Regulamin Określający Zasady i Warunki Korzystania z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy
27 stycznia 2020
REGULAMIN OKREŚLAJĄCY ZASADY I WARUNKI KORZYSTANIA
Z MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ŁĘCZYCY
§ I Przepisy ogólne
1. Regulamin określa zasady i warunki korzystania z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy.
2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
a) wypożyczalni – należy przez to rozumieć wypożyczalnię dla dorosłych i dla dzieci,
b) czytelni – należy przez to rozumieć czytelnie i kąciki czytelnicze dla dorosłych i dla dzieci,
c) materiałach bibliotecznych – należy rozumieć przez to zbiory książkowe, audiobooki, zbiory multimedialne, zbiory specjalne
oraz czasopisma.
d) użytkowniku/czytelniku – należy rozumieć przez to osobę, która spełnia warunki uprawniające zgodnie z regulaminem
do korzystania z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy,
e) dokumencie tożsamości – należy rozumieć przez to dokument urzędowy ze zdjęciem potwierdzający tożsamość osoby, która się nim posługuje.
§ II Zbiory biblioteki
1. Zbiory Biblioteki stanowią zbiory książkowe, audiobooki, zbiory multimedialne, zbiory specjalne oraz czasopisma.
2. Zbiory Biblioteki udostępnione są w:
a) Bibliotece Głównej,
b) Oddziale dla Dzieci i Młodzieży,
b) Filii Nr 4,
3. Materiały biblioteczne udostępnione są na miejscu w czytelniach lub wypożyczane do domu.
4. W wypożyczalniach czytelnik ma częściowo wolny dostęp do półek z książkami.
§ III Prawo korzystania
1. Prawo do korzystania ze zbiorów biblioteki mają wszyscy zainteresowani.
2. Korzystanie z Biblioteki jest bezpłatne.
3. Przy zapisie zgłaszający powinien:
a) okazać aktualny dokument tożsamości,
b) własnoręcznym czytelnym podpisem, na wypełnionej przez bibliotekarza karcie zapisu, zobowiązać się do przestrzegania niniejszego regulaminu.
4. Za użytkownika niepełnoletniego odpowiadają i podpisują zobowiązanie rodzice lub opiekunowie prawni.
5. Czytelnik zobowiązany jest do niezwłocznego zgłaszania wszelkich zmian danych wyszczególnionych w zobowiązaniu
w szczególności: miejsca zamieszkania.
6. Dane osobowe czytelnika wykorzystywane są do celów statutowych Biblioteki i podlegają ochronie zgodnie z Ustawą z dnia
10 maja 2018 r.. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1000 ze zm.).
7. Prawo korzystania ze zbiorów Biblioteki nabywa się z chwilą otrzymania karty bibliotecznej.
8. Wydanie karty bibliotecznej jest bezpłatne.
9. Za wydanie duplikatu karty pobiera się opłatę refundującą koszty jej wytworzenia zgodnie z obowiązującym cennikiem, który stanowi Załącznik nr 1 do regulaminu. Czytelnik otrzymuje pokwitowanie za wpłaconą kwotę.
10. Uprawnień wynikających z posiadania karty bibliotecznej nie wolno odstępować innej osobie. Właściciel karty ponosi odpowiedzialność za każde jej użycie.
11. Czytelnik zobowiązany jest do chronienia karty bibliotecznej przed zniszczeniem i zagubieniem.
12. Zagubienie lub kradzież karty należy niezwłocznie zgłosić w Bibliotece osobiście lub telefonicznie celem zablokowania konta.
13. Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za wypożyczenia dokonane na utraconą kartę biblioteczną do czasu zgłoszenia jej zagubienia lub kradzieży.
14. Pracownik Biblioteki ma prawo prosić użytkownika o okazanie dokumentu tożsamości celem sprawdzenia zgodności danych
z kartą biblioteczną.
15. W wypożyczalni i czytelni obowiązuje zakaz picia napojów i spożywania posiłków oraz korzystania z telefonów komórkowych.
