W. wraz z Partnerami zaznaczyła  XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.


Zajęcia dla najmłodszych w Filii nr 4(27-05-2015)

Najmłodsi czytelnicy Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej bardzo chętnie spędzają czas w bibliotece. To dla nich popołudniami organizowane są różnorodne zajęcia. Uczestnicy brali udział w zajęciach plastycznych, głośnym czytaniu, grali w gry planszowe, stolikowe i internetowe. Oprócz tego rozpoczęły się zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu. Zapraszamy do galerii zdjęć!

 

Ewa Jachimowicz


Promocja książki dr Józefa Borówki: „Przemiany społeczno-gospodarcze na obszarze historycznej Ziemi Łęczyckiej w okresie kla(25-05-2015)

21 maja 2015r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyła się promocja książki dr Józefa Borówki: „Przemiany społeczno-gospodarcze na obszarze historycznej Ziemi Łęczyckiej w okresie klasycznego stalinizmu 1945-1955”


"Sportowa noc w bibliotece" już za nami(18-05-2015)

W nocy z 15 na 16 maja 2015 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy już po raz drugi zorganizował dla dzieci w wieku 10-15 lat nocną imprezę. Tym razem pod hasłem „Sportowa noc w bibliotece”. 


Spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz(11-05-2015)

07 maja 2015r. w ramach akcji promującej czytelnictwo „Z książką na walizkach” Filia Nr4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI ze szkół podstawowych: Nr 4 w Łęczycy, Błoniu oraz Wilczkowicach.


„Podróż w nieznane. O mocy marzeń”(04-05-2015)

29 kwietnia w Bibliotece gościła Pani Monika Rogozińska Prezesem Oddziału Polskiego The Explorers Club. Opowiedziała o The Explorers Club o jego filozofii, o odkrywcach będących jego członkami i ich dokonaniach. Wiele uwagi poświęciła opowieści o polskich podróżnikach i ich odkryciach. Podkreślała potrzebę dumy z ich dokonań i o ich podkreślaniu wśród innych narodów. Mówiła również o niedawno ustanowionej nagrodzie im Benedykta Polaka i o jej pierwszych laureatach.

Tradycyjny upominek wręczył gościowi Szlachcic Boruta


Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem(27-04-2015)

24 kwietnia 2015 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z klas II ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i 4. 

Naszym gościem był  Wojciech Widłak, znany przede wszystkim jako autor pięknie ilustrowanych książek o „Panu Kuleczce” i jego sympatycznych zwierzątkach słynących z nietuzinkowych imion. Pan Wojciech Widłak znany jest również z innych znakomitych książek takich jak „Opowieści do poduszki”, „Wesoły Ryjek”, „Samotny Jędruś”, „Dwa serca anioła” oraz serii „Podręcznych Nieporadników”. 


Wyniki eliminacji XXXVII Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”(23-04-2015)

Dnia 23 kwietnia 2015 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przeprowadziła eliminacje rejonowe XXXVII Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicę Płocką.

Jury w składzie:

1. Wanda Czekalska – Gminna Biblioteka Publiczna w Górze św.Małgorzaty,

2. Agnieszka Badziak – Biblioteka szkolna w ZSP Nr 1 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łęczycy,

3. Ewa Jachimowicz – Filia Nr4 MiPBP w Łęczycy,

Wysłuchało recytatorów z klas I-III szkół podstawowych powiatu łęczyckiego, finalistów eliminacji gminnych i szkolnych. Do eliminacji rejonowych w Łęczycy zgłosiło się 17 osób. Do konkursu przystąpiło 16 osób. Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów jury podjęło następującą decyzję:


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich(23-04-2015)

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich To międzynarodowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 r., w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.


Łęczyckie biesiady literackie: Namaste India!(20-04-2015)
16 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikami: Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami, zatytułowane Namaste India! Była to opowieść o egzotyce i różnorodności kulturowej i religijnej północnych Indii, ukazujących co chwila inne oblicze.

Życie nad brzegiem świętej rzeki Ganges, wszędobylskie święte krowy, bilbordy z gwiazdami Bollywood, Tadż Mahal, pływające domy w Kaszmirze, pałace maharadżów, Złota Świątynia i Sikhowie w turbanach w Amritsarze, plantacje herbaty w Assamie, szczyty Himalajów Garhwalu i wędrujący u ich podnóża pielgrzymi to tylko niektóre elementy różnobarwnej indyjskiej mozaiki.

Wyniki konkursu recytatorskiego "Pięknie Być Człowiekiem" klas I-III szkół gimnazjalnych powiatu łęczyckiego(09-04-2015)

Dnia 9 kwietnia 2015 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przeprowadziła eliminacje rejonowe XXXVII Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicę Płocką.

Jury wysłuchało recytatorów z klas I-III szkół gimnazjalnych powiatu łęczyckiego, finalistów eliminacji gminnych i szkolnych.

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów jury podjęło następującą decyzję:


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci(01-04-2015)

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest obchodzony co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie.


Wiosenno-świąteczne zajęcia w Filii nr 4(01-04-2015)

 W marcu Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła wszystkie chętne dzieci, które chciały miło i ciekawie spędzić wolny czas. Przeważały zajęcia o tematyce wiosenno – świątecznej.


Warsztaty Wielkanocne w Bibliotece(30-03-2015)

W dniu 26 marca 2015 roku w MiPBP w Łęczycy odbyły się warsztaty  wielkanocne. Uczestniczki  poznały jak za pomocą skorupek od jajek, bibuły, piórek czy kolorowego sznureczka można ozdobić  wielkanocne jajka .

Każda z Pań wykonała własnoręcznie przepiękne stroiki wielkanocne.

Warsztaty poprowadziła pełna inwencji twórczej Pani Irena Radziszewska, która swoje pomysły czerpie

z otaczającej przyrody.


Tydzień z Internetem w bibliotekach w Łęczycy(30-03-2015)

W dniach 24-28 marca w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem” w bibliotekach w Łęczycy odbyły się cztery spotkania mające pokazać ciekawe i praktyczne możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów i zastosowań nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali.


Chiny (nie)codzienne - spotkanie(23-03-2015)

19 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżnikami: Alicją Rapsiewicz i Andrzejem Budnikiem którzy zabrali nas w podróż do Chin. Opowieść o Państwie Środka była zaskakująca i fascynująca, gdyż to kraj ogromny, bardzo zróżnicowany etnicznie i kulturowo, ukazujący co chwila inne oblicze. Chcieli być jak najbliżej ludzi, poznać ich i ich życie. Przez swoją otwartość i dociekliwość trafiali do chińskich domów i mieli okazję poznać ten kraj 
naprawdę od środka.Wędrowcy starali się omijać zindustrializowane i zatłoczone wielkie miasta i wybierać te mniejsze prowincjonalne, które były i tak wielkości Warszawy. 


Ferie w Filii nr 4(18-03-2015)

Jak co roku Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała ferie dla wszystkich chętnych dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Przygotowano konkursy z nagrodami: „Mam talent, czyli śpiewamy, recytujemy, tańczymy” oraz konkurs plastyczny „Zimowe wierszyki i bajeczki”.