16. Zabrania się również przebywania w pomieszczeniach Biblioteki osobom będącym pod wpływem środków odurzających lub alkoholu.
17. Bibliotekarze na prośbę czytelnika udzielają informacji o książkach, pomagają w doborze literatury, korzystaniu z katalogów
i wydawnictw informacyjnych itp.
§ IV Zasady korzystania z wypożyczalni dotyczące zbiorów książkowych i audiobooków
1. Wypożyczeń dokonuje się za pomocą karty bibliotecznej.
2. Jeśli użytkownik zapomniał karty bibliotecznej wypożyczeń może dokonać na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem.
3.W każdej filii bibliotecznej jednorazowo można wypożyczyć 10 książek na okres nie dłuższy niż 4 tygodnie z wyjątkiem § IV pkt. 5
4. Na prośbę czytelnika, terminowo zdającego wypożyczane książki, bibliotekarz może zwiększyć limity wypożyczonych woluminów.
5. Lektury, nowości wydawnicze i książki najbardziej poszukiwane są wypożyczane na okres 2 tygodni z możliwością przedłużania, tylko i wyłącznie w przypadku braku oczekujących na dany tytuł.
6. Prośba o prolongatę winna być zgłaszana osobiście lub telefonicznie najpóźniej w dniu upływu terminu zwrotu książek.
7. Książkę można prolongować 3 razy, nie można prolongować książek zamówionych przez innych czytelników.
8. Użytkownik może dokonywać rezerwacji materiałów bibliotecznych osobiście, telefonicznie oraz za pośrednictwem Internetu. Dokonując zamówienia za pomocą Internetu, użytkownik powinien zachować w tajemnicy hasło i nie udostępniać go osobom trzecim.
9. Zarezerwowana książka powinna być odebrana przez czytelnika w ciągu 7 dni. Po upływie tego terminu nieodebrana książka odkładana jest na półkę lub przechodzi na kolejnego rezerwującego.
10. Czytelnik jest odpowiedzialny materialnie za wszelkie powstałe z jego winy uszkodzenia wyposażenia i materiałów bibliotecznych
§ V Zasady korzystania z czytelni
1. Z księgozbioru czytelni korzysta się na miejscu.
2. W wyjątkowych sytuacjach, po uzgodnieniu z pracownikiem czytelni, książka ze zbiorów czytelni może być wypożyczona na zewnątrz, jednak nie na dłużej niż na 2 tygodnie. Książkę można wypożyczyć na podstawie aktualnej karty bibliotecznej.
3. W czytelni można korzystać z bieżącej prasy oraz roczników gazet i czasopism.
4. Czasopisma, poza aktualnym numerem, mogą być wypożyczane do domu na okres 1 tydzień.
5. Czytelnik chcący skorzystać z archiwalnych roczników gazet lub czasopism zobowiązany jest złożyć zamówienie u pracownika czytelni. Termin realizacji zamówienia wynosi do 2 dni.
6. Udostępnione materiały biblioteczne w czytelni użytkownik zobowiązany jest zwrócić najpóźniej na 10 minut przed zamknięciem czytelni.
7. Czytelnik odpowiada za książki, czasopisma i inne zbiory z których korzystał.
§ VI Przetrzymywanie książek
1. Za przetrzymywanie każdej wypożyczonej książki lub innego materiału bibliotecznego ponad termin określony w § IV pkt. 3, 5 i 6 Biblioteka pobiera opłatę w wysokości: 0,20 zł. od każdej wypożyczonej pozycji, za każdy dzień przetrzymania. Pozostałe opłaty określone są w cenniku stanowiącym Załącznik do niniejszego regulaminu.
2. Naliczona kara za nieoddane w terminie książki automatycznie blokuje konto czytelnika w Bibliotece Głównej i wszystkich jej filiach do czasu uregulowania należności. Czytelnik może wypożyczyć książki po uregulowaniu wszystkich zobowiązań wobec Biblioteki.