Pierwsze kroki w bibliotece – lekcja wprowadzająca w świat bibliotecznych „zakamarków” - klasy I(05-03-2015)

 


Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem(02-03-2015)

26 lutego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy gościliśmy znanego podróżnika i odkrywcę Jacka Pałkiewicza. Spotkanie z nim prowadził Krzysztof Petek, równiej podróżnik, będący częstym uczestnikiem wypraw organizowanych przez pana Jacka.


Co ze mnie wyrośnie? - warsztaty dla dzieci(25-02-2015)

W miesiącu lutym w Filii Nr 4 i w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przeprowadzone zostały zajęcia pt.: „Co ze mnie wyrośnie?”dla klas III ze SP nr 3 i 4.

Głównym celem spotkania było pokazanie dzieciom, że to, czym będą zajmować się w życiu, może być zgodne z ich zainteresowaniami i pasjami.


Ferie w Bibliotece 2015 - relacja(13-02-2015)

Już po raz kolejny Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizował akcję "Ferie w Bibliotece", która jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci.


Spotkanie Tybet - Jedwabnym Szlakiem Na Dach Świata(02-02-2015)

29 stycznia Bibliotekę odwiedził pan Marcin Szymczak, który opowiedział o wyprawie do Tybety, którą odbył wspólnie z żoną w 2006 roku. Dotarli na "Dach Świata" z Kaszgaru, dość nietypowo, by nie rzec nielegalnie, drogą zamkniętą dla turystów. Na wjazd do Tybetu potrzebne było zezwolenie władz chińskich, ale na szczęście udało się to „załatwić” na miejscu. 


Zaczytani: Oddaj książkę. Stwórz bibliotekę. Zainspiruj innych.(20-01-2015)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna włączyła się do akcji portalu Zaczytani pod hasłem: „Oddaj książkę. Stwórz bibliotekę. Zainspiruj innych”. W efekcie przeprowadzono w dniach od 1 do 31 grudnia 2014 roku zbiórkę książek dla dzieci i młodzieży przebywających w oddziałach dziecięcych, świetlicach środowiskowych, hospicjach i domach dziecka. Z radością chcemy poinformować, że wspólna akcja zbiórki książek przyniosła 154 książki, które trafią do potrzebujących placówek.

Dziękujemy za Państwa hojność, która tak znacząco wzbogaciła zasoby Bibliotek świetlic, domów dziecka itp. Dzięki Państwu wiele dzieci może zabierać wybraną książkę do domu, a to pomoże zaszczepić w nich pasję do czytani i pobudzi wyobraźnię.


Link Do Przyszłości - spotkanie 16 stycznia(20-01-2015)

16 stycznia w Bibliotece w Łęczycy uczniowie łęczyckich szkół średnich wzięli udział w spotkaniu organizowanym w ramach projektu „Link do przyszłości”. Gościem spotkania był Jan Wiesław Caban, dwudziestodziewięcioletni właściciel firmy zajmującej się marketingiem, copywritingiem i reklamą niestandardową. W rozmowie z tym młodym, inspirującym profesjonalistą, poznali jego drogę do sukcesu jakim jest własna firma.


Głośne czytanie w przedszkolach(19-01-2015)

Wraz z początkiem Nowego Roku Pani z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy już po raz kolejny odwiedziła w stroju królewny dzieci 3-4-letnie w łęczyckich przedszkolach. Spotkanie miało na celu głośne czytanie najmłodszym, a co za tym idzie - rozbudzenie u nich potrzeb czytelniczych. 


Spotkanie "Nowa Zelandia - 7500 km campervanem"(12-01-2015)

Spotkania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy podobnie jak w zeszłym roku cieszą się dużą popularnością. Pierwszym tegorocznym gościem był globtroter i fotograf Marcin Złomski. Spotkanie z przyciągnęło wielu miłośników podróży.
Podróżnik opowiadał o kolejnych etapach podróży podczas której wraz z żoną podziwiali atrakcje wyspy południowej a później również część wyspy północnej. Codziennie w nowym miejscu – podziwiali klifowe wybrzeże, błękitne jeziora osnute porannymi mgłami lub przechodzili przez rwącą rzeką, spali na parkingu z widokiem na ośnieżone szczyty.


"Legendy o Świętym Mikołaju" - grudniowe zajęcia z dziećmi w Filii nr 4(20-01-2015)

W grudniu dzieci odwiedzające Filię Nr 4 MiPBP w Łęczycy brały udział głównie w zajęciach związanych z Mikołajem i Świętami. Wysłuchały „Legendy o św. Mikołaju,” odpowiadały na zimowe zagadki, wykonały ozdoby choinkowe, kartki świąteczne oraz ubierały choinkę. 


Spotkanie z Jolantą Szwalbe(22-12-2014)

18 grudnia 2014 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe, autorką książek motywacyjnych, biograficznych oraz zbiorów cytatów. Wydaje je w swoim prywatnym wydawnictwie cytatów. Podobnie jak postacie którymi się inspiruje przy pisaniu książek działa nie zrażając się trudnościami oraz własnymi słabościami. 


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Najmilsi – czyli literackie spotkania ze zwierzętami”(20-01-2015)

Odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Najmilsi – czyli literackie spotkania ze zwierzętami”, którego organizatorem była Filia Nr 4 i Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy. Konkurs skierowany był do dzieci  klas I-III z łęczyckich szkół podstawowych i polegał na zilustrowaniu postaci zwierząt, scenki lub wydarzenia z ich udziałem z wybranego dzieła literackiego.


Zdobienie bombek metodą karczochową(22-12-2014)

11 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się warsztaty:
pt. "Zdobienie bombek metodą karczochową". Udział w spotkaniu wzięło 18 osób, chociaż chętnych było dużo więcej. Do dyspozycji tych, którzy na zajęcia przybyli oprócz styropianowych bombek, kolorowych wstążek, szpilek oraz innych drobiazgów czekał również słodki poczęstunek w postacii kawy, herbaty, domowego ciasta i słodkich ciasteczek.
Uczestnicy warsztatów po krótkim omówieniu jak wykonać taką ozdobę choinkową, puścili wodzę fantazji i już po kilkunastu minutach można było oglądać gotowe dzieła.   


„Podróż do Krainy Bajek i Baśni” - lekcja biblioteczna(08-12-2014)

W dniach 22-24 października 2014 r. Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła uczniów klas II i III ze Szkoły Podstawowej Nr 4  na lekcji bibliotecznej „Podróż do Krainy Bajek i Baśni”.


Mikołajki w bibliotece(05-12-2014)

W dniu 5 grudnia br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP  w Łęczycy odbyła się impreza mikołajkowa skierowana do dzieci w wieku 5-8 lat. Mikołajki zaczęły się o godzinie 16.00 i trwały do godziny 18.00. Był to prawdziwie świąteczny czas w bibliotece.