3. Czytelnik ma obowiązek uregulować zaległe płatności najpóźniej do końca bieżącego roku kalendarzowego.
4. Czytelnik, do którego Biblioteka wysłała upomnienie w sprawie zwrotu książek lub monitowała telefonicznie w tej sprawie, pokrywa również koszty tych upomnień. Data rozmowy telefonicznej odnotowywana jest na koncie czytelnika. Wysokość opłat reguluje Załącznik do niniejszego regulaminu.
5. Biblioteka nie ma obowiązku wysyłania do czytelników upomnień w sprawie niezwróconych zbiorów bibliotecznych.
6. Jeżeli czytelnik odmawia zwrotu książek lub/i uiszczenia opłat Biblioteka ma prawo zablokować jego konto w całej sieci, jednocześnie dochodząc swych roszczeń zgodnie z przepisami prawa.
§ VII Zagubienie, zniszczenie lub uszkodzenie zbiorów
1. Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania książek będących własnością Biblioteki, powinien też zwrócić uwagę na stan książki przed jej wypożyczeniem. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
2. Czytelnik jest zobowiązany przy zwrocie materiałów bibliotecznych powiadomić bibliotekarza o wszelkich uszkodzeniach, a w szczególności: zabrudzeniach, brakujących stronach, uszkodzeniach płyt. Obowiązek ten dotyczy zarówno uszkodzeń powstałych z winy samego użytkownika jak i innych korzystających.
3. Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książki odpowiada czytelnik.
4. W razie zagubienia lub uszkodzenia wypożyczonych materiałów bibliotecznych należy:
a) odkupić identyczny egzemplarz,
b) zakupić wydawnictwo wskazane przez bibliotekarza,
c) wpłacić ekwiwalent pieniężny w wysokości aktualnej ceny rynkowej zagubionej/zniszczonej książki.
5. Na sumy wpłacone z tytułu zagubienia lub uszkodzenia książki Biblioteka wydaje czytelnikowi pokwitowanie.
§ VIII Usługi
1. W Bibliotece można korzystać ze sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu. Warunki korzystania określa Regulamin korzystania ze sprzętu komputerowego i usługi dostępu do Internetu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy stanowiący Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
2. W Bibliotece Głównej i wszystkich jej filiach istnieje również możliwość komputerowego wydruku materiałów. Opłaty za wydruki określone są w Załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu.
3. Usługi kserograficzne świadczą Biblioteka Główna oraz Oddział dla Dzieci tylko z materiałów własnych Biblioteki, o ile nie jest to sprzeczne z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04 lutego 1994 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 904, z późn. zm.). Opłaty za usługi kserograficzne określa Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu. Usługi kserograficzne są wykonywane w miarę możliwości czasowych bibliotekarza.
§ IX Przepisy końcowe
1. Biblioteki są czynne w dniach i godzinach określonych na tablicach informacyjnych umieszczonych na zewnątrz budynków.
2. Biblioteka nie odpowiada za rzeczy pozostawione przez użytkownika w Bibliotece.
3. Skargi i wnioski przyjmuje dyrektor Biblioteki w godzinach urzędowania.
4. Wysokość opłat i kar reguluje Załącznik do niniejszego regulaminu.
5. Nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu lub nieodpowiednie zachowanie (np. zakłócanie ciszy, przeszkadzanie w pracy innym czytelnikom, kwestionowanie zasadności postanowień regulaminu, przebywanie na terenie w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem innych środków odurzających, kradzieże, akty wandalizmu) może spowodować utratę prawa wstępu do Biblioteki. Decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor Biblioteki.
6. Regulamin obowiązuje od dnia 01 lutego 2020 r.
Załącznik Nr 1 do Regulaminu
określającego zasady i warunki korzystania
z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy.
z dnia 01.02.2020 r.
CENNIK KAR I OPŁAT
Ustala się od dnia 01 lutego 2020 r. następującą wysokość kar i opłat w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy.
1. Za niezwrócone w terminie książki oraz innych materiałów bibliotecznych: 0,20 zł. od każdej wypożyczonej pozycji, za każdy dzień przetrzymania.