Andrzejki w bibliotece(01-12-2014)

Ostatni piątkowy listopadowy wieczór przyciągnął do biblioteki sporą grupę dzieci aby na chwilę oderwać się od rzeczywistości i w fantastyczny sposób spędzić wolny czas.


Recital Katarzyny Żak (19-11-2014)

Recital Katarzyny Żak

18 listopada o godzinie 17.00 w Sali widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbył się recital muzyczny w wykonaniu Katarzyny Żak. W wykonaniu pani Katarzyny usłyszeliśmy piosenki , m.in.  „Koza u rena” –Wojciecha Młynarski , „Okularnicy”, „Sztuczny miód”, „Szpetni czterdziestoletni ”z tekstem Agnieszki Osieckiej, Jana Jakuba Należytego „Czas młodości”, oraz piosenka z tekstem Mariana Hemara pt "Krzyżówka".  Cześć  piosenek była zabawna, część refleksyjna, ale wszystkie znakomicie zaśpiewane.


Przegląd nowości wydawniczych w Filii nr 4(19-11-2014)

07 listopada Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zorganizowała dla uczniów z klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Łęczycy przegląd nowości książkowych. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek.


Książka sposobem na nudę - lekcje w Bibliotece dla Dzieci(18-11-2014)

W dniach 12-18 listopada klasy II i III ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy wzięły udział w lekcji bibliotecznej „Książka sposobem na nudę”. Celem lekcji było zachęcenie uczniów do wypożyczania i czytania książek. 


Spotkanie z Romanem Czejarkiem(16-11-2014)

W czwartek 6 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie pt. „Kochane Lato z Radiem” ze znanym dziennikarzem, radiowcem, pisarzem i konferansjerem Romanem Czejarkiem. Organizatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy.


Spotkanie z Krzysztofem Petkiem(16-11-2014)

W dniu 6 listopada 2014 r. w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie młodzieży szkolnej z Panem Krzysztofem Petkiem. Nasz gość jest człowiekiem bardzo aktywnym. Jest autorem cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. 


Rozstrzygnięcie konkursów "Łęczycka kraina w słowie legendzie i obiektywie" oraz "Czarcie historie"(16-11-2014)

W dniu 6 listopada 2014 r. w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odbył się finał projektu „Łęczycka kraina  w słowie, legendzie i obiektywie” realizowanego wspólnie z Oddziałem PTTK Ziemi Łęczyckiej i ŁDK współorganizatorem zadania realizowanego od 15 lipca 2014 r. do 6 listopada 2014 r.

W ramach projektu odbyły się jesienne konkursy skierowane do dzieci i młodzieży.

 

Wyniki III Powiatowego Konkursu na nagranie audiobooka pt.: „Czarcie Historie”

Konkurs odbył się w ramach projektu „Łęczycka kraina w słowie, legendzie i obiektywie”

W ramach konkursu została nagrana płyta z legendami o Diable Borucie

w interpretacji dzieci i młodzieży.


Głośne czytanie najmłodszym przedszkolakom(06-11-2014)

Na początku listopada Pani z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy po raz kolejny odwiedziła w stroju królewny dzieci 3-4-letnie w łęczyckich przedszkolach. 


Wyniki konkursu plastycznego dla przedszkolaków „Moja ilustracja do baśni braci Grimm”(06-11-2014)

W miesiącu listopadzie bieżącego roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Moja ilustracja do baśni braci Grimm”. Jego organizatorem był Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy. Konkurs skierowany był do dzieci 5-6-letnich z łęczyckich przedszkoli i polegał na wykonaniu ilustracji do jednej z baśni braci Grimm dowolną techniką plastyczną.


Jesienne warsztaty dla przedszkolaków(29-10-2014)

W miesiącu październiku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbywały się warsztaty różnotematyczne o jesieni. Uczestniczyły w nich dzieci  4,5,6-letnie z łęczyckich przedszkoli. 


Przegląd nowości książkowych w Bibliotece dla Dzieci(19-10-2014)

W połowie października Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży gościła uczniów z klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy, którzy wzięli udział w przeglądzie nowości książkowych.


Spotkanie z Akapit Press(19-10-2014)

17.10.2014 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży po raz kolejny odbyły się spotkania promocyjne z przedstawicielem Wydawnictwa Akapit Press.


Śladem szeptu amazońskiego potoku- relacja ze spotkania ze Stefanem Czernieckim(13-10-2014)

9  października o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie Śladem szeptu amazońskiego potoku, na którym gościliśmy podróżnika, dziennikarza i autora książek podróżniczych Stefana Czernieckiego. Podzielił się z nami wspomnieniami z przeszło miesięcznego pobytu w Ameryce Południowej.


„Jak w sieci nie wpaść do sieci?” – zasady bezpiecznego korzystania z internetu.(06-10-2014)

2 i 3 października w Oddziale dla Dzieci została przeprowadzona lekcja dotycząca zasad bezpiecznego korzystania z internetu.  Uczestniczyli w niej uczniowie z czterech klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy.


Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece dla Dzieci(01-10-2014)

 29 września 2014 r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania - Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy zaprosiła wszystkich uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy wraz z wychowawczyniami na głośne czytanie.                


Spotkanie z Romanem Kłosowskim i Jagodą Opalińską(29-09-2014)

25 września w  Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Łęczyckie Biesiady Literackie". Na spotkaniu gościliśmy Romana Kłosowskiego oraz  Jagodą Opalińską autorkę książki pt. „Z Kłosem przez życie”.


Spotkanie autorskie z Joanną Olech(29-09-2014)

25 września 2014 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie ze znaną i lubianą autorką książek dla dzieci i młodzieży – Panią Joanną Olech. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę dla Dzieci oraz Filię Nr 4. Uczestniczyli w nim uczniowie klas czwartych ze Szkół Podstawowych Nr 3 i 4 z Łęczycy wraz z nauczycielami.


Wyniki Konkursu Krasomówczego(29-09-2014)

24 września 2014 r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Po wysłuchaniu 18 laureatów eliminacji szkolnych ze szkół podstawowych z Witoni, Topoli Królewskiej, Góry św Małgorzat, gimnazjów z Witoni, Topoli Królewskiej, Nowego Gaju oraz Liceum Ogólnokształcącego w Łęczycy jury w składzie: Aneta Pucek, Bogusława Jankowska, Janusz Urbański wyłoniło zwycięzców:


"Bajki stare jak świat" - warsztaty dla przedszkolaków(23-09-2014)

We wrześniu w Bibliotece dla Dzieci odbyły się warsztaty pt.: "Bajki stare jak świat" dla dzieci 4,5,6-letnich z łęczyckich przedszkoli. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Wakacje w bibliotece dobiegły końca(25-08-2014)

Wakacje w Bibliotece dla Dzieci dobiegły końca, pozostały ciepłe wspomnienia i zdjęcia.