2. Koszty upomnienia listownego: 8 zł telefonicznego: 1 zł.
3. Wydanie duplikatu karty bibliotecznej: 5 zł.
4. Usługi druku:
Ksero: |
Wydruki z drukarki: |
1. Tekst A4: |
1. Wydruk A4 czarno-biały: - wydruk jednej strony A3 (tekst) – 2,00 zł. |
Załącznik nr 2 do Regulaminu
określającego zasady i warunki korzystania
z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publiczne w Łęczycy
z dnia 01.02.2010 r.
Regulamin korzystania ze sprzętu komputerowego
i usługi dostępu do Internetu w Miejskiej
i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy
§1
-
Z usług bibliotecznych, w tym z dostępu do komputerów i Internetu, mogą korzystać wyłącznie osoby legitymujące się Kartą Czytelnika.
-
Dostęp do komputerów oraz Internetu jest możliwy wyłącznie na stanowiskach wyznaczonych i aktywowanych przez dyżurującego Bibliotekarza.
-
Komputery wyłączane są najpóźniej na 10 minut przed zamknięciem placówki.
-
Użytkownik korzysta z bezpłatnego dostępu do komputera i zasobów internetowych w zakresie podstawowego przedmiotu działalności statutowej Biblioteki. Indywidualna praca z komputerem bądź sesja wyszukiwawcza w danym dniu może trwać do 60 minut. W szczególnych przypadkach dyżurujący Bibliotekarz może wydłużyć czas korzystania z komputera przez Czytelnika.
-
Pierwszeństwo w dostępie do komputera mają zawsze Użytkownicy, którzy danego dnia nie korzystali jeszcze z komputerów. W Oddziale dla Dzieci pierwszeństwo w korzystaniu z komputerów mają dzieci i młodzież.
-
Stanowisko komputerowe opuszczone przez Użytkownika na dłużej niż 10 minut, zostanie udostępnione innemu Użytkownikowi, bez zabezpieczenia wyszukanych wcześniej danych.
§2
-
Rozpoczęcie przez Użytkownika pracy przy komputerze jest równoznaczne z akceptacją konfiguracji komputerów. Konfiguracja ta stworzona została przez Bibliotekę w celu ochrony i bezpieczeństwa danych i zakłada ona ograniczenie niektórych funkcji. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że nie ma możliwości zmian konfiguracji komputerów do indywidualnych potrzeb i preferencji.
-
Na komputerach udostępnionych Użytkownikom zainstalowane jest oprogramowanie służące do monitorowania komputerów w sieci. Użytkownik przyjmuje do wiadomości i akceptuje:
a. monitorowanie jego pracy w dowolnym czasie przez dyżurującego Bibliotekarza,
b. natychmiastowe przerwanie sesji przez dyżurującego Bibliotekarza, jeśli uzna on, że Użytkownik wykonuje czynności niepożądane, nawet jeśli nie są one uwzględnione w Regulaminie. -
Dźwięk odtwarzany na stanowiskach komputerowych może być emitowany wyłącznie przez słuchawki, o natężeniu dźwięku nieprzeszkadzającym w pracy innym Użytkownikom.
§3
Użytkownikom zabrania się:
a. prób instalowania na komputerach bibliotecznych oprogramowania, które nie zostało zainstalowane przez Pracowników Biblioteki,
b. działań powodujących dewastację lub uszkodzenie komputerów i ich wyposażenia, dezorganizację pracy sieci komputerowej oraz niszczenia oprogramowania,
c. wprowadzania jakichkolwiek zmian w konfiguracji komputerów, prób łamania istniejących zabezpieczeń systemu, używania ustawień i preferencji osobistych, w tym stosowania haseł
i kodów,
d. wykorzystywania komputerów i Internetu do popełniania czynów niezgodnych z prawem, w szczególności wykonywania czynności naruszających ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
e. korzystania ze stron i rozpowszechniania materiałów zawierających: pornografię, sceny drastyczne, propagujących przemoc, rasizm, a także treści obrażające uczucia innych,
f. prowadzenia działalności komercyjnej,
g. masowego rozsyłania treści o charakterze reklamowym (tzw. spam), prowadzenia korespondencji seryjnej, wysyłania obszernych załączników, jak również innych działań zakłócających pracę sieci,
h. wielokrotnego w ciągu dnia przenoszenia się do kolejnych stanowisk komputerowych – bez zgody dyżurującego Bibliotekarza.