Wycieczka do Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej(21-08-2014)

 

20 sierpnia 2014r. w ramach projektu „Łęczycka kraina w słowie, legendzie i obiektywie” odbyła się piesza wycieczka dla dzieci Śladami Diabła Boruty. Droga biegła od Zamku Królewskiego, park miejski, „szwedzką górę” i Tum do skansenu w Kwiatkówku. 


Warsztaty rękodzielnicze w bibliotece dla dzieci(12-08-2014)

5 i 8 sierpnia 2014 r. w ramach projektu „Łęczycka kraina w słowie, legendzie i obiektywie” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla dzieci wykorzystujące motywy łęczyckiej sztuki ludowej. Należy pamiętać iż, „wyróżniającym łęczyckie spośród innych regionów Polski jest zdobnictwo. Na szczególną uwagę zasługują pająki – niegdyś charakterystyczny element wystroju wnętrza izby wiejskiej. Pająki robiono ze słomy, kolorowej bibuły i glansowanego papieru. W chacie łęczyckiej były też i zwracały uwagę swoją urodą bukiety uplecione z bibułowych róż, girlandy kwiatowe a także jednobarwne, ażurowe o niewielkiej średnicy i ząbkowanym brzegu – wycinanki”.


Wakacje w Bibliotece dla Dzieci w Łęczycy (25-07-2014)

Oddział dla Dzieci i Młodzieży MIPBP w Łęczycy już tradycyjnie przygotował akcję „Wakacje z Biblioteką”. W każdy wtorek i piątek chętne dzieci od 6 do 12 r.ż. uczestniczą w rozmaitych zajęciach. 


Wyniki konkursu (23-06-2014)

Najlepszym czytelnikiem Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy w roku szkolnym 2013/2014 został Jakub Stelmaszewski – uczeń Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy (102 przeczytane książki).


Odjazdowy Bibliotekarz(16-06-2014)

14 czerwca odbył się w Łęczycy rajd rowerowy " Odjazdowy Bibliotekarz" organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Łęczycy i Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęczycy. Wyruszyliśmy sprzed Biblioteki Publicznej, pokonaliśmy trasę 12 kilometrów i zatrzymaliśmy się w prywatnym Muzeum Jana Kopki w Chorkach. 


Paweł Beręsewicz w Świnicach Warckich(11-06-2014)

Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

 

4 czerwca b.r. miało miejsce kolejne spotkanie autorskie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książek. Tym razem na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Świnicach Warckich przyjechał autor książek dla dzieci i młodzieży, anglista, pedagog, tłumacz i leksykograf  Paweł Beręsewicz.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. IV i VI Szkoły Podstawowej w Świnicach W. wraz z nauczycielami oraz członkinie młodzieżowego DKK z I klasy świnickiego Gimnazjum. 


Detektywistyczna Noc w bibliotece(09-06-2014)

Z nocy 6 na 7 czerwca 2014 r. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży zorganizowała dla dzieci w wieku 10-15 lat nocną imprezę pod hasłem „Noc detektywów”.


I spotkanie z cyklu Łęczyckie biesiady literackie"-Barbara Włodarczyk(06-06-2014)

3 czerwca w  Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Łęczyckie Biesiady Literackie". Na spotkaniu gościliśmy Barbarę Włodarczyk autorkę książki pt. „Nie ma jednej Rosji”, – dziennikarka telewizyjna, byłą korespondentkę TVP w Rosji, kiedy to realizowała program o tym wielkim kraju, zatytułowany „Szerokie Tory".


Dzień Dziecka w bibliotece(02-06-2014)

30.05.2014r.  Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy po raz kolejny zorganizowała imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Uczestnicy imprezy - dzieci od 8 do 11 r.ż.  zmagały się w różnych konkurencjach sprawnościowo-zręcznościowych. W przerwach między zmaganiami czekał na dzieci słodki poczęstunek. 

 

Wszystkie dzieci bawiły się znakomicie!


Bezdrożami Litwy i Inflant...-relacja(26-05-2014)

W czwartek 23 maja 2014 roku o godzinie 17.00 w MiPBP w Łęczycy ramach cyklu „Podróże Ciekawych Świata” odbyło się spotkanie z dziennikarzem Piotrem Wdowiakiem, pod tytułem "Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 spotkań z Wilniukami", bedące promocją jego książki pod tym samym tytułem.


Majówka z Biblioteką(26-05-2014)

W XXI Majówce Zdrowia, która odbyła się 24 maja 2014 r. wzięła udział Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy. Dzieci uczestniczyły w przygotowanych zabawach umysłowych – zgaduj-zgadula z niespodzianką oraz w zabawach ruchowych.  Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców cieszyło się również stoisko z książkami dla najmłodszych. 


GRY ULICZNE ZE ŚWIĘTYM JANEM PAWŁEM II(21-05-2014)

Już po raz drugi uczniowie szkół z terenu gminy Świnice Warckie wzięli udział w grach ulicznych, zainicjowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich. Organizatorem gier, podobnie jak w ubiegłym roku była Biblioteka oraz jej Partnerzy ( Partnerstwo na rzecz rozwoju edukacji czytelniczej, zawiązane w 2012 r. w ramach Programu Rozwoju Bibliotek): Wójt Gminy Świnice Warckie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Świnicach Warckich i jego Filia w Piaskach, Gimnazjum w Świnicach i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Stemplewie.


Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą(09-05-2014)

„Z Książką na Walizkach, czyli II łódzkie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami” to akcja organizowana przez Wydawnictwo Literatura  mająca na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W tym roku do akcji przyłączyła się również Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy, która 8 maja 2014 roku zorganizowała spotkanie autorskie z Panem Pawłem Wakułą. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie klas II i III ze Szkół Podstawowych Nr 3 i Nr 4 z łęczycy.


Konkurs recytatorski "Pieknie być człowiekiem"(15-04-2014)

Pragniemy poinformować, iż 10 kwietnia 2013 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy przy ul. M. Konopnickiej 11 a, odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży „Pięknie być człowiekiem”. Do konkursu przystąpiło 53 młodych recytatorów ze szkół podstawowych i gimnazjów Powiatu Łęczyckiego.
Międzynarodowy Dzień Książki w Bibliotece Dla Dzieci (11-04-2014)

Co roku 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku w obchody dołączyła się również nasza biblioteka organizując dla dzieci spotkanie okolicznościowe. Podczas spotkania dzieci wysłuchały baśni Hansa Christiana Andersena pt.: „Calineczka”, a także opowiadały o swoich ulubionych książkach. W trakcie zabaw zamieniały się w różne postaci z bajek oraz rozwiązywały zagadki. Słodki poczęstunek umilił spotkanie w bibliotece. 


„Co ze mnie wyrośnie?” - Tydzień z Internetem 2014 w Bibliotece Dla Dzieci (31-03-2014)

Czy kiper to człowiek uczący innych jak uniknąć kipienia mleka? Czy sufler to kucharz przyrządzający suflety?


Podróże Ciekawych Świata - Japonia(25-03-2014)

 

W ramach cyklu „Podróże ciekawe świata” w Miejskiej Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy – 20 marca 2014 roku odbyło się spotkanie z Panią Jadwigą Kasprzycką poświęcone Japonii - „ Japonia – Kraina Wschodzącego Słońca” .


Małego kruka grzeczności nauka czyli savoir-vivre dla dzieci.(25-03-2014)

Savoir-vivre, bon- ton, kindersztuba – to słowa najczęściej kojarzone ze światem dorosłych. Zwykle nie znane ani w teorii ani w praktyce bardzo młodemu człowiekowi. Jak zatem nauczyć dziecko sztuki dobrych manier? 


Popołudniowe zajęcia z x-boxem w bibliotece (17-03-2014)

Wielu rodziców martwi się o swoje pociechy, które czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. Teraz można połączyć świat multimedialnych przygód z zabawą ruchową.


Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim - relacja(24-02-2014)

Dnia 20 lutego br.  w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim, autorem  książki Przez dziki Wschód, w której opisał brawurową ucieczkę Witolda Glińskiego i jego towarzyszy z syberyjskiego łagru i ich wielomiesięczną wędrówkę do  wolnością przez Syberię, pustynię Gobi, Tybet, aż do Indii oraz własną wyprawę, na którą wyruszył 70 lat później w 2010 roku wraz z Bartoszem Malinowskim i Filipem Drożdżem tym samym szlakiem. Mieli do przejścia około ośmiu tysięcy kilometrów, z Jakucka do Kalkuty.


Głośne czytanie bajek w łęczyckich przedszkolach(21-02-2014)

Szlakiem bajek i baśni – pierwszaki w bibliotece(21-02-2014)

W lutym Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy odwiedzili uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Łęczycy.


"Podróże Ciekawych Świata" - Cypr(03-02-2014)

 

W czwartek 23 stycznia 2014 roku o godzinie 17.00 w MiPBP w Łęczycy ramach cyklu „Podróże Ciekawych Świata” odbyło się spotkanie „Cypr – Miejsce narodzin Afrodyty”, na którym Jarosław Stawowski zabrał nas w podróż na tę piękną wyspę.


Ferie 2014 w bibliotece (31-01-2014)

 Od początku ferii zimowych w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy odbywały się zajęcia dla chętnych. W ciągu tych dwóch tygodni uczestnicy zajęć wzięli udział w konkursie plastycznym oraz w różnego rodzaju grach i zabawach. 


Spotkanie poświęcone prof. Wacławowi Felczakowi(20-01-2014)

16 stycznia 2014 roku o godzinie 11.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie poświęcone Wacławowi Felczakowi na którym dr Wojciech Frazik przedstawił wojenne i powojenne losy Wacława Felczaka


Z cyklu Popołudnie w Bibliotece(17-01-2014)

Z cyklu Popołudnie w Bibliotece Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła dzieci ze świetlicy przy Szkole Podstawowej Nr 4 oraz najmłodszych czytelników. Na jedno ze spotkań dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki. Zabawa była wspaniała. 


WOŚP w Łęczycy(17-01-2014)

W ramach 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łęczycanie podarowali na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów 39.058,81 zł! W tej kwocie zawarte są pieniądze z puszek, środki uzyskane ze sprzedaży makulatury oraz z licytacji internetowej wagi samochodowej, podarowanej na rzecz WOŚP przez Przemysława Żmudowskiego.

 

Biblioteka jak co roku wzięła czynny udział w imprezie zapewniając dzieciom wspaniałą zabawę z X-boxem.


„Drewniane perełki architektury sakralnej dawnej Ziemi Łęczyckiej”(16-12-2013)

W czwartek 12 grudnia 2013 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie „Drewniane perełki architektury sakralnej dawnej Ziemi Łęczyckiej”, na którym pan Jacek Ziółkowski zabrał nas w podróż po najciekawszych drewnianych zabytkach architektury sakralnej w okolicach naszego miasta. 


"Turniej Mikołajkowy" w bibliotece(06-12-2013)

Z okazji Mikołajek 5 grudnia 2013 r. Biblioteka dla Dzieci w Łęczycy zorganizowała spotkanie podczas którego odbyły się świąteczne konkursy dla dzieci 8-12 letnich. Uczestnicy m.in. mięli za zadanie złowić „wigilijnego karpia” a także wcielić się w postać Mikołaja i zapakować prezenty. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i wesołych zabaw.


„Bajkowy mix” w bibliotece(06-12-2013)

 

Pod koniec listopada w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyła się impreza dla wszystkich chętnych dzieci w wieku od 5 do 7 r.ż pod hasłem „Bajkowy Mix”.

Podczas spotkania uczestnicy mieli za zadanie pomóc zagubionym bohaterom bajkowym powrócić do swych bajek wykonując różnego rodzaju zadania m.in. poprawnie rozwiązać zagadki, ułożyć puzzle i zatańczyć w rytm muzyki Ugi Bugi.

Zadania oraz tajemniczość i baśniowa atmosfera sprawiła, że dzieci naprawdę świetnie się bawiły.


Zapraszamy dzieci na x-boxa w bibliotece(22-11-2013)

 

                        Nudzisz się?

                             Nie wiesz co zrobić z wolnym czasem?

                                 Przyjdź do biblioteki na x-boxa!!!

 

Zabawy z X-Boxem dla dzieci do 12 r.ż. odbywać się będą od grudnia 2013 r. w każdy piątek             w godzinach 14.00-16.00 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy przy ul. Zachodniej 19. Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt z biblioteką. Tel. 24 388-11-88.


Uroczyste zakończenie konkursów oraz ciekawostka dla uczestników(21-11-2013)

21 listopada 2013 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się uroczyste zakończenie VIII Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Moja Mała Ojczyzna”. Jury powołane przez organizatora w składzie: Paweł Pucek – fotograf; Agnieszka Chmielecka – instruktor terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łęczycy; Aneta Pucek – Dyrektor MiPBP w Łęczycy z wielką uwagą obejrzało i oceniło 83 fotografie i opisy do wykonanych zdjęć. W konkursie udział wzięło 41 osób z 11 szkół powiatu łęczyckiego, 1 z kutnowskiego i 2 z zgierskiego.


Bezpieczny internet – spotkania dla dzieci w bibliotece(20-11-2013)

Coraz więcej, coraz młodszych dzieci korzysta z internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych m.in. kontakt z niebezpiecznymi treściami, niebezpieczne kontakty z nieznajomymi osobami, cyberprzemoc.


Wyniki konkursu plastycznego „Mój ulubiony wiersz Juliana Tuwima(19-11-2013)

Organizatorem konkursu plastycznego pt.:”Mój ulubiony wiersz Juliana Tuwima” był Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy. Konkurs ten adresowany był do dzieci z grup „O” łęczyckich przedszkoli oraz  do dzieci z klas I-III łęczyckich szkół podstawowych. Polegał on na wykonaniu ilustracji do jednego z wierszy Juliana Tuwima dowolną techniką plastyczną.