§4
-
Przed zakończeniem pracy z komputerem Użytkownik zobowiązany jest zapisać wyszukane, pobrane i utworzone dane na własnych nośnikach
-
Po zakończeniu pracy na stanowisku komputerowym Użytkownik ma obowiązek usunąć wszystkie pliki, które zostały na nim zapisane, pobrane lub wygenerowane. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że wszelkie pozostawione przez niego na komputerze pliki, hasła i dane będą dostępne dla kolejnych Użytkowników komputera.
-
Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za utratę niewłaściwie zapisanych danych oraz za dane pozostawione przez Użytkownika na stanowiskach komputerowych, a w szczególności hasła, dane osobowe, dane poufne itp. i zastrzega sobie prawo do ich usunięcia.
-
Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione na stanowisku komputerowym prywatne nośniki danych oraz za dane utracone na skutek awarii systemu komputerowego lub awarii zasilania.
-
Użytkownik we własnym zakresie dba o bezpieczeństwo swoich danych. Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzone przez Użytkownika transakcje dokonane za pośrednictwem Internetu. Nie odpowiada również za działanie pobranego z sieci Internet oprogramowania, ani za ewentualne szkody spowodowane bezpośrednio lub pośrednio przez to, że Użytkownik korzystał z Internetu.
§5
-
W przypadku problemów technicznych z komputerem lub oprogramowaniem należy niezwłocznie o tym powiadomić dyżurującego Bibliotekarza. Niedopuszczalne jest podejmowanie jakichkolwiek samodzielnych prób napraw przez Użytkownika.
-
Biblioteka i jej Pracownicy nie prowadzą serwisu komputerów Użytkowników oraz urządzeń wykorzystanych do połączenia z siecią Wi-Fi. Ewentualne konflikty sprzętowe uniemożliwiające poprawną pracę w bezprzewodowej sieci komputerowej, Użytkownik zobowiązany jest usunąć we własnym zakresie.
-
Biblioteka nie gwarantuje, że udostępnione zasoby są kompletne i wolne od wad.
§6
Jeśli w trakcie korzystania ze stanowiska komputerowego z winy Użytkownika powstały mechaniczne lub programowe uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania, Użytkownik zobowiązany jest do pokrycia kosztów jego naprawy. Jeżeli Użytkownik jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie prawni.
§7
-
Placówki biblioteczne świadczą usługi komputerowe oraz reprograficzne w miarę swoich możliwości sprzętowych. Biblioteka zastrzega sobie prawo zmiany zakresu i dostępności prowadzonych usług komputerowych i reprograficznych.
-
Użytkownik ma możliwość:
a. nieodpłatnego skanowania potrzebnych materiałów,
b. wykonywania płatnych wydruków i kopii po uprzednim zgłoszeniu Bibliotekarzowi takiej potrzeby.
§8
-
Korzystanie z baz danych, wydawnictw multimedialnych, zasobów sieci Internet oraz wszelkich usług informacyjnych, bibliograficznych i reprograficznych nie może odbywać się z naruszeniem przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o których mowa w § 8 ust. 3 Regulaminu określającego zasady i warunki korzystania z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy.
-
Możliwość kopiowania danych na własne nośniki dopuszcza się wyłącznie z zachowaniem warunków zawartych w ust. 1.
-
Z udostępnionych materiałów bibliotecznych Użytkownik może zamówić kserokopie, najpóźniej na 15 minut przed zamknięciem czytelń.
-
Usługa kopiowania wykonywana jest odpłatnie. Cennik wg załącznika nr 1 do Regulaminu MIPBP w Łęczycy.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2020-01-27 |
Data publikacji: | 2020-01-27 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 1917 |