Podróże Ciekawych Świata:"Petersburg-Wenecja Północy"(18-11-2013)

W czwartek 14 listopada 2013 roku w MiPBP w Łęczycy ramach cyklu „Podróże Ciekawych Świata” odbyło się spotkanie „Petersburg - Wenecja północy”, na którym pani Anna Błaszczyk zabrała nas w bajeczną podróż do tego pięknego miasta.


Popołudnie w bibliotece(06-11-2013)

potkania z cyklu Popołudnie w bibliotece
 
Jesień to dobry okres na czytanie książek i rozwijające wyobraźnię spotkania w bibliotece.
Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej nie zapomina o najmłodszych czytelnikach.


Halloween w bibliotece(06-11-2013)

Było straaasznie i wesoło czyli Halloween w bibliotece
 
Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowała dla najmłodszych czytelników Halloween. Dzieci poznały zwyczaje związane z obchodami tego święta. Wysłuchały wierszy o duchach. Dla uczestników przygotowano wiele zabawnych konkursów, krzyżówkę oraz rebusy. Na koniec wykonały lampiony "Duszek uwięziony w słoiku".


Jesienne zajęcia w Bibliotece dla Dzieci(28-10-2013)

"Jesień wokół nas"- lekcja biblioteczna(28-10-2013)

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 4  w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowano dla dzieci ze świetlicy szkolnej lekcję biblioteczną  ,,Jesień wokół nas".


Lekcje biblioteczna w Filii nr 4(21-10-2013)

Jedną z najpopularniejszych form pracy z czytelnikiem są lekcje biblioteczne. Głównym celem tego typu zajęć jest zapoznanie młodego czytelnika z biblioteką, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz wdrażanie do poszanowania książek.


Spotkanie z Joanną Siedlecką(16-10-2013)

W czwartek 10 października br., w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z Joanną Siedlecką, reportażystką, eseistką, autorką biografii pisarzy takich jak "Jaśnie panicz" o Witoldzie Gombrowiczu czy "Czarny Ptasior" o Jerzym Kosińskim.


Spotkanie w Bibliotece z wydawnictwem "Akapit Press"(15-10-2013)

W Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła przedstawicielka Wydawnictwa Akapit Press. Na spotkanie promujące literaturę i czytelnictwo wśród dzieci zaproszono uczniów klas III Szkoły Podstawowej Nr 4.


Spotkanie autorskie dla dzieci z Profesorem Ciekawskim(11-10-2013)

10 października 2013 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z Profesorem Ciekawskim czyli Andrzejem Grabowskim. Andrzej Grabowski jest autorem telewizyjnych programów dla dzieci (np.Tik-Tak, Wyprawy profesora Ciekawskiego, Ciuchcia, Budzik), autorem książek (m.in.„Kulfon co z ciebie wyrośnie?!”, „Pirat Jędruś”, „Afera smoka Nudożera”), piosenek (np. „Witaminki”, „Kropelka złotych marzeń”) oraz współzałożycielem dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Fasolki. W spotkaniu tym uczestniczyła gr ”O” z Przedszkola Nr 1 a także uczniowie klas I ze Szkół Podstawowych z Łęczycy.


Jesień z książkami Wydawnictwa AKAPIT PRESS(04-10-2013)

W dniu 2.10.2013 r. w Bibliotece dla Dzieci w Łęczycy odbyły się dwa kolejne spotkania z przedstawicielką łódzkiego Wydawnictwa Akapit Press.


Jesienne spotkania w bibliotece(30-09-2013)

Wrzesień w Filii nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej upłynął pod hasłem „Już jesień”. Dzieci uczestniczące w popołudniowych zajęciach wysłuchały  wierszy i opowiadań o jesieni. Brały udział w odgadywaniu zagadek  o tematyce jesiennej. Wykonały ludziki z kasztanów i prace plastyczne. Jednak największą atrakcją było wykonanie jesiennego drzewa.


Wrześniowe hece w bibliotece(27-09-2013)

Zapraszamy do galerii zdjęć.


Konkurs krasomówczy "Pięknie opowiedzieć Ojczyznę"-wyniki(26-09-2013)

26 września w Miejskiej i Powiatowej bibliotece Publicznej w Łęczycy odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Po wysłuchaniu 18 laureatów eliminacji szkolnych konkursu jury zakwalifikowało do eliminacji wojewódzkich w kategorii szkół podstawowych: Michalinę Grzelak i Magdalenę Nawrotek a  w kategorii szkół gimnazjalnych Natalię Drzewiecką i Jakuba Kusia.

Organizatorami konkursu było PTTK „Ziemi Łęczyckiej” Oddział w Łęczycy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy.


Tydzień Zakazanych Książek(26-09-2013)

Od 22 września do 09 października, podobnie jak przed rokiem Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy aktywnie włączyła się w akcję „Tydzień Zakazanych Książek”.Jest to akcja wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych.W tych dniach biblioteka przygotowała wystawę prezentującą książki, które były lub są zakazane ze względów obyczająwych, politycznych i in. Miały one trudną historię i budziły kontrowersje. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania  nas i obejrzenia wielu zakazanych książek.


"Kolory Maroka" - Spotkanie z Piotrem Kolendą(23-09-2013)

W czwartek 19 września 2013 roku o godz. 17.00 w MiPBP w Łęczycy ramach cyklu „Podróże ciekawych świata” odbyło się spotkanie z cykloturystą panem Piotrem Kolendą zatytułowane „Kolory Maroka”.


Zakończenie wakacji w Filii NR 4(05-09-2013)

Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zakończyła cykl spotkań wakacyjnych dla dzieci. Na pożegnanie wakacji przygotowano wiele atrakcji. Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w zajęciach. Zwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek, dyskoteka oraz rozstrzygnięcie konkursu na króla i królową balu.


Sierpień w bibliotece dla dzieci(26-08-2013)

Lipiec w Bibliotece dla Dzieci(26-07-2013)

„Milion przygód z książką”(24-07-2013)

22.07.2013 r. w bibliotece dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Milion przygód z książką” odbyły się zajęcia na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena pt."Brzydkie kaczątko". 


„FunEnglish” w bibliotece(01-07-2013)

W miesiącu czerwcu w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy przy ul. Zachodniej 19  wręczono kolejny certyfikat ukończenia e-learningowego kursu języka angielskiego „FunEnglish”.


WAKACJE 2013 W BIBLIOTECE (25-06-2013)

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy, przy ul. Zachodniej 19 w okresie wakacji zaprasza wszystkie chętne dzieci od 5 do 13 r. życia do wzięcia udziału w ciekawych zajęciach.


Najlepsze czytelniczki biblioteki dziecięcej roku szkolnego 2012/2013(25-06-2013)

Najlepszymi czytelniczkami Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zostały Natalia Filipiak ze Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej oraz Wiktoria Antczak ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy.

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


Lubimy wiersze Juliana Tuwima(19-06-2013)

Rok 2013 został ustanowiony Rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji w czerwcu odbyły się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży lekcje, w których uczestniczyli uczniowie z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy a także dzieci z klas „O” z łęczyckich przedszkoli.


Finał konkursu plastyczno-literackiego pt.: „Czarcia historia”(13-06-2013) - 1 komentarz

12.06.2013 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego „Czarcia historia” a tym samym podsumowanie projektu „Diabeł Boruta

w komiksie” na który biblioteka pozyskała grant w wysokości 5.000 zł. z konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt ten był realizowany w okresie od 2.01.2013 r. do 14.06.2013 r. i skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 r.ż. z Łęczycy i powiatu łęczyckiego. Jego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do poszerzenia wiedzy o swoim regionie, zapoznanie z legendami regionu łęczyckiego, dostarczenie wiedzy o sztuce tworzenia komiksu oraz rozwijanie zainteresowań i pasji.

W ramach projektu odbyły się: cykl warsztatów tworzenia komiksu, wystawy komiksów, lekcje regionalne o Diable Borucie oraz konkurs plastyczno-literacki „Czarcia historia”.


Wręczono certyfikaty w II edycji kursu „FunEnglish w bibliotece”(13-06-2013)

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży i Filii Nr 4 MiPBP w Łęczycy trwa II edycja bezpłatnego, komputerowego kursu języka angielskiego „FunEnglish”.


Tydzień Bibliotek w Filii nr 4 MiPBP w Łęczycy(13-06-2013)

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek w Filii nr 4 rozpoczęły się zajęciami z grupą - Tornado, która ostatni raz uczestniczyła w zajęciach projektu "Muuvit - ruszaj się i odkrywaj świat". Dzięki zdobytym punkt otrzymanym za aktywność udało się dojechać do Krainy Tulipanów, Wiatraków, Rowerów i Chodaków  - Holandii. 


Relacja z Rajdu "Odjazdowy Bibliotekarz"(12-06-2013)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną zorganizowały po raz pierwszy rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to akcja ogólnopolska, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, przyjemnie i aktywnie spędzają wiosenny dzień w gronie osób o podobnych pasjach. W 2013 roku brało w niej udział ponad 200 miejscowości w Polsce i za granicą, w tym również nasz powiat.


„Najtrudniej o zwykłą rozmowę. Podstawy dobrej komunikacji w relacjach z ludźmi."(07-06-2013)

W Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy w czwartek 6 czerwca br. odbyło się niezwykłe spotkanie z Małgorzatą Iwanowicz, w której uczestniczyli  uczniowie Gimnazjum z Łęczycy. Spotkanie miało charakter warsztatowy, którego  tematem była komunikacja między ludźmi.


Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem (15-05-2013)

W środę 8 maja o godzinie 9:30 ODDZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ŁĘCZYCY zorganizował spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem. Jest on autorem licznych opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci oraz laureatem wielu nagród literackich.


I Łęczycki Rajd Rowerowy(15-05-2013)

Serdecznie zapraszamy na I Łęczycki Rajd Rowerowy, który odbędzie się 8 czerwca 2013 r.
Poniżej formularz zgłoszeniowy:


Spotkanie z Akapitem(16-05-2013)

14 maja 2013 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy odbyły się dwa spotkania z przedstawicielką Wydawnictwa Akapit Press dla uczniów z klasy III i V ze Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy. Spotkania miały charakter warsztatów.


Lekcja biblioteczna dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy(16-05-2013)

We wtorek 14 maja gościliśmy na lekcji bibliotecznej kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy wraz z wychowawczynią Małgorzatą Kaczyńską.


"Tanio i egzotycznie na wyciągnięcie ręki"(15-05-2013)

Spotkanie pt. "Tanio i egzotycznie na wyciągnięcie ręki"
9 maja 2013 r. w MiPBP w Łęczycy odbyło się już ostatnie spotkanie z podróżnikiem w ramach projektu „Ciekawe miejsca – Ciekawi ludzie – Nowe smaki”. Spotkanie pt. "Tanio i egzotycznie na wyciągnięcie ręki", prowadziła Marzena Filipczak, dziennikarka, podróżniczka, autorka książek podróżniczych.


Biblioteka - Przestrzenią dla kreatywnych(13-05-2013)

Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2013 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.


Spotkanie "Tanio i egzotycznie na wyciągnięcie rękii"(13-05-2013)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy oraz PTTK "Ziemi Łęczyckiej" Oddział w Łęczycy, Zaprasza na spotkanie z podróżniczką - Marzeną Filipczak pt. "Tanio i egzotycznie na wyciągnięcie ręki" 9 maja 2013 roku (czwartek) o godzinie 17.00 do Biblioteki przy ul. M. Konopnickiej 11a.


„Boruta gościem na lekcji w bibliotece”(13-05-2013)

W marcu i kwietniu w łęczyckich bibliotekach chętne klasy ze szkół z Łęczycy i powiatu uczestniczyły w lekcji regionalnej. Tematem przewodnim lekcji był Diabeł Boruta i legendy z nim związane.


Warsztaty tworzenia komiksu dobiegły końca(13-05-2013)

20 kwietnia 2013 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy oraz w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się już trzecie a zarazem ostatnie z cyklu warsztaty tworzenia komiksu.


Spotkanie "W krainie fiordów, reniferów i trolli"(13-05-2013)

W czwartek 18 kwietnia 2013 roku o godz. 17.00 w MiPBP w Łęczycy odbyło się spotkanie z łęczyckimi podróżnikami państwem Renatą i Andrzejem Tratkiewiczami zatytułowane „W krainie fiordów, reniferów i trolli”. Opowiadali barwnie o wyprawie trampingowej jaką odbyli po najciekawszych miejscach Szwecji, Norwegii i Danii, min. o Sztokholmie, Oslo, Bergen, Narviku, przylądku Nordcap, wyspach Lofotach oraz wyspie Bornholm.


Muuvit w Szwajcarii(13-05-2013)

Drużyna Spryciarzy z Filii nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy odwiedziła Szwajcarię! Mali podróżnicy poznali tradycję i obyczaje jednego z najbogatszych krajów świata.


Konkurs "Pięknie być człowiekiem"(13-05-2013)

Dnia 11.04.2013 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy przeprowadziła eliminacje rejonowe XXXV Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”.


Spotkanie "W krainie fiordów, reniferów i trolli"(13-05-2013)

18 kwietnie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbędzie się spotkanie z cyklu "Ciekawe Miejsca - Ciekawi Ludzie - Nowe Smaki", na którym Państwo Renata i Andrzej Tratkiewiczowie opowiedzą o swych podróżach po Skandynawii


Warsztaty tematyczne(13-05-2013)

Zima za oknem, ale na Filii nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy panuje wiosenno-wielkanocy klimat!


Podróżnicy Muuvit w Lyonie(13-05-2013)

Mali Podróżnicy z Filii nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy biorący udział w projekcie MUUVIT - RUSZAJ SIĘ I ODKRYWAJ ŚWIAT  odwiedzili Lyon we Francji!


Bajki i konkursy w bibliotece dla dzieci (13-05-2013)

W marcu bibliotekę dla dzieci odwiedzili podopieczni z łęczyckiego TPD. Tym razem chętnie uczestniczyli oni w konkursach zręcznościowych: „kelner”, „piłka w nogach” i „łowienie rybek”. Wszystkie te konkursy wymagały od dzieci dużej sprawności fizycznej i zręcznościowej mimo to dostarczyły im wiele emocji i radości. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody rzeczowe.


"Pięknie Być Człowiekiem"(13-05-2013)

Eliminacje rejonowe konkursu recytatorskiego "Pięknie Być Człowiekiem" odbędą się 11 kwietnia 2013r o godz. 9.00 w MiPBP w Łęczycy.


Tydzień z Internetem” w Łęczycy i powiecie łęczyckim(20-03-2013)

21 marca wszystkich zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat internetu zapraszamy do MiPBP, gdzie o godzinie 10.00 odbędą się zajęcia komputerowe.


Wręczono pierwszy certyfikat w II edycji kursu „FunEnglish w bibliotece”(20-03-2013)

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży i Filii Nr 4 MiPBP w Łęczycy trwa II edycja bezpłatnego, komputerowego kursu języka angielskiego „FunEnglish”. Od kilku miesięcy biorą w nim udział dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia.


Muuvit - RUSZAJ SIĘ I ODKRYWAJ ŚWIAT(20-03-2013)

Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy zaprasza dzieci od 9-12 lat do wzięcia udziału w niepowtarzalnej przygodzie „Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat” wspieranego przez Program Rozwoju Bibliotek.


Moliki w Filii nr 4(20-03-2013)

Uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy wzięli udział w zajęciach bibliotecznych Moliki w bibliotece.


Zaproszenie na spotkanie z Zofią Suską(20-03-2013)

MiPBP w Łęczycy zaprasza na spotkanie z Zofią Suską, które odbędzie się 14 marca 2013 roku o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. M. Konopnickiej 11a


Zaproszenie na lekcję regionalną oraz wystawy komiksów.(20-03-2013)

W miesiącu marcu i kwietniu zapraszamy chętne dzieci i młodzież od 10 do 19 r. ż. wraz z nauczycielami na lekcję regionalną z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na temat różnych postaci Diabła Boruty i legend z nim związanych.


Multimedialna pomoc dla bibliotek(20-03-2013)

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Spotkanie z Pawłem Czarneckim „Irak jakiego nie znamy”(20-03-2013)

21 lutego 2013 r. o godzinie 18.00 w MiPBP w Łęczycy rozpoczęło się spotkanie „Irak jakiego nie znamy”, na którym pan Paweł Czarnecki, opowiedział o tym egzotycznym kraju.


Ferie zimowe w w Filii nr 4 MiPBP w Łęczycy(20-03-2013)

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Filii nr 4 MiPBP w Łęczycy dzieci miały możliwość skorzystania z różnorodnych zajęć.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki(20-03-2013)

W poniedziałek 29 stycznia o godzinie 17.00 w Restauracji Komnata odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Corinne Hofmann – „Biała Masajka”. Na spotkaniu było 9 osób.


Zaproszenie na spotkanie z Pawłem Czarneckim(20-03-2013)

MiPBP w Łęczycy zaprasza na spotkanie z Pawłem Czarneckim, które odbędzie się 21 lutego 2013 roku o godz. 18.00 w siedzibie biblioteki przy ul. M. Konopnickiej 11a


Ferie w Bibliotece dla dzieci i Filii nr 4(12-03-2013)

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Filii nr 4 MiPBP w Łęczycy dzieci miały możliwość skorzystania z różnorodnych zajęć.


„Etiopia atrakcyjna”-spotkanie(10-01-2013)

W czwartek 10 stycznia 2012 roku o godz. 17.00 w MiPBP w Łęczycy odbyło się spotkanie z podróżniczką Zofią Suską zatytułowane „Etiopia atrakcyjna”.


Diabeł Boruta w komiksie(03-02-2013)

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy zaprasza wszystkie chętne dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat do udziału w projekcie.

Szczegóły: kliknij w obrazek obok.


Grant dla MiPBP w Łęczycy na realizację projektu „Diabeł Boruta w komiksie”(01-01-2013)

Mamy przyjemność poinformować, że Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy złożyła wniosek do Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek i on został pozytywnie oceniony. Otrzymaliśmy dotację w kwocie 5.000 zł. na realizację projektu „Diabeł Boruta w komiksie”. Projekt ten skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 roku życia z Łęczycy i powiatu.


Etiopia Atrakcyjna(11-03-2013)

MiPBP w Łęczycy zaprasza na spotkanie z Zofią Suską, które odbędzie się 10 stycznia 2013 roku o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. M. Konopnickiej 11a


Nowe komputery dla czytelników(11-03-2013)

Miło nam poinformować, iż Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy pozyskała dotację w wys. 19.200 zł. z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” z przeznaczeniem na zakup sprzętu komputerowego do kawiarenki internetowej działającej przy bibliotece.
 


Polecamy
Ciekawostki
Filmowa scena rabunku zmyliła policjantów(22-06-2010)
Serbscy aktorzy z Nowego Sadu odegrali napad na bank tak wiarygodnie, że zostali aresztowani przez policję, która uznała scenę rabunku za prawdziwą - podał belgradzki dziennik "Veczernje Novosti".
Teksas: długowieczna żarówka(21-06-2010)
Z pewnością już nie produkują takich żarówek - pisze z Dallas agencja Reutera o żarówce, która kosztowała kilka centów i świeci bez przerwy już od ponad 100 lat w Fort Worth w Teksasie.
Buty dla olbrzyma(16-06-2010)
Najwyższy człowiek w Egipcie, mierzący 2 metry i 30 cm Mohamed Husajn Hekal po latach chodzenia boso wzbudził wreszcie litość burmistrza swojego miasteczka, który zlecił wykonanie butów pasujących na gigantyczną stopę nieszczęśnika na koszt państwa.
Kuriozalny sposób na rozładowanie bomby(16-06-2010)
Pewien Anglik wykopał w ogrodzie metalowy przedmiot i myśląc, że trafił na bombę, w obawie przed eksplozją przykleił ją sobie do ręki taśmą klejącą.
Kronika policyjna
Imprezy
„Wieczór rosyjskiej piosenki poetyckiej”
„Wieczór rosyjskiej piosenki poetyckiej”(12-06-2013)

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zorganizował 10 czerwca br. w Łęczyckim Domu w Kultury w Łęczycy „Wieczór rosyjskiej piosenki poetyckiej” w wykonaniu Lecha Dyblika.


Plotki
Technika
Nowy smartfon Nokii - E7
Nowy smartfon Nokii - E7(15-09-2010)
Nokia pokazała najnowszy model swojego telefonu przeznaczonego dla biznesu - E7. Jest to następca serii Communicator.
E7 pracuje pod kontrolą odnowionego Symbiana ^3.

Nowości Wydawnicze
Konto

Login:

Hasło:


Nowe konto
Polecamy

 logo prb

logofrsi

  Gazeta Wyborcza dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki

Gazeta Wyborcza dostępna jest dla naszych

czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